Nem maradt visszhang nélkül az augusztus 8-én megjelent, a homoródszentpáli ún. Dimény-Papp-kúria megmentésével kapcsolatos írásunk. Azóta további információk kerültek birtokunkba, melyek arra engednek következtetni, hogy nem is annyira a pénz, hanem inkább a szándék hiánya akadályozhatja az udvarház megmentését.
2011. augusztus 17., 18:012011. augusztus 17., 18:01
2011. augusztus 17., 18:382011. augusztus 17., 18:38
Sokan visszakiáltottak: szentpáliak, elszármazottak, ismerősök, ismeretlenek, akiknek fáj értékeink pusztulása-pusztítása, meggondolatlanságból vagy éppenséggel bárgyúságból... – írja levelében Geréd Gábor homoródszentpáli tanár.
Elállja az utat?
A romosodó épület – állítólag Homoródszentpál utolsó udvarháza – elhagyatottan áll, gazzal körülnőve. Egyik sarka szinte kinyúlik az útra, messziről látszik, hogy darabok szakadtak ki belőle. Néhány falubéli úgy véli, épp az úthoz való közelsége pecsételheti meg sorsát. A rossz nyelvek szerint valakit-valakiket nagyon zavar, csak azzal, hogy ott van és többé-kevésbé elállja az utat, legszívesebben eltüntetnék onnan, viszont ha műemlékké nyilvánítják, akkor ez a terv ugye dugába dőlne. Ezt mondják nekünk, de csak halkan, mintha valami összeesküvésről szereztek volna tudomást.
Kinek nem kell?
Geréd Gábor homoródszentpáli tanár ugyanakkor nyíltan vállalja észrevételeit. Mint elmondja, a Művelődési és Kulturális Örökség Minisztériuma keretében működő Megyei Művelődési és Nemzeti Örökség Igazgatósága a 2008/22260-as minisztériumi rendeletének 13. pontja 1. bekezdése alapján hivatalból elindította az udvarház műemlékké nyilvánításának procedúráját. Erről 2011. június 6-án értesítették a homoródszentmártoni polgármesteri hivatalt, amely 30 napon belül emelhetett volna kifogást az eljárás ellen, amit nem tett meg. A mai napig nem juttatta el az ingatlan tulajdonjogát igazoló aktát a megyei igazgatósághoz. A pedagógus még hozzáteszi, hogy a 2001/224-es műemlékvédelmi törvény 55. pontja 1. bekezdése alapján a műemlékké nyilvánítás eljárásának megindítása után mindenféle beavatkozás, ami nem az épület állagának megőrzését célozza, kihágásnak számít.
„Tehát a sok hímezés-hámozás, köntörfalazás vagy éppenséggel mellébeszélés helyett arra szeretnénk választ kapni, hogy ki engedélyezte az épület tetejének megbontását a műemlékké nyilvánítás elindítása után, kitéve az épületet a gyors pusztulásnak? Jelzem, nem csak én, hanem sok-sok jóérzésű ember választ vár erre a kérdésre” – mondja Geréd Gábor, aki Túros Eszter művészettörténész hozzászólásával kapcsolatosan annyit mondott, hogy a Hargita megyei tanács műemlékvédelmi közszolgálatának vezetője részéről konkrét intézkedéseket, határozott fellépést vár a műemlék megvédése érdekében. „Mindenkiben kellene tudatosodjon, hogy aki ilyen kultúrértékekre emeli a kezét, az múltunkat gyalázza meg. S aki a múltját nem becsüli, annak jövője se igen van” – véli a homoródszentpáli tanár.
A sírkő már kidőlt
Nem tudni, hogy avatatlan kezek döntötték le, vagy magától dőlt ki, de tény, hogy 1887 óta hosszú ideig méltósággal állt a homoródszentmártoni temetőben Dimény Zsigmond, 48-as mártír sírköve. A Dániel bárók volt bizalmasa nemesemberként állt ki a forradalom mellett, amiért három év nehéz várfogságot szenvedett Prágában. A kúriát édesapja építette az 1700-as évek végén, 1800-as évek elején, ő volt az utolsó Dimény-tulajdonos, tőle örökölte a házat örökbefogadott gyereke, Papp Gábor. Jelzésértékű is lehet, hogy a ház még áll, a sírkő már kidőlt. De a síremlék könnyen visszaállítható, s talán az udvarház is még megmenthető. Akarni is kell.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
szóljon hozzá!