Temetkezési kellékek, koszorúk, mécsesek és gyászszalagok között emberi csontokra bukkantak Alfalu határában. Felelős ugyan nincs, de a koponyákat és az emberi maradványokat összegyűjtik, gondoskodnak újratemetésükről – ígérte a gyergyószentmiklósi római katolikus temető gondnoka.
2012. április 19., 16:182012. április 19., 16:18
Gyergyóalfaluból keresték meg szerkesztőségünket, hogy gyomorpróbáló látványban volt részük azoknak, akik a falu végén, az egykori kavicsbánya környékén jártak. A hír nem csak hozzánk jutott el, a helybéliek egymással is megosztották tapasztalataikat, többen mentek a helyszínre – szörnyülködni. A faluvégén, az egykori árkot ma szemétdombok teszik a felszínnel szinte egyenlővé, jól kivehetően temetőből származó hulladék került oda. Elszáradt koszorúk, gyászszalagok és kiürült mécsesek között egy sírkő, odébb pedig emberi csontok, koponya, medencecsont. Valószínű valamelyik nézelődő műve lehetett, hogy a látványt fokozza, az egyik koponyát karóhegyre tűzte.
A gödröt akarták betölteni
A szóban forgó alfalvi terület, mintegy 80 ár a Tímár család tulajdona. Kavicsot termeltek ki onnan több mint hat esztendeje, aztán a gödör feltelt talajvízzel, Tímár Árpád pedig halakat telepített bele, s a helybéliek pecázni jártak oda. Hogy mennyire ideális környezet alakult ki ott a halak számára, csak később derült ki. Történt ugyanis, hogy tűz ütött ki egy szomszédos cégnél, a megszenesedett fákat és a poroltóval átitatott szénát oda hordták a gödörbe. Ez jelentette a halállomány halálát, amint a környékbeliek visszaemlékeznek, 60 centis csuka is feljött akkor a víz tetejére.
– Akkor tudtomon kívül hordták bele a hulladékot, most viszont engedélyemmel – magyarázza Tímár Árpád, aki nem akarja hinni, mit tartalmaz a frissen hozott szemét. Elmondja, tulajdonképpen be akarja már egy ideje fedni a gödröt, ezért egyezett bele, hogy a gyergyószentmiklósi római katolikus temetőből ide hozzák a szemetet. Puskás Emil gondnok kért helyet a hulladéknak, s igent mondtam, mert úgyis föld kerül rá nemsokára. Azt viszont legrosszabb álmomban sem gondoltam volna, hogy emberi maradványok is vannak a szemét között – mondja Tímár.
Temetői nagytakarításból kerültek ki a csontok
A történtek alapja, hogy a gyergyószentmiklósi római katolikus egyház kilátásba helyezte a temető területének növelését. Ez a sokéves szemétdomb felszámolását is maga után vonta, annak tartalmát szállították Alfaluba.
– Az egyházat 2005-ben helyezték birtokba, ekkor kapta vissza a megállamosított temetőt. A szemétdombot is megörököltük. Most összesen tizenhat teherautónyi hulladékot vittünk le Alfaluba a területtulajdonos engedélyével – mondja a gondnok, aki Székely Levente egyházi jogtanácsossal válaszolt a sajtó kérdéseire. Puskás Emil állítja, eszébe sem jutott volna, hogy a szemetet át kell válogatni, a homlokrakodóval zajló munka során nem láttak semmi gyanúsat az emberek. – Hogy a szemét közé emberi maradványok kerültek, arról nekünk fogalmunk sem volt, azt sem tudjuk, kit lehet felelősségre vonni. Tény, hogy kényelmetlen helyzet, amit meg kell oldani.
Végső nyughelyre kerülnek a csontok
Csütörtök délutáni beszélgetésünk során a temetőgondnok ígéretet tett, hogy az alkalmazottakkal mihamarabb Alfaluba mennek és a szemétkupacokat alaposan átfésülik. Az emberi maradványok visszakerülnek a gyergyószentmiklósi temetőbe, egy külön sírt ásnak ezek számára, mely bekerül a nyilvántartásba is. Az újratemetésre – mint elhangzott – a sajtót is elhívják, hogy ez által nyugtassák meg a lakosságot, a kellemetlen helyzetre megoldást találtak, az emberi maradványokkal végül méltó módon bántak.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!