Falura járnak az RMGE-Maros szervezet vezetői

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete – Maros szervezete vezetőségi tagjai végigjárják azokat a falvakat, ahol csatlakozott gazdakörök működnek, hogy részt vegyenek a beszámoló közgyűléseken.

Bakó Zoltán

2016. február 05., 14:442016. február 05., 14:44

Amint Csomós Attila elnök beszámolt róla, minden év elején az RMGE-Maros szervezet vezetősége felkeresi a szervezethez csatlakozott gazdaköröket, hogy részt vegyen a beszámoló közgyűléseiken. Igen fontos momentuma ez a szervezeti életnek, hiszen így kapják meg a visszajelzéseket arról, hogy mennyire volt eredményes a mezőgazdasági év, hogyan valósultak meg az elképzelések, hogyan alakult a bevételek-kiadások mérlege, hol kell erősíteni a gazdakörökben a felvilágosító tevékenységet. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak a szakembereknek, hogy újból elsorolják a tagságnak azokat a támogatási lehetőségeket, amelyeket a soron következő gazdasági év folyamán igényelhetők.

„Különösen ebben az évben fontos ez, mivel véget ért a 2015-ös átmeneti év, idénre már több minden változik ezen a téren, s ezeket a változásokat a gazdáknak is meg kell ismerniük” – magyarázta Csomós Attila. A 2016-2020-as időszak már új kihívások elé állítja a gazdatársadalmat. Tudni kell, hogy a tavalyi 160 eurós hektáronkénti földalapú támogatás (SAPS) már a múlté. Idén 77 euró lesz a SAPS, de mellé be lehet hozni még másfajta, kiegészítő támogatási formákat, amelyek megpályázásával a gazda akár nagyobb összegű támogatási pénzhez juthat, mint a tavaly. Különösen az 5 hektár alatti gazdáknak fontos, hogy minden ilyen lehetőségről értesüljenek, és ne csak értesüljenek – pályázzanak is, hogy amit elvesztenek a vámon, visszanyerjék a réven.

Egyesületi szinten rendezik meg idén is a Mikházi Gazdanapokat, amire egyre több kulturális jellegű programot terveznek. Azt szeretnék, ha a tavalyi három gazdakör által felvonultatott együttesnél idén jóval több jönne el, úgy is, hogy a nemrégiben megalakult Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége (EMGESZ) – amelynek egyébként Csomós Attila egyik felelős alelnöke – testvéralakulatai is részt vegyenek, s erősödjön a nemzetközi részvétel a Kárpát medence térségéből érkező vendégekkel, legalább 3-4 magyarországi együttessel is. Szeretnék azt is, hogy idéntől egy mezőgép-kiállítás is szerves része legyen a gazdanapnak.

Eddig Kakasdon, Hármasfaluban, Fehéregyházán, Héderfáján és Istvánházán járt az RMGE-Maros vezérkara, de a „turné” február és március folyamán folytatódik. Azt szeretnék, ha ezeken a találkozókon egyre többet beszélgethetnének a szövetkezés előnyeiről, ha sikerülne teljesen felszámolni azt a szövetkezet-fóbiát, amely a kommunista időszakból maradt az emberek tudatában. Most már hétféle szövetkezeti formát lehet létrehozni, amelyek mindenike a gazdák érdekeit szolgálja. A lényeg, hogy a saját földön való saját termelés mellett a közös csomagolás, értékesítés könnyíti meg a tagság életét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei