Fotó: Gligor Róbert László
Kilencedik alkalommal szerveztek szántóversenyt a Csíkfalvát Búzaházával összekötő községi út mentén hétvégén. Idén is fiatalok ültek a kormánykerékhez: alig nyolc évet töltött a legifjabb – jövőbeli – gépész.
2011. augusztus 22., 17:082011. augusztus 22., 17:08
2011. augusztus 22., 17:172011. augusztus 22., 17:17
Omlik a rög az eke után, a zsűri pedig szigorúan pontoz
A csíkfalvi önkormányzat, a megyei tanács és a megyei mezőgazdasági kamara által évente megszervezett szántóverseny országszinten egyedi szakmai rendezvény. Célja, hogy a résztvevők a megfelelő technológia elsajátításával biztosítsák a mezőgazdasági termelést a jövőben – mondta megnyitó beszédében Ileana Guşat, a Maros megyei mezőgazdasági kamara vezetője, aki szerint a fiatalok jelenléte biztató jel, és a mezőgazdaság lehet az az ágazat, amely kisegíti az országot a jelenlegi gazdasági helyzetből.
Balogh István házigazda, Csíkfalva község polgármestere szerint a rendezvényt nem csak a verseny kedvéért szervezik: itt találkozhat és okulhat a fiatalabb nemzedék az idősebbektől, a szakemberek átadhatnak minél több fortélyt a kevésbé tapasztaltaknak. „Öröm számomra, hogy egyre több fiatal vesz részt, azt jelenti, hogy érdekli őket ez a szakma,. Az már más kérdés, hogy milyen jövőt látnak a mezőgazdaságban. De ha a fiatalok részt veznek, azt jelenti, hogy van jövője az ágazatnak” – mondta Balogh István.
Nyolcéves résztvevő és értékes díjak
A szervezők által kijelölt parcellákra tizenkét gépész kanyarodott be a traktorral, majd egymás után mélyítétték az ekevasat a fekete földbe. Közben a bíráló bizottság szigorú szempontok figyelembe vételével méregette és mustrálta az elvégzett munkát. A versenyzőknek figyelniük kellett a kezdő és munkavédelmi borozdára, a borozdák egyenletességére, mélységére, egyenességére, szélességére, takarására, a növényi maradványok elborítására, a parcella befejezésére, de a gépek általános kinézetét, az ekék állíthatóságát, a csillgaborona meglétét is pontozták.
Tizenkét traktor szántott a Nyárád mellett
Egyesek könyebben, szakszerűbben, mások lassabban birkóztak meg a tarlóval, de végül minden gépész beszegte a kijelölt területet, majd a zsűri meghozta a döntését. Idén a legtöbb pontot és az első helyezést a székelysárdi 18 éves Frunza Rajmond szerezte, a második a nyárádszeredai Bíró Csongor, harmadik a csíkfalvi Szabó Lajos lett. Az ő fia, az alig nyolc évet töltött Szabolcs volt a legifjabb „gépész” a versenyen, aki a polgármesteri hivatal felajánlásából 100 lejes jutalomban részesült. A legügyesebb versenyzők 250, 150 és 100 lejt vehettek át, de minden résztvevő kapott 3 liter gépolajat, egy pólót és 50 lej részvételi jutalmat, míg a terület gazdája és a verseny segítője, Pásztor István egy traktor belsőgumit is kapott ajándékba.
Van jövője a szakmának és a versenynek
Szabó Árpád, a megyei tanács alelnöke úgy véli, hogy ennek a szakmának kezd „felmenni az ázsiója”, ennek ellenére még több szakemberre és szakértelemre volna szükség, és egyre szélesíteni kellene a versenyzők körét. Arra biztatta a jelenlevőket: senki ne szégyellje ezt a szakmát, hisz a mezőgazdaság régen is megélhetést biztosított, és ezután is fog.
Fábián Attila szervező, a nyárádszeredai agrárkamara vezetője portálunknak elmondta: az első években főleg a versenyszellem volt jellemző a rendezvényre, de mára már átvette annak helyét a tanulás, a tapasztalatcsere. A tudásátadás célja, hogy a gépészek könnyedséggel és szeretettel végezhessék munkájukat. A mérnök ugyanakkor örül hogy sok a fiatal érdeklődő: „Úgy érzem, a jövőt építjük, és akit itt „megfertőzünk” a gépészettel, az magasabb szinten fogja űzni ezt a szakmát. Ők a jövő emberei is, akik már korszerűbb gépekkel fognak dolgozni” – véli a szakember.
szóljon hozzá!