Szélyes Ferenc idén utoljára vállalja a Mikházi Csűrszínházi Napok megszervezését – legalábbis a jelenlegi viszonyok között. A napokban ugyanis váratlan konfliktus robbant ki a Csűrszínház kapcsán. A Maros Megyei Tanács elnöke, Lokodi Edit Emőke más csapatot bízott meg a mikházi csűrszínház adminisztrálásával, azzal a céllal, hogy egész évben kihasználják majd a megyei tanács által is finanszírozott épületet. A Csűrszínház megálmodója és létrehozója, Szélyes Ferenc értetlenül áll a változások előtt.
2011. április 03., 18:332011. április 03., 18:33
2011. április 03., 18:412011. április 03., 18:41
A konfliktus abból adódott, hogy a megyei tanács elnöke, a Hagyományos Kultúra Megőrzése és Terjesztése Maros Megyei Központjának, régi nevén az Népi Alkotók Házának, illetve annak vezetőjének, Vajda Andrásnak kívánja átadni a Csűrszínház adminisztrálását. Lokodi Edit Emőke szerint ők majd a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemmel és a Maros Művészegyüttessel karöltve gondoskodnak arról, hogy egész évben programok legyenek a csűrszínház épületében, amelynek felépítése hatmilliárd régi lejébe került a megyei önkormányzatnak. Ez a döntés egy pár héttel ezelőtti mikházi gyűlésen született, amelyre nem hívták meg Szélyes Ferenc ötletgazdát, a színművész többek közt ezt is sérelmezi. Lokodi Edit Emőke azonban a Krónika hasábjain – és telefonon a színművésznek is – kifejtette: Szélyes Ferencnek semmi köze a Csűrszínházhoz.
Szélyes Ferenc hálás az elnökasszonynak...
„2003-ban pár, szabadságát töltő színész úgy döntött, hogy végigpróbál és előad egy darabot Mikházán, hátha érdekli majd a környékbeli közönséget. Olyan jól sikerült, hogy álmodozni kezdtünk arról, hogy színház legyen a csűrből” – mondja Szélyes Ferenc. A színművész akkor Lokodi Edit Emőkéhez fordult segítségért, és nem győzi ismételgetni, hogy a megyei tanács és az elnökasszony segítsége nélkül nem épülhetett volna fel a Csűrszínház. „Végtelen hálával tartozom ezért neki, és lehet, hogy nem fogja majd fogadni a köszönésemet, de én mindig tisztelettel köszönök majd neki” – fogalmazott Szélyes, aki nem tudja milyen előzményei lehetnek a döntésnek, mert őt villámcsapásként érte a dolog.
Szélyes Ferenc értetlenül áll a történtek előtt
A megyei tanács elnöke azt nyilatkozta, azért döntöttek így, mert azt szeretnék, hogy egy évben legalább hat hónapig legyenek programok az épületben, és ne csak arról szóljon az egész, hogy „Szélyes három napon át odacsődíti az ismerőseit, majd hétvégeken bálokat szerveznek, amelyeknek a bevételéből nem részesül az önkormányzat”.
Csűrszínházi Napokat szervezni továbbra is szabad...
Szélyes Ferenc a vádakra reagálva elmondta, a csűrszínház avatásakor levelet küldött az erdélyi színészeknek, bábszínészeknek, néptáncosoknak, kulturális egyesületeknek, amelyben jelezte, hogy május 1. és szeptember 1. között bármilyen előadással lehet jelentkezni a mikházi csűrszínházba, de sajnos senki nem reagált a levélre, nem jelentkeztek előadással. A színművész hangsúlyozta, ő saját erejéből ennyit tudott csinálni.
„Az elnökasszonynak annyiban igaza van, hogy jogilag semmi közöm az épülethez, én azonban többször kértem, hogy kapjak valamiféle megbízást, amellyel hivatalosan csinálhatom ezt a csűrszínházasdit”. Lokodi Edit azt mondja, a megyei tanács az Alkotók Házának pénzt tud biztosítani, hogy a programokat szervezzen a csűrszínház épületében. Szélyes Ferenc azonban nem érti, hogy a Csűrszínház Egyesületnek ezt miért nem tudta felajánlani. „Sok segítséget kaptam, de anyagi hátteret nem tudtak biztosítani nekem, többek közt ezért nem tudtunk a következő lépcsőre térni. Biztos vagyok benne, hogy lehet jobban csinálni, mint ahogy mi, de ekkora szeretettel és lelkesedéssel nem, mint ahogy mi csináltuk” – jelentette ki Szélyes. „A megyei tanács elnöke telefonon azt mondta nekem, hogy továbbra is megszervezhetjük a Csűrszínházi Napokat. Ha megengedik a döntéshozók, az idei Csűrszínházi Napokat még megejtjük, de ilyen körülmények között én nem tudom továbbra is felvállalni, mert nem vagyok biztos benne, hogy együtt tudok működni az új vezetőséggel.”
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
szóljon hozzá!