Vormair István és fia, Tivadar jogerős döntésről, új korszak kezdetéről számolt be
Fotó: Balázs Katalin
Tizennyolc évi huzavona után új korszak kezdődhet, hamarosan lekerül a lakat a gyergyószárhegyi Lázár-kastély kapujáról. A jelenlegi tulajdonosok nyitnak még az egykori rosszakarók irányába is, csupán a politikának nem adnak helyet a reneszánsz műemlék épületben. Erről tájékoztatott a végleges bírósági döntés birtokában Vormair István és fia, Tivadar. Egyúttal jelezték, vannak még elvarratlan szálak.
2018. március 08., 20:312018. március 08., 20:31
Végleges döntést hozott az igazságszolgáltatás március 5-én: a kastély három tulajdonosa közül egy – a Lipthay ág által a tulajdonrésszel megajándékozott Dévai Szent Ferenc Alapítvány – kártérítésben részesül, a továbbiakban pedig a Vormair és a Berczely családot illeti a tulajdonjog. Kilencven nap áll rendelkezésre, hogy a kifizetés, az átíratás és kulcsátadás megtörténjen, ezt követi a műemlék állapotának szakértői felmérése, a szükséges munkálatok elvégzése.
Még várják a kiközlést, hogy pontosan mennyit is kell fizetniük a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak, ezt követi a Vormair és Berczely családok megegyezése, hogy ki és milyen arányban lesz az ingatlan tulajdonosa.
– jelentette ki Vormair István, aki fiával, Tivadarral együtt tájékoztatta lapunkat a friss fejleményekről. Azt viszont nem hallgatta el, hogy
A döntés mögött az igazságosságot látják: az kapta meg a kastélyt, aki tett érte. Ez képezi a valós visszaszolgáltatást – fogalmazott az idősebb Vormair, aki a visszaigénylést útjára indította, és tizennyolc esztendeig kereste az igazságot.
„Mi senkivel nem tartunk haragot, mindenki közreműködését szívesen vesszük a továbbiakban, kivéve azokat a személyeket, akik rongáltak” – fogalmazott Vormair István. Kijelentésének megértéséhez szükséges tudni, hogy miután a Lázár család egykori ingatlanját visszaigényelték és visszakapták az örökösök, használatba adták Hargita Megye Tanácsának. Az utóbbi az egyik alintézménye, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ tevékenységei helyszínének szánta. Kulturális rendezvények, művész- és hagyományőrző táborok mellett ebben a műemlékben volt a művésztelep gyűjteménye is a raktározott, illetve a kiállított képzőművészeti alkotásokkal.
Vormair István többször is hangot adott elégedetlenségének, hogy a megállapodást a bérlő nem tartja be, ezért nem kívánta a további együttműködést fenntartani. 2014 januárjában aztán a művészeti központ önként kiköltözött a kastélyból, az akkori megfogalmazás szerint szüneteltette tevékenységét.
Fotó: Balázs Katalin
A kapura lakat került, a tőszomszédban lakó Vormair nem volt hajlandó átvenni a kulcsot, míg az okozott károkat nem javítják ki. Ma már azt mondja Vormair István, nem bonyolódik pereskedésbe a megyei tanáccsal, az senkinek nem válna javára.
A kategóriás műemlékről lévén szó, szakirányítással kezdődik el hamarosan az épület állagának felmérése, a szükséges munkálatok elvégzése, majd mihelyt csak lehet, megnyitják a kastélyt. Bár már vannak szárhegyi ajánlkozók, akik szívesen kalákáznának, a Szárhegyen lakó tulajdonos jelezte: műemlék esetén erre lehetőség nincs.
A kastély a kultúrát fogja szolgálni, ilyen jellegű rendezvényeknek kívánnak helyt adni. Nem szeretnék a művésztelep alkotásait állandó tárlatként visszafogadni, inkább vándorkiállítások szárhegyi helyszínéhez biztosítanak felületet. De más események elől sem zárkóznak el. Akár, mint hajdanán, lakodalmakat is lehet tartani majd a Lovagteremben. Amit a közérdek kíván, ahhoz igazodnak, viszont Vormair István leszögezte, a politikának helye nincs és nem is lesz a reneszánsz falak között.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!