Dub László, a zsidó hitközség elnöke
Fotó: Antal Erika
Fél évvel ezelőtt született az ötlet, hogy a marosvásárhelyi zsidó közösségre vonatkozó dokumentumokból, a fennmaradt tárgyi emlékekből múzeumot rendeznek be az Iskola (Aurel Filimon) utcában, a zsinagóga melletti épületben. Dub László hitközségi elnök érdeklődésünkre elmondta, kapcsolatba léptek a budapesti zsidó múzeummal, illetve más hasonló múzeumokkal is szeretnék felvenni a kapcsolatot, hogy minél szakszerűbb intézményt hozzanak létre.
2017. június 14., 12:472017. június 14., 12:47
2017. június 14., 17:042017. június 14., 17:04
A marosvásárhelyi zsidó közösség több mint kétszáz esztendejét szeretné bemutatni a múzeum. A kezdeményezés a hitközség néhány olyan tagjától származik, aki jelentősebb összeget adományozott erre a célra – mondta a Vásárhelyi Hírlapnak Dub László. Hozzátette,
A budapesti zsidó múzeummal már kapcsolatba léptek, meglátogatták azt, és az együttműködési megállapodás értelmében Marosvásárhelyre vonatkozó kutatást végezhetnek az ottani levéltárban. A hosszú távú tervek között szerepel felvenni a kapcsolatot a New York-i, jeruzsálemi, washingtoni múzeumokkal.
– fogalmazott a hitközség elnöke.
A kiállított anyag között lesz I. világháború előtti, ami a két világháború közötti időszakról szól, illetve a holokausztról, de a múzeumalapítók leginkább
A zsinagóga melletti épületben rendezik be a marosvásárhelyi zsidó múzeumot
Fotó: Antal Erika
Például azokról a családokról, vállalkozókról, a város életében betöltött szerepükről szerezhetünk tudomást, amelyek a kezdetekkor telepedtek le, előbb az árvízveszélyes helyekre, mert csak ott kaptak építkezési engedélyt, idővel pedig a „jobb” helyekre. Az imaházakról, a zsinagógákról, a millenniumra épült, ma is működő zsinagógáról, illetve a későbbi, a két világháború között létesített, de végleg már soha be nem fejezett Knöpfler Vilmos (Brăila) utcai ortodox zsinagógáról, – amely nagyon rövid ideig működött az eredeti funkciójában, – mutat majd be információkat, érdekességeket a múzeum, ahogy az egykori zsidó kultúrházról, a mostani Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház épületéről, vagy a volt zsidó elemi iskoláról, sportegyletekről, szakmai társulásokról, kiemelkedő személyiségekről.
A zsinagóga, amely napjainkban is működik, hétköznaponként 9 és 13 óra között látogatható. Ha valakinek ez az időpont nem felel meg, akkor telefonos egyeztetés alapján délután is várják a csoportokat, vagy egyedi látogatókat – hívta fel a figyelmet Dub László.
A dokumentumokkal, tárgyi emlékekkel, adományokkal a zsinagóga melletti épületben, a hitközségnél, vagy a 0265-261810-es telefonszámon lehet jelentkezni.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!