Fotó: Kristó Róbert
Egy jó hónappal ezelőtt Agyagfalva és Csobotfalva között, a Somlyó patakának mintegy háromszáz méteres szakaszán medertakarítást végeztetett az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnöksége. A vízügyi szakemberek szerint a munkálatra a patak áradásai miatt volt szükség, a környezetvédők viszont úgy vélik, nem oldja meg a tulajdonképpeni problémát.
2011. január 10., 20:532011. január 10., 20:53
2011. január 11., 14:262011. január 11., 14:26
„Kikotortattunk egy kb. háromszáz méteres patakszakaszt – magyarázta Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója. – Lebélyegeztettünk és kivágattunk négy rakottya fát, ami bele volt dőlve a mederbe. Létrehoztunk még egy hidat. Szükség volt rá, mert a környező udvarokat és gazdasági épületeket rendszeresen elöntötte a víz. A meder majdnem nem is létezett, fel volt telve, és mocsaras volt az egész környék. Ezt a problémát megoldja a medertakarítás.”
„A legnagyobb gond az, hogy a munkálat nem oldja meg az árvízproblémát, sőt lehetséges, hogy felerősíti azt – véli Demeter László biológus. – A kotrás előtt egy természetes, kanyargózó meder volt, és áradáskor a víz egy részét visszatartotta az említett mocsaras terület. A kotort szakaszon nincsenek is házak, mivel ez egy mocsár. Ezután a teljes vízmennyiség fog bejutni a faluba, és rövidebb idő alatt, így nagyobb problémákat okozhat. A terület mocsarasságának oka nem a feltelt patakmeder, hanem az ott található források. A kotort meder biztonsági kockázatot is jelent, mert ha gyerek vagy épp állat beleesik, nem tud kimászni. Emellett, azáltal, hogy csökkenti a vízszintet, veszélyezteti a védett őszi vérfű élőhelyeit és tönkretette a folyamirák-élőhelyeket. Nem beszélve arról, hogy esztétikailag siralmas. Ez a város egyik legszebb része, vétek így tönkretenni.”
A biológus szerint „a 21. században körültekintőbben kellene megoldani az árvízvédelmi gondokat. A környékbeli lakosok bevonásával és alaposabb előzetes tanulmányok készítésével sokkal hatékonyabban lehetne tartós és kevésbé pusztító megoldást találni.”
A Somlyó patakán végzett munkálatok várhatóan tavasszal folytatódnak.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!