Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai központú Harvíz Rt. a szolgáltatási területén különböző megoldásokkal igyekszik csökkenteni a vízveszteséget. A felcsíki falvakban az utcai kutakon keresztül folyt el nagyon sok víz, amely jelentős veszteséget okozott a regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalatnak. Ezekben a falvakban a problémát az utcai kutak felszámolásával igyekeztek megoldani.
2010. november 09., 11:192010. november 09., 11:19
2010. november 09., 13:312010. november 09., 13:31
Fotó: Kristó Róbert
„A felcsíki falvakban megengedhetetlenül nagy volt a vízveszteség, amelyet az utcai kutak okoztak, ezért a Harvíz a helyi önkormányzatokkal közösen úgy döntött, hogy leszereli azokat. A kutak felszámolása megtörtént Csíkszenttamás, Dánfalva, Jenőfalva, Karcfalva és Madaras településeken” – mondta Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója. Kifejtette: példának okáért Szenttamáson, miután az utcai kutakat leszerelték, a 160 köbméter napi vízfogyasztás 50 köbméterre esett vissza. A kutakon keresztül elfolyó víz veszteségként jelentkezett a vállalatnál, és egyúttal rányomta bélyegét az illető község vízszolgáltatásának gazdaságos működtetésére, mert az elfolyt vízért senki nem fizetett.
A vízszolgáltató vezetősége kéri a lakosságot, csatlakozzon a több millió eurós beruházással létrejött vízszolgáltató rendszerre, mert azt részben az ő pénzükön, az ő érdekükben az önkormányzatuk valósította meg. A felcsíki kútvizek minősége miatt is érdemes vezetékes vizet fogyasztani, mert annak a minősége garantált, ellenőrzött, és nem csak a szolgáltató cég laboratóriumában, hanem a közegészségügyi laboratóriumban is hetente vizsgálják – fűzte hozzá Zólya.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!