Fotó: Ősök Napja
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen. Európa legnagyobb lovas hagyományőrző rendezvénye idén is Bugacon lel otthonra, ott épül fel a világ legnagyobb jurtája, több mint 50 hagyományőrző- és sportesemény, tudományos kiállítás, előadás, valamint több tucat koncert várja a látogatókat.
2025. július 11., 10:402025. július 11., 10:40
1100 év óta először láthatja Európa, milyen volt, amikor a sztyeppei lovasnomád civilizáció nemzetségei, törzsei útra keltek: „a Magyarok Bejövetele – nomád vonuláson” több száz lovas, szekerekkel, tevékkel, bivalyokkal, és családtagjaikkal korhűen idézik őseinket, és természetesen idén is seregszemlét tartanak a Kárpát-medence magyar hagyományőrző csapatai – több százan, korabeli viseletben.
A magyar társadalmi élet és ünneprend egyik régi hiányossága, hogy nincs egy olyan ünnepünk, amikor méltóságteljesen emlékezünk a magyarság őseire, azokra a nagy fejedelmekre, akiknek ezt a hazát köszönhetjük. Ezt a hiányosságot igyekszik bepótolni az Ősök Napja. A legtöbb magyar hagyományőrző csoportot tömörítő és képviselő Magyar Turán Szövetség kezdeményezte az ünnep megtartását, így 2011-ben Bugacon rendezték meg az első Ősök Napja ünnepet, amelyet azóta minden második évben megtartanak. A sokak által ismert Kurultáj hagyományőrző rendezvény ikertestvére az Ősök Napja, csak míg a Kurultáj a magyar, hun és türk tudatú népek törzsi gyűlése, addig az Ősök Napja elsősorban a Kárpát-medencei magyarság ünnepe.
Bár sokan szeretik fesztiválnak nevezni, a szervezők inkább Kárpát-medence legnagyobb hagyományőrző ünnepségeként emlegetik rendezvényüket. „Ez nem fesztivál, hanem ünnep, mely a magyar ősöknek és a magyar történelem nagy alakjainak állít emléket. Az Ősök Napja mára olyan összekötő kapoccsá vált, ami az egész Kárpát-medencei magyarságot egyesíteni tudja” – fogalmazza meg Bíró András Zsolt, a rendezvény főszervezője. Hozzáteszi, az Ősök napja egyfajta tradicionális seregszemle, amelyen harci bemutatók, lovas versenyek és lovas vetélkedők, íjász programok, a magyar-hun-avar örökséget bemutató kiállítások, népzenei és magyar táltos-zenei programok kerülnek főként a középpontba.
Fotó: Ősök Napja
A rendezvénynek otthont adó Bugacon minden évben hatalmas jurtatábor épül, a honfoglalás-kori táborban a kézműves mesterek a fegyverkovácsolás és bronzöntés tudományát mutatják be a látogatók számára. Az Ősök Sátrában antropológiai-régészeti kiállítás látható, amely a hunok, avarok, és a honfoglaló magyarok embertani és tárgyi emlékeit mutatja be. De nem csak a szemet gyönyörködtetik a rendezvényen, hanem az elmét is, ugyanis a jurta táborban felállított előadósátorban a tudományos élet képviselői szakmai előadásokon osztják meg a tudományos ismereteket a honfoglalók viseletéről, fegyverzetéről, az ősi sztyeppei népek istenképéről, kultúrájáról, szokásairól: régész, antropológus, történész, zenetörténész is beszámol a legfrissebb kutatásokról.
Nem lehet azonban igazi hagyományőrző rendezvényről beszélni, ha nem kapnak főszerepet a rendezvényen a lovak és az íjászat. Az ünnepi programsorozat három napja alatt a legjobb lovasíjász csoportok mutatják be íjász és lovagló tudásukat Bugacon. A tervek szerint 500-600 lovas és gyalogos hadi hagyományőrző részvételével zajlik majd a tradicionális seregszemle. A hagyományos nomád erőpróbákat is felelevenítik a rendezvényen, így lesznek lovas versenyek és lovas vetélkedők, íjász verseny, amelyeken bárki részt vehet, de Bugacon rendezik meg a magyar övbirkózó nemzeti bajnokságot is.
Fotó: Ősök Napja
A Kurultájoknak és az Ősök Napjának egyik legsikeresebb eleme az Ősök Sátra, amelyben antropológiai és régészeti kiállítás tekinthető meg, amelyet több múzeum együttműködésével két óriásjurtában rendeznek be. A kiállítások főleg a hun, avar és honfoglalás kor régészeti és antropológiai hagyatékából adnak ízelítőt. Fegyverek, lószerszámok, ékszerek és használati tárgyak mellett eredeti koponyák is ki lesznek állítva a különböző korokból.
A világ legnagyobb szétszedhető, természetes alapanyagokból készülő jurtájában a régészeti kiállítás mellett megcsodálhatjuk „A hunok bejövetele” című hatalmas félkörképet. A több mint 20 méter hosszú festmény tisztelgés a Kárpát-medencében birodalmat kialakító Atilla nagyfejedelem előtt.
Az „Atilla Sátra” antropológiai és régészeti kiállítást egy tudományos szakértői csapat koordinálja. A három óriás jurtából álló „Ősök Sátrai” kiállítási együttes több tudományos intézmény összefogásával valósul meg.
A korabeli bronzöntési technológiát régészek és bronzművesek mutatják be látványos formában. E mellett láthatjuk a kor egyik legfontosabb – mára már ritkaságnak számító – mesterét, a fegyverkovácsot munka közben.
Fotó: Ősök Napja
A páncélos-gyalogosok IX–XI. századi öltözetben, páncélban és fegyverekkel vívnak meg egymással. A harc nem előre megrendezett koreográfia szerint zajlik, hanem szabad küzdelem, mely leginkább hasonlít a kor valódi harcaihoz. A „párbajverseny” nagy közönségsikerre számíthat, melyen a résztvevő versenyzők jelentős díjakért szálnak harcba. A szablyavívó versenyen a magyar tradicionális szablyavívás elevenedik fel, a néhány éve kidolgozott hagyományőrző-sport szabályrendszere szerint.
A három nap alatt számos lovasíjász és lovas harci bemutatót láthatunk. Bemutatkozik többek között a Vermes törzs Felvidékről, a Pusztai Rókák, Zengő Nyíl Egyesület, az Anda Lovascsapat és a Magyar Turán Válogatott és még sokan mások. Nagyszabású hadi bemutatók is megtekinthetők lesznek, a leglátványosabb a keleti lovas-nomádok és a nyugati páncélos katonák összecsapása, illetve a honmegtartó pozsonyi csata diadala előtt tisztelgő hadi bemutató.
A régészeti és antropológiai kiállítások közelében felállított előadósátorban idén is tudományos előadások lesznek hallhatók, neves hazai és külföldi előadók közreműködésével. Néhány ismeretterjesztő előadás mellett döntően közérthető tudományos előadásokon keresztül ismerkedhetnek meg az érdeklődők a magyar őstörténettel. Az Ősök Napján az előadók mind tudományos szakemberek és saját szakmájuknak nemzetközileg is elismert kutatói.
Fotó: Ősök Napja
A kézművesek legszebb portékáikat és azok készítését mutatják be a közönségnek. A vásárban kizárólag Kárpát-medencei magyar alapanyagból készített eredeti kézműves termékkel lehet részt venni.
A 2025. évi Ősök Napján több magyar népzenei és néptánc bemutatót tartanak a Kárpát-medence különböző tájegységeiről, de a látogatóknak elengedhetetlen vigassága az éjjelig tartó táncház. Az Ősök Napja kifejezetten Kárpát-medencei magyar ünnep, ezért az ünnepen elsősorban magyar népzenéből merítő koncerteket, illetve néptánc produkciókat csodálhat meg a kilátogató közönség. Azonban a keleti turáni rokonnépeink előadói is tartanak koncerteket a Nagyszínpadon.
A magyar ősvallás felelevenítői, tucatnyi táltosdobos kíséretében megszólaltatják a világ legnagyobb sámándobját. 2025-ben a Kárpát-medencei magyarság együtt élheti át az összetartozás érzését, ismét együtt emlékezhetünk dicső őseinkre.
(X – fizetett hirdetés)
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.