Nem maradt visszhang nélkül az augusztus 8-én megjelent, a homoródszentpáli ún. Dimény-Papp-kúria megmentésével kapcsolatos írásunk. Azóta további információk kerültek birtokunkba, melyek arra engednek következtetni, hogy nem is annyira a pénz, hanem inkább a szándék hiánya akadályozhatja az udvarház megmentését.
2011. augusztus 17., 18:012011. augusztus 17., 18:01
2011. augusztus 17., 18:382011. augusztus 17., 18:38
Sokan visszakiáltottak: szentpáliak, elszármazottak, ismerősök, ismeretlenek, akiknek fáj értékeink pusztulása-pusztítása, meggondolatlanságból vagy éppenséggel bárgyúságból... – írja levelében Geréd Gábor homoródszentpáli tanár.
Elállja az utat?
A romosodó épület – állítólag Homoródszentpál utolsó udvarháza – elhagyatottan áll, gazzal körülnőve. Egyik sarka szinte kinyúlik az útra, messziről látszik, hogy darabok szakadtak ki belőle. Néhány falubéli úgy véli, épp az úthoz való közelsége pecsételheti meg sorsát. A rossz nyelvek szerint valakit-valakiket nagyon zavar, csak azzal, hogy ott van és többé-kevésbé elállja az utat, legszívesebben eltüntetnék onnan, viszont ha műemlékké nyilvánítják, akkor ez a terv ugye dugába dőlne. Ezt mondják nekünk, de csak halkan, mintha valami összeesküvésről szereztek volna tudomást.
Kinek nem kell?
Geréd Gábor homoródszentpáli tanár ugyanakkor nyíltan vállalja észrevételeit. Mint elmondja, a Művelődési és Kulturális Örökség Minisztériuma keretében működő Megyei Művelődési és Nemzeti Örökség Igazgatósága a 2008/22260-as minisztériumi rendeletének 13. pontja 1. bekezdése alapján hivatalból elindította az udvarház műemlékké nyilvánításának procedúráját. Erről 2011. június 6-án értesítették a homoródszentmártoni polgármesteri hivatalt, amely 30 napon belül emelhetett volna kifogást az eljárás ellen, amit nem tett meg. A mai napig nem juttatta el az ingatlan tulajdonjogát igazoló aktát a megyei igazgatósághoz. A pedagógus még hozzáteszi, hogy a 2001/224-es műemlékvédelmi törvény 55. pontja 1. bekezdése alapján a műemlékké nyilvánítás eljárásának megindítása után mindenféle beavatkozás, ami nem az épület állagának megőrzését célozza, kihágásnak számít.
„Tehát a sok hímezés-hámozás, köntörfalazás vagy éppenséggel mellébeszélés helyett arra szeretnénk választ kapni, hogy ki engedélyezte az épület tetejének megbontását a műemlékké nyilvánítás elindítása után, kitéve az épületet a gyors pusztulásnak? Jelzem, nem csak én, hanem sok-sok jóérzésű ember választ vár erre a kérdésre” – mondja Geréd Gábor, aki Túros Eszter művészettörténész hozzászólásával kapcsolatosan annyit mondott, hogy a Hargita megyei tanács műemlékvédelmi közszolgálatának vezetője részéről konkrét intézkedéseket, határozott fellépést vár a műemlék megvédése érdekében. „Mindenkiben kellene tudatosodjon, hogy aki ilyen kultúrértékekre emeli a kezét, az múltunkat gyalázza meg. S aki a múltját nem becsüli, annak jövője se igen van” – véli a homoródszentpáli tanár.
A sírkő már kidőlt
Nem tudni, hogy avatatlan kezek döntötték le, vagy magától dőlt ki, de tény, hogy 1887 óta hosszú ideig méltósággal állt a homoródszentmártoni temetőben Dimény Zsigmond, 48-as mártír sírköve. A Dániel bárók volt bizalmasa nemesemberként állt ki a forradalom mellett, amiért három év nehéz várfogságot szenvedett Prágában. A kúriát édesapja építette az 1700-as évek végén, 1800-as évek elején, ő volt az utolsó Dimény-tulajdonos, tőle örökölte a házat örökbefogadott gyereke, Papp Gábor. Jelzésértékű is lehet, hogy a ház még áll, a sírkő már kidőlt. De a síremlék könnyen visszaállítható, s talán az udvarház is még megmenthető. Akarni is kell.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!