Fotó: Gergely Imre
Kevesen voltak, nem tudtak dönteni a szárhegyi Bástya Társas tagjai a területükre tervezett napelempark ügyében. A csütörtök délelőttre összehívott közgyűlésen napirendre tűzött kérdés lényege, hozzájárulnak-e a földtulajdonosok ahhoz, hogy száz hektárt a területükből huszonöt évre bérbe adjanak egy napenergiát villamos energiává alakító létesítmény létrehozása céljával.
2012. május 24., 20:042012. május 24., 20:04
2012. május 24., 21:082012. május 24., 21:08
Voltak ellenzői is a tervezett beruházásnak, de a közgyűlésen felszólalók többsége támogatja a száz hektáros napelempark létrehozását a Remete eleje és Jámborszeg dűlőkben. A mintegy hatvan résztvevőnek Horváth Miklós, a társas vezetője vázolta a beruházás esetleges következményeit – lényegében azt éreztetve, hogy ő maga nem támogatja a napelempark építését.
Horváth kifejtette, a társulás azért jött létre, hogy a földeket mezőgazdasági céllal közösen műveljék, nem pedig azért, hogy bérbe adják idegen cégeknek. Felvetette, hogy a földterületek után jelenleg 220 eurós támogatást nyújt az Európai Unió az APIA-n keresztül, és igaz ugyan, hogy a napelempark építését tervező beruházó 400 eurós bért fizetne, de a 220 eurót elveszítené a társas. A Bástya Társas vezetője hozzátette, nem lehet tudni, hogy huszonöt év alatt mi történik, megeshet, hogy ezer kiló búza ára magasabb lesz, mint a 400 euró, és az uniós támogatás is növekedhet még.
Mivel a befektető jelen lévő képviselője nem beszéli a magyar nyelvet, Horváth Miklós felvetéseire Gábor László polgármester válaszolt, kifejtve, hogy a földtulajdonosoknak a napelempark évi negyvenezer eurót hozna összesen mindenféle munka, befektetés nélkül, és a község kasszájába a napelempark után fizetendő adókból is több százezer euró folyna be, amiből utak javítását vagy más szükséges fejlesztéseket lehetne megoldani. Elismerte, valóban senki sem tudhatja, hogy mi történik 25 év alatt, de ez akkor is egy biztos jövedelmet jelentene a földtulajdonosoknak és a közösségnek. Kifejtette: lett volna lehetőség arra, hogy néhány tehetősebb személy potom pénzért felvásárolja a kérdéses száz hektárt, majd bérbe adja, és évente negyvenezer eurót keressen az üzleten. Ezt viszont ellenzi, mert úgy véli, ez a pénz az egész közösséget illeti, a társasnak és tagjainak kell hasznára váljon.
A későbbiekben számos kérdés hangzott el a társastagok részéről a beruházással kapcsolatosan: miért éri meg a befektetőnek a ködös Gyergyóban napelemparkot építeni, mi történik, ha valaki el akarná adni időközben a területét, ha a társas felbomlik, vagy éppen a befektető dönt úgy, hogy felszámolja a parkot?
A kérdésekre részben a beruházó Solarsystem képviselője, Ioan Cornea, részben Gábor László illetve Petres Sándor megyei tanácsi alelnök adott választ. Elhangzott: a tulajdonjog semmiképp nem sérül, a területek továbbra is a jelenlegi tulajdonosaiké lesznek, annyi különbséggel, hogy a cég költségén megoldódik a telekkönyveztetésük. Az pedig, hogy a befektetőnek mennyire éri meg az ötvenmillió eurós beruházás, legyen az ő dolga – hangzott el.
A közgyűlésen felszólalt Ervin atya, a 92 esztendős ferences szerzetes is. Beszédében kifejtette: amint meghallotta, hogy mi készül Szárhegyen, utánaolvasott, érdeklődött, és meggyőződése, hogy nagyon hasznos befektetés lehet a napelempark építése.
„Minden befektetés rizikó, és a szárhegyi társas is kockáztathat, egy nyereségesnek látszó vállalkozásba társulva a száz hektárjával, azaz tulajdonának tizedrészével. Kockázat nélkül nincs nyereség” – fejtette ki a szerzetes, hozzátéve, sajnálja, hogy saját földterületei, 14 hektár nem a napelemparknak kinézett területen fekszenek, mert biztosan betársulna a vállalkozásba.
A közgyűlés nem hozott döntést – nem is hozhatott, hiszen hatvanan voltak jelen, míg csak a szóban forgó száz hektáros területen 360 személynek van tulajdonrésze. Elhangzott, a későbbiekben sorra felkeresik a területtulajdonosokat, és egyenként tárgyalnak majd velük a földbérletről, napelemparkról.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!