Fotó: Kristó Róbert
Különleges gyűjteményt nyitottak meg nemrégiben Szépvíz központjában: a Szentháromság Alapítvány által létrehozott emlékház a környék örménységének egyetlen állandó, nyilvános gyűjteménye, és különlegessége az is, hogy egy maroknyi közösség hívta életre, és próbálja átmenteni vele múltját a jövendőnek.
2010. november 15., 17:182010. november 15., 17:18
2010. november 15., 19:022010. november 15., 19:02
Fotó: Kristó Róbert
Valószínűleg valamikor kereskedő családé volt az az 1862-ben emelt központi fekvésű ingatlan, amelyet 1924-ben vásárolt meg a szépvízi Szentháromság Alapítvány. 1948. január 3-án, amikor az alapítvány teljes tulajdonát kisajátították, elvették ezt az épületet is, különböző területekkel és a szépvízi örmény kaszinóval együtt. Az idők folyamán a masszív, földszintes házban családok laktak, majd szülőotthon, végül az öregotthon fektetője működött. Miután az öregotthon új épületbe költözött, ismét a Szentháromság Alapítvány vehette birtokába.
„Borzasztó rossz állapotban volt az ingatlan – idézte fel Ajtony Gábor, a Csíkkörzeti Magyar–Örmény Szentháromság Alapítvány elnöke az alapítás körülményeit. – A Székely Károly Gimnáziumban tartott Örmény relikviák című kiállításkor született meg az ötlet, hogy emlékházban kellene elhelyezni a szépvízi örménység múltjának dokumentumait, tárgyi emlékeit, és hogy ez a ház alkalmas lenne a célra. A Harbau igazgatója, Zakariás István helybéli örmény származású szakember az épület első részét felújíttatta, így rendezhettük be ide az emlékházat.”
Az emlékház anyaga egyelőre három szobában kapott helyet: az egyik terem a világi tárgyakat őrzi, a mai családokat és őseiket mutatja be. Itt sorakoznak többek között a Zakariás, a Dániel, a Fejér, az Ajvász, a Száva családok fényképei, dokumentumai. A másik teremben egyházi vonatkozású tárgyak: díszes miseruhák és templomi zászlók kaptak helyet. Ezeket mostanáig a helybéli római katolikus plébánia őrizte. (A nagy értékű egyházi, liturgikus tárgyak most is ott vannak, azokat csak ideiglenes állítják ki az emlékházban.) „Mindig is szoros az együttműködés az alapítvány és az egyház között – tisztázta Ajtony Gábor. – Az alapító okmányában is szerepel a szervezet céljai között a mindenkori örmény katolikus egyház és a szegénysorú örmény fiatalok támogatása.” A harmadik teremben a felújításra váró miseruhák, fotók, dokumentumok találhatók.
Fotó: Kristó Róbert
Tábla még nem jelzi az emlékházat, de hamarosan azt is elhelyezik, ígéri Ajtony Gábor nyugalmazott gyógyszerész, megjegyezve, hogy helyben mindössze 2–3 örmény van, Zakariás Péter bácsival az élen. A Szentháromság Alapítvány tagsága jórészt Csíkszeredában él, és ez a tíz kilométeres távolság megnehezíti a működést.
„Úgy éreztük, hogy az emlékház létrehozásával Szépvíz régi örmény családjainak egy emléket állítunk, s ugyanakkor Szépvíz községnek, mint régi örmény településnek a turisztikai látogatottságához hozzájárulunk” – magyarázta az alapítványi elnök.
Ezt a megvalósítást szervesen egészíti ki az a kezdeményezés, amely a szépvízi örmény katolikus templom műemléklistára való felvételét célozza meg.
Miután a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, felfüggesztették állásából Kurkó Andrást, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció helyettes vezetőjét. Megpróbáltuk megtudni, miért volt szükség a letartóztatásra, de nem sikerült.
Rezesbanda, katonai tiszteletadás, közös ima, koszorúzás: idén is méltó megemlékezést tartottak a harmincöt éve elhunyt csíkszeredai kiskatona, Müller László sírja előtt.
Termetes pásztorkutyák téptek szét egy állattetemet Csíkszentlélek bejáratánál, a Véreskép közelében a 123B jelzésű megyei út szélén. A jelenetet egy helybéli örökítette meg és juttatta el a Székelyhonhoz.
Ünnepi előadást tartottak az elhelyező központok a 12. Csodálatos az árva szeretete program részeként. A szerdai csíkszeredai eseményen több intézmény jelen volt, a gyerekek versekkel, énekekkel, zenés műsorokkal készültek.
Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
Újabb munkafázisba érkezett Csíkszeredában a Sürgősségi Betegellátó Egység építése, és ebben a szakaszban több apró robbantást végeznek, hogy megkönnyítsék a majdani alapozási munkálatokat.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
szóljon hozzá!