Nem először írunk a Tarcsafalva közelében, a Trans-Dem Kft. által működtetett homokbányáról. Mivel eddig nem volt lehetőségünk megszólaltatni a közvetlenül érintett felet is, ezúttal Demeter Béla tulajdonos véleményezését is közreadjuk.
2011. június 22., 17:332011. június 22., 17:33
2011. június 22., 17:492011. június 22., 17:49
A Székelyhon.ro két terjedelmesebb cikkben is beszámolt a városfalvi Trans-Dem Kft. által Tarcsafalva–Csehétfalva közelében működtetett homokbányával kapcsolatos eseményekről, melyek alapját többnyire a szakhatóságok (környezetvédelmi őrség, természetvédelmi hatóság) által kiadott dokumentumok, átiratok, illetve kérdéseinkre írt válaszok képezték, a bányát működtető cég tulajdonosát legutóbb nem sikerült megszólaltatni. Időközben létrejött a párbeszéd, egy beszélgetés során pedig, ha kicsit késve is, de megtörtént a szükséges információcsere, ezt követően helyénvalónak tartjuk, hogy Demeter Béla bányatulajdonos véleményét is közreadjuk.
A másik fél véleménye
A SC Trans-Dem Kft. vezetőjeként szeretném, ha közölnék néhány észrevételemet a június 15-én megjelent Bezárták, mégis működik a tarcsafalvi kavicsbánya című cikk egyes állításaival kapcsolatban.
1. Nem találtam különösen szerencsésnek a címet, hisz a bányát nem zárták be, mert az osztályozás nem ütközik semmiféle akadályba, a cég rendelkezik az összes erre vonatkozó engedéllyel. Tehát „pár autó megfordulása” teljesen indokolt a bányánál.
2. Az ipari vízhasználatot illetően megfogalmazott szabályszerűtlenségek helytállók, de el kell mondanunk az avatatlan olvasó tájékoztatására, hogy itt nem valamiféle vegyi anyagok használatáról van szó. Nagyon jó volna, ha más, ennél sokkal súlyosabb vízszennyezések esetében is ilyen kritikus éberséggel reagálnának az illetékesek.
3. A sajtóban eddig megjelent anyagok egyértelműen elmarasztaltak, sőt démonizálták a bánya működését. Senki sem beszélt arról, hogy ez az önerőből felépített kisvállalkozás hét családnak biztosít megélhetést, nem vagyunk idegen test a vidék életében, hisz kivesszük részünket a közösség életét érintő minden probléma megoldásából.
4. A vidék megyei és községi útjai nagyméretű rehabilitáció előtt állnak. És akkor felteszem a kérdést: Lehet-e kivitelezni e nagyszerű terveket a helyi természeti erőforrások mellőzésével?
Tisztelettel, Demeter Béla
„Ha lehet, közösen oldjuk meg”
Péter Zoltán siménfalvi polgármestert már a homokbányáról szóló első cikkünkben is megszólaltattuk, ezúttal levélben juttatta el hozzánk meglátásait az üggyel kapcsolatban.
„Véleményezésem a Siménfalva községben, Csehétfalva adminisztratív területén működő homokbányával kapcsolatban, mivel ismerem mind a két fél igazát és túlzásait, az, hogy nem egy katasztrofális helyzet, amire nem lehet békés megoldást találni.
Az ellenőrzést végző különféle szakhatóságok megállapításai nem voltak egybehangzók, de mivel a bánya működését nem állították le, hanem az észlelt hiányosságok kiküszöbölését kérték, a község önkormányzata semmiképpen sem rendelkezhet másképp, mivel nem hatáskörébe tartozik.
Az állapotok feltárásába egy kis szenzációkeltés, túlzás is keveredett, ahogy az szokott lenni ilyenkor, de ez már a média hatalma. Mivel egyértelmű számunkra, hogy a lakosság ilyenfajta gondjainak orvoslása az önkormányzatra tartozik, megtettük már azokat a lépéseket, amelyektől várjuk a gondok megoldását.
Kutatófúrásokat végzünk, hogy altalajvízből tudjuk megoldani a két falu, Csehétfalva és Tarcsafalva ivóvízellátását, pályázatot készítettünk a két falut összekötő 42-es községi út leaszfaltozására, miáltal csökkenne a homokbánya teherautói és más járművek által okozott porfelverés; dolgozunk azon, hogy a Trans-Dem tulajdonjogot szerezzen arra a területre, ahova a bányatevékenység nagy része lekerül, a Tarcsafalva–Kobátfalva közötti részre, hogy ne zavarja a két falut. Ezt a segítséget azért adjuk meg, mert mi is sok segítséget kaptunk a bányától a középítkezésben. Végezetül ezeknek a problémáknak a megoldása vár ránk, ha lehet, együtt, közösen kell megoldanunk.”
Péter Zoltán polgármester,
Siménfalva
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!