Várhatóan felfüggesztik ingyenes szolgáltatásaikat jövőtől a háziorvosok

Várakozás az egyik háziorvosi rendelőnél. Továbbra is nagy a bizonytalanság a szerződéshosszabbítás körül. Archív •  Fotó: Veres Nándor

Várakozás az egyik háziorvosi rendelőnél. Továbbra is nagy a bizonytalanság a szerződéshosszabbítás körül. Archív

Fotó: Veres Nándor

Miközben az egészségügyi minisztérium és a biztosító azt állítja, sikerült megoldást találni az alapellátás problémáira, a háziorvosok kitartanak amellett, hogy még mindig „süketek párbeszéde” folyik. Amennyiben nem történik hamarosan változás, a Hargita megyei háziorvosok sem hosszabbítják meg az év végén, tehát a hétvégén lejáró keretszerződésüket az egészségbiztosítási pénztárral, így jövőtől nem nyújtanak ingyenes szolgáltatást a biztosítottaknak.

Kőrössy Andrea

Molnár Rajmond

2017. december 28., 10:212017. december 28., 10:21

2018. január 03., 15:062018. január 03., 15:06

Nem elégedettek a háziorvosok az egészségügyi miniszternek és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (CNAS) az alapellátásra szánt költségvetés növelésére vonatkozó ígéretével, amely a 2018-as új keretszerződéssel léphet érvénybe. A háziorvosok azt állítják:

a nyilatkozatok továbbra is csak „megoldási hajlandóságként” értelmezhetők, ilyen körülmények között pedig nem kívánnak részt venni a „süketek párbeszédében”.

Az alapellátásban dolgozókat képviselő országos szervezet, valamint a munkáltatói szövetség nemrég közleményben jelentette be, hogy január 3-ától a háziorvosok nem nyújtanak ingyenes szolgáltatásokat a biztosítással rendelkező pácienseknek sem, mivel a szakemberek nem hajlandók aláírni a számukra továbbra is kedvezőtlen feltételeket tartalmazó új keretszerződést. Ennek nyomán Florian Bodog egészségügyi miniszter a CNAS vezetőjével tartott megbeszélés után ígéretet tett arra, hogy jövő évben 278 millió lejjel egészítik ki az alapellátás költségvetését.

„Közelről követtem a háziorvosok és a biztosító illetékesei közötti egyeztetéseket, amelyek abból indultak ki, hogy az alapellátásban csökkenteni kell a bürokráciát, és hatékonyabbá kell tenni az informatikai rendszert. Úgy tűnik azonban, hogy a beszélgetés most inkább az anyagi problémákról szól. Ezért, válaszolva a háziorvosok részéről érkező kérésnek, jövő évben bővítjük az alapellátás büdzséjét” – idézte Bodogot a Hotnews.ro hírportál. A miniszter hangsúlyozta, továbbra is nyitott a párbeszédre és az együttműködésre, továbbá figyelmeztette az orvosokat, hogy

a rendszer leállása elsősorban a pácienseket érinti hátrányosan.

Az egészségbiztosítási pénztár eközben közleményében „sajnálatosnak” tartotta, hogy „a háziorvosok bizonyos szervezetei” a keretszerződés visszautasítására buzdítják a szakembereket. A CNAS álláspontja szerint „az egyeztetések során tett ilyen jellegű nyomásgyakorlás indokolatlan nyugtalanságot gerjeszt Románia egész lakosságának körében”. A biztosító azt állítja, a tárgyalások során számos ponton sikerült közös nevezőre jutniuk a háziorvosok képviselőivel, és ezek mentén

módosították a 2018-as keretszerződés-tervezet „mintegy 70 százalékát” beleértve a bürokrácia csökkentésére vonatkozó intézkedéseket is.

Arra is kitértek, hogy a CNAS költségvetése jövő évben 17 százalékkal növekszik, és az egészségügyi ágazatok közül az alapellátás részesül majd a legnagyobb büdzsé-kiegészítésben. Ennek mentén a biztosító „felelősségteljes” magatartásra intette a háziorvosokat.

A háziorvosok azonban meglepetésüknek adtak hangot a szaktárca és a CNAS reakciójával kapcsolatban. Újabb közleményükben úgy fogalmaznak: a költségvetés-kiegészítés, amiről a miniszter beszél, és amire „a háziorvosoknak nyújtott ajándékként” hivatkozik, valójában nem újdonság, hiszen az említett összeggel is számoltak, amikor amiatt panaszkodtak, hogy az alapellátásnak biztosított összeg nevetséges mértékben növekszik. Azon is megdöbbentek, hogy a tárcavezető egy szóval sem tért ki az általuk felhozott többi problémára.

Idézet
Továbbra is várjuk, hogy az egészségügyi miniszter valódi közvetítő legyen, és találjon megoldást az alapellátás gondjaira

– hangsúlyozzák a szakemberek. Mint rámutatnak, ismét bebizonyosodott, hogy a biztosító nem a páciensek érdekei szerint bánik a rendelkezésére bocsátott közpénzekkel. „Rossz törvényeket írtak, és hibás informatikai rendszereket alkottak ebből a közpénzből. Az emberek egyre nehezebben jutnak hozzá az alapellátás szolgáltatásaihoz” – olvasható a közleményben.

Vizsgálat a háziorvosi rendelőben. Meddig lesz ingyenes? Illusztráció •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Vizsgálat a háziorvosi rendelőben. Meddig lesz ingyenes? Illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Soós-Szabó Klára, a háziorvosokat tömörítő egyesület Hargita megyei elnöke lapunknak elmondta, hiába a felek közötti párbeszéd, a minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár továbbra sem kínál megoldást az alapellátási rendszer legnagyobb visszásságaira. Emlékeztetett,

számokkal igazolható, hogy az elmúlt években a kormány fokozatosan elsorvasztotta, tönkretette az egészségügyi alapellátást.

Évekkel ezelőtt a biztosítási pénztár még bevételének több mint 8,8 százalékát fordította a háziorvosi rendszer működtetésére, ezt fokozatosan csökkentették, jelenleg alig 5,2 százalékot kapnak. Mindezt olyan körülmények között, hogy más európai országokban 10–17 százalék körül juttatnak az alapellátásnak – panaszolta. Ráadásul, az adminisztratív intézkedésekkel szakmailag is ellehetetlenítették a háziorvosokat, elég a rendkívül rosszul működő informatikai rendszerre gondolni.

Hargita megyei álláspont

A háziorvosi egyesület elnöke kérdésünkre leszögezte, amennyiben a biztosító nem kínál elfogadható feltételeket a jövő évi új keretszerződésre vonatkozóan, ő és Hargita megyei kollégái sem hosszabbítják meg az év végén lejáró szerződésüket a biztosítási pénztárral. Kifejtette, a nemrég tartott gyűlésükön a Hargita megyei háziorvosok egyöntetűen arra szavaztak, hogy ilyen körülmények között nem folytatják. „A biztosítottak, a betegeink megértik az álláspontunkat. Ők is látják a rendszer visszásságait, naponta megfordulnak a rendelőinkben. Látják, hogy hova juttatták a háziorvosokat. Mi biztosítópénzár nélkül is ugyanolyan orvosok leszünk, mint voltunk. Az, hogy a rendszeren belül vagy kívül dolgozunk, attól ugyanazok maradunk” – nyomatékosított Soós-Szabó Klára.

Küldik a szerződésmellékleteket

Duda Tihamértől, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójától is érdeklődünk. Elmondta, a minap megjelent a Hivatalos Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a jelenleg érvényben lévő egészségügyi keretszerződést januártól három hónapra hosszabbítják meg. Vélhetően azt követően lép érvénybe az új keretszerződés, amely feltételeiről jelenleg zajlik a vita a felek között. „A szerződésmellékletek elő vannak készítve, mihelyt megjelenik a keretszerződés alkalmazási normája, illetve lesz jóváhagyott költségvetése az országnak,

elküldjük a szerződésmellékleteket a Hargita megyei egészségügyi szolgáltatóknak. Ha valaki elutasítja ezek aláírását, akkor jövőtől már nem áll szerződésben velünk”

– húzta alá. Hozzátette, egyelőre nem kapott visszajelzéseket a Hargita megyei háziorvosok részéről, hogy aláírják vagy sem az említett szerződést.

„Szeretnénk megnyugtatni a biztosított személyeket, akiknek egyes szolgáltatók azzal riogatva próbálnak boldog karácsonyt kívánni, hogy jövőtől nem lesz szolgáltatás. Mi mint egészségbiztosítási pénztár, mindent megteszünk annak érdekében, hogy legyenek egészségügyi szolgáltatások minden téren januártól. Úgy, ahogy tettük az elmúlt évtizedekben is” – fogalmazott Duda. A Hargita megyei pénztárnak jelenleg 385 egészségügyi szolgáltatóval van szerződése, ebből 148 háziorvos. „A háziorvosokon kívül mindenki aláírja a szerződéseket, és meggyőződésem, hogy a háziorvosok is, bár lehet, hogy nem mindenki közülük” – vélekedett Duda.

Kérdésünkre, hogy mi a véleménye a kialakult helyzetről, Duda elmondta, „a háziorvosi érdekképviselet nagyon erős szövetség. Ők minden évben megpróbálják elérni azokat a célokat, amelyeket kitűztek maguk elé, ebben pedig nincs semmi rossz. Viszont meg kell állni egy bizonyos racionális határnál, amely nem befolyásolja negatívan a szolgáltatások folyamatosságát, és kellően figyelembe veszi azokat a realitásokat, amelyek az országon belül léteznek. S noha továbbra is élni kell a tárgyalások, véleménycserék adta lehetőségekkel, ezek nem egyirányú beszélgetések kell legyenek. Arra kell törekedni, hogy az igények és a lehetőségek egyensúlyban maradjanak. Nem szabad egy szolgáltatónak sem elfelejteni, hogy azért vagyunk, hogy az adott lehetőségen belül a legjobb minőségben biztosítsuk az egészségügyi szolgáltatásokat azoknak, akik rászorulnak” – húzta alá Duda Tihamér.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Legyen zöldebb a város? – a vásárhelyiek válaszait várják

Nemzetközi tervpályázatot akar kiírni a marosvásárhelyi városháza Maros-parti parkok témával, amelynek végső célja közösségi és szabadidős parkok létrehozása. Első lépésként a városlakók véleményét várják, akik egy online kérdőívet tölthetnek ki.

Legyen zöldebb a város? – a vásárhelyiek válaszait várják
2025. július 10., csütörtök

Megvannak a végleges eredmények – még 122 diáknak sikerült képességvizsgája az óvásokat követően

Az óvások elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a sikeresen képességvizsgázó nyolcadikosok aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.

Megvannak a végleges eredmények – még 122 diáknak sikerült képességvizsgája az óvásokat követően
2025. július 10., csütörtök

Ezeket rója fel a kormánynak és az elődjeinek az AUR a bizalmatlansági indítványban

A képviselőház és a szenátus csütörtökön 10 órakor kezdődő együttes ülésén ismerteti a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).

Ezeket rója fel a kormánynak és az elődjeinek az AUR a bizalmatlansági indítványban
2025. július 10., csütörtök

Sztrájkőrséget tartanak a szakszervezetek a pénzügyiminisztérium székhelye előtt

A pénzügyiminisztérium székhelye előtt tüntetnek csütörtökön a Szolidaritás Pénzügyi Szakszervezeti Szövetség tagjai a deficitcsökkentő csomag ellen – közölte az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).

Sztrájkőrséget tartanak a szakszervezetek a pénzügyiminisztérium székhelye előtt
2025. július 10., csütörtök

Ellenőrizték a legtöbb betegszabadságot felíró orvosokat

Az ellenőrzéseket azt követően rendelték el országszerte, így Hargita megyében is, hogy az egészségügyi miniszter szerint több mint egymillió gyanús betegszabadságot azonosítottak a rendszerben.

Ellenőrizték a legtöbb betegszabadságot felíró orvosokat
2025. július 09., szerda

Ránk számíthatsz! – erős nemzetközi részvételt ígér a 34. Tusványos

Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.

Ránk számíthatsz! – erős nemzetközi részvételt ígér a 34. Tusványos
2025. július 09., szerda

Önállóságukat veszíthetik el a kisebb iskolák, de vannak kivételek

Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.

Önállóságukat veszíthetik el a kisebb iskolák, de vannak kivételek
2025. július 09., szerda

Autókat zúztak össze a viharban kidőlő fák a Peleș-kastélynál – videóval

Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.

Autókat zúztak össze a viharban kidőlő fák a Peleș-kastélynál – videóval
2025. július 09., szerda

Szigorúbban fogják büntetni az élelemért kolduló medvék etetését

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorúbban fogják büntetni az élelemért kolduló medvék etetését
2025. július 09., szerda

Tizenhatmillió forintos mentőöv: segítenek talpra állni a háromszéki árvízkárosultaknak

A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.

Tizenhatmillió forintos mentőöv: segítenek talpra állni a háromszéki árvízkárosultaknak