Míg Marosvásárhelyen szombaton kerül sor jótékonysági koncertre és bálra, a kibédiek már az elmúlt hétvégén báloztak, s a bevételt ők is a helyi orgona javítására fordítanák.
2012. február 07., 16:142012. február 07., 16:14
2012. február 07., 16:232012. február 07., 16:23
A mestermű sürgős beavatkozásra szorul
Jótékonysági hangversenyre kerül sor szombaton a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, majd este bált szerveznek a Grand szállodában. A Rotary Téka Klub kezdeményezésének jövedelmét a híres Bodor Péter készítette kibédi orgona javítására fordítják. A rendezvény védnöke a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Bogányi Gergely lesz. A nemes gesztust a Kisküküllő mentiek sem nézik tétlenül, ők is erre a célra ajánlanak fel pénzt.
Az idén az orgonára adományoznak
Szombaton tizenhetedik alkalommal rendezték meg a hagyományos farsangi koaras házasember bált Kibéden. Az 1996 óta szervezett mulatságokon nemcsak a helyiek vesznek részt, hanem a szomszédos falvakból is, de Marosvásárhelyről, Szovátáról és Székelyudvarhelyről is érkeznek vendégek. Legkevesebben, 54 pár a tavaly voltak, míg a legtöbb pár 103 volt! Idén a hideg és a válság miatt csupán 50 párra számítottak, ennek ellenére 63 érkezett a szombat esti mulatságra. A szervezőbizottság a bál jövedelmét minden évben közösségi célokra fordítja, a kultúrotthon szükségletére: kerítést építettek, az épületet javították, a világítást újították meg, bútorzatot és népviseletetet vásároltak – mondta el portálunknak Dósa Sándor polgármester (fotón), a bizottság tagja.
Kibéd polgármestere azt ígérte, minden követ megmozgatnak az orgona érdekében
Az idei sikeres rendezvény jövedelmét, bár volna mire fordítani a művelődési otthonnál is, a helyi református orgona javítására adományozzák. Ez természetesen csak csepp a tengerben, hiszen 17 ezer euró fölé rúg a szükséglet. „Megpróbálunk minden követ megmozgatni, pályázni is szeretnénk, mert adományokból kevés gyűl össze” – tette hozzá Dósa Sándor.
Egyetemes magyar nemzeti érték
Az orgona ma is többnyire az eredeti fasípokkal működik. Néhány évvel ezelőtt egy strasbourgi orgonakészítő és -javító megvizsgálta és úgy vélte, sürgős javításra szorulna. Néhány esztendeje a szuvasodás ellen lekezelték, de teljes restaurálásra lenne szükség. A szú főleg a sípokat kezdte ki és a szerkezet belsejét. Az egyházközség a székelyudvarhelyi Papp Zoltán orgonaépítő mesterrel vizsgáltatta meg a hangszert, a feljavítás költségvetése viszont 18 ezer euróhoz közelít – tudtuk meg Falka Zoltán lelkésztől, aki az egyetemes magyar nemzeti értékek sorába tartozónak nevezi az orgonát, ennek ellenére kétszeri pályázás során sem sikerült rá egyetlen vasat sem szerezni. A restaurálás költségeit támogató rendezvényekkel kapcsolatban a lelkész hozzáfűzte: “Örülök, hogy kézbe vették az ügyet, és ha valamennyi begyűl, indulásnak jó lenne, mert eltudnánk kezdeni a részleges javítást.”
Más nemzet is tanulhat tőle
Kibéden az orgonakészítés terve 1844-ben született meg: „Indítványba hozták, hogy szentegyházunk díszére és a vallásos érzés felbuzdítására egy szentegyházunk nagyságához irányozott szép orgona készíttessék.” Amint az anyagi fedezet biztosítottnak látszott, azonnal tárgyalni kezdtek, végül Bodor Péter ezermesterrel kötöttek szerződést 1846 tavaszán, melynek lényege: “az orgona két darabból álló lészen (...) feljül egy nagy rádiusokkal egybekötvén (...) s a klaviatura középen a két orgona oszlop közé helyeztetvén. A változatok száma 10, ezek beállítása úgy kézzel, mint lábbal dirigálható”.
A hangszer 1847 húsvétjára készült el. A szakértői vélemény szerint „az orgona is megpróbáltatván egy tökéletes mesterműnek találtatott.” Az átadási jegyzőkönyvben ezt írta Bodor Péter: „Én nem haszonkeresésből építettem meg a kibédi orgonát, hanem meg akartam mutatni, hogy a magyar ember is tud s más nemzet is tanulhat tőle.”
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!