Hiába büntette meg és záratta be a környezetőrség Hargita megyei felügyelőség a Trans Dem Kft. által működtetett tarcsafalvi kavicsbányát, a kőfejtő tevékenység zavartalanul folytatódik – értesítettek a falubeliek. Azt hittük, rosszul látunk, amikor június 1-jén személyesen tapasztaltuk, hogy a bánya valóban teljes gőzzel üzemel, ennek ellenére mégsem szemorvoshoz, hanem a környezetőrséghez fordultunk.
2011. június 15., 16:472011. június 15., 16:47
2011. június 16., 11:022011. június 16., 11:02
Nem szünetelteti tevékenységét a tarcsafalvi kavicsbánya, noha nemrég hatóságilag kötelezték erre az üzemeltetőt. A városfalvi székhelyű Trans Dem Kft. által működtetett bánya körüli bonyodalmakról már beszámoltunk. Amint megírtuk, mivel a cég nem rendelkezett engedéllyel az ülepítő üzemeltetésére, a környezetőrség Hargita megyei felügyelősége pedig 30 000 lejjel megbüntette, és tevékenységét felfüggesztette mindaddig, amíg nem felel meg a környezetvédelmi előírásoknak.
A bezárást követően azonban továbbra is érkeztek a falubeliek panaszai, miszerint a bánya továbbra is működik. Mint mondták, „amióta megírták, már csendesebb a környék, de azért pár teherautó így is megfordul a bányánál”. Június 1-jén délután (harmadik szúrópróbaszerű látogatásunkkor) legnagyobb meglepetésünkre a kőfejtés több gépezettel, teljes gőzzel üzemelt.
Június 7-én e-mailben értesítettük a környezetőrséget a bánya helyzetéről, információt kérve az engedélyekkel kapcsolatban, de nem kaptunk választ. Szerdán (június 15-én) reggel újabb levelet írtunk, megemlítve, hogy akár válaszolnak, akár nem, a cikket közöljük. Pár órával később megérkezett a válasz... Ebben azt írják, hogy két nappal az első levelünk után ők is helyszíneltek, megállapítva, hogy a kavicsbánya valóban engedély nélkül üzemel.
„A június 9-én tartott ellenőrzésunkkor megállapítottuk, hogy mind a kőfejtés, mind az ülepítő üzemelt. Megjegyezzük, hogy a kft. környezetvédelmi engedélye lehetővé teszi a kőfejtést, ez azonban nem érvényes az ülepítő használatára, erre pedig nincs külön engedélyük. Megállapítottuk tehát, hogy a környezetvédelmi engedély rendelkezései nincsenek betartva. A május 13-ai felkérésünkre a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség értesítette a Trans-Dem Kft.-t, megszabva a kavicsbánya további üzemeltetésének paramétereit, határozottan megtiltva az ülepítő működtetését. Ellenkező esetben eme tevékenység bűncselekménynek minősül, és büntetőjogi eljárást indítását vonja maga után” – írja válaszában dr. Grigore Sabău, az környezetőrség vezetője.
Bűncselekmény vagy sem?
A levélből sajnos nem derül ki, hogy a környezetőrség május 13-ai kérésének eleget téve a környezetvédelmi ügynökség mikor értesítette a Trans-Dem Kft.-t az ülepítő bezárásáról. Mert a dátum igenis fontos. Feltételezzük, hogy a felkérés és az értesítés között nem telt el közel egy hónap, így ebben az esetben a június 9-ei ellenőrzésen a környezetőrség képviselőinek nem szabálysértést, hanem bűncselekményt kellett volna megállapítaniuk, és büntetőjogi eljárást kezdeményezniük. Kérdésünkre az ügynökség egyelőre nem reagált, így tehát az alcímben szereplő kérdés még mindig válaszra vár.
Tény, hogy az ülepítő működésének felfüggesztése utáni üzemeltetésért kettőtől hét évig terjedő börtönbüntetés jár. Próbáltuk elérni a kft. tulajdonosát, Demeter Bélát, a hívás kicseng, de nem veszik fel.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!