A félig lebénult kutya segítségére tavaly télen siettek az állatvédők
Fotó: Forró Béla
Sok szenvedő állat sorsán nem segíthetnek sem a hatóságok, sem a civilek, mert nem segíti őket a törvény és a változtatáshoz szükséges anyagi erőforrások sem mindig adottak. Kutyák, macskák, lovak kell tűrjék az ember embertelenségét.
2025. január 30., 19:542025. január 30., 19:54
Amint azt a Kovászna Megyei Állatvédelmi Rendőrségtől kikért adatok mutatják, 2024-ben 246 bejelentést regisztráltak, illetve 29 esetben jeleztek a háromszéki lakosok törvénytelenséget vagy kihágást.
A tavalyi 396 ellenőrző akció során a rendőrök elrendelték hét nem megfelelő körülmények között tartott állat (egy ló, egy macska és öt kutya) menhelyen való elhelyezését.
Múlt év decemberének közepétől viszont még erről sem intézkedhetnek az állatvédelmi rendőrök, hiszen a megye egyetlen, mentett állatok számára létesített menhelyével megszűnt az együttműködési szerződés. A jelentésben írottak szerint
2024-ben az ellenőrző akciók során 944 kihágást állapított meg a rendőrség. 104 esetben büntetett pénzbírság kiszabásával, amelyek összege eléri a 481 ezer lejt, 837 esetben csak figyelmeztetést rótt ki. A feljelentésekben (petíciókban) legtöbbször a következő vétségeket teszik szóvá:
az állatok mikrocsipezésének és ivartalanításának elmulasztása, illetve a veszettség elleni oltás be nem adása
az állatok megcsonkítása (fülének, farkának levágása)
8 hetesnél fiatalabb kutyakölykök eladása
kutyák szabadon engedése közterületen.
Az útszéli sáncból mentett, félig lebénult kutya ma is a Benji menhelyének lakója
Fotó: Forró Béla
A nemtörődömség is állatkínzás
A rendőrségi jelentésen túl az állatkínzásnak minősülő háromszéki esetekről Forró Bélától, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnökétől tudtunk meg további részleteket, ő ugyanis hosszú ideje együttműködik a megyei állatvédelmi rendőrséggel. Mint mondja, ritkán adódik olyan eset, amikor felelőtlen állattartás miatt kell közbelépniük.
Emellett a Kovászna Megye Tanácsával kötött szerződés alapján Felső-Háromszéken kívüli településeken is számíthattak rájuk – egészen addig, míg több okból is tavaly decemberben fel nem bontották a szerződést (ahogy ezt a rendőrségi jelentés is írja). Ezen okok egyike az anyagiakra vonatkozik, hiszen
nem sikerült a 2021-ben megállapított árakat közös egyetértéssel aktualizálni (a közbelépés, állatok kezelésének árát a megyei tanács téríti meg az egyesületnek, majd utólag behajtja a gazdától),
másrészt a megyei önkormányzat azzal sem tudta segíteni az állatmentést, hogy biztosítja a menhelyet a nagytestű állatoknak, amire egyébként a 2020/175-es sürgősségi kormányhatározat kötelezi.
Így ha a kutyákat még sikerül is elhelyezni valamelyik menhelyen, a begyűjtött lovakkal nincs mit csinálni.
Forró Béla az állatvédelmi rendőrséggel közösen végzett akció során decemberben három kutya mentésében működött közre. Ezeket egy kilyéni gazdától kellett elhozni, aki gyakorlatilag éheztette őket. A baj csak az, hogy
A jogszabály azonban nem rendelkezik arról, hogy ennek letelte után mi történik.
A kilyéni kutyákból három a Benji menhelyére került
Fotó: Forró Béla
Az állattartás felelősség – magunkkal szemben is
2023 októberében történt, hogy a Benji munkatársainak Erősdön kellett közbelépniük, ahol egy brassói férfi kutyákat szaporított, de nem biztosított számukra elegendő élelmet.
Az állatvédelmi rendőrség a törvény erejével lépett fel,
Szerencsétlen vége lett az ügynek: egy decemberi napon
Másnap a tulajdonos meghalt a kórházban, a kutyái Kézdivásárhelyre kerültek: 6 most is a menhelyen van, hetet örökbeadtak, a többi beteg volt, elpusztult.
A másik eset egy hónapja, az év végi minivakáció idején történt: december 28-án Poján és Kézdiszentlélek között egy lovat találtak az úton, illetve ahhoz hívták ki az állatvédő egyesületet és a rendőrséget. Mint utóbb kiderült,
Jó szándékú civilek, állatorvosok közreműködésével sikerült a lovat kissé felmelegíteni, talpraállítani, de a chipből leolvasott adatok alapján nem volt aki azonosítsa a tulajdonost, hiszen azokban a napokban nem dolgoztak az állami hivatalokban. Így Forró Béla
Az állat tartási körülményeit a továbbiakban szigorúan ellenőrzi az állatvédelmi rendőrség.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús gránátot szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
1 hozzászólás