Lovas zarándok – úton Máriához
Fotó: Erdély Bálint Előd
A zarándoklat során átélt megtisztulást, a felnőtté válás útját, a hagyománytiszteletet és a Mária-út szépségeit egyként megláthatjuk az Erdély Bálint Előd Úton Máriához című, Csíkszeredában, a Csíki Játékszín melletti parkban pénteken 16 órakor megnyíló szabadtéri fotókiállításán. A képtörténet létrejöttéről az alkotót kérdeztük.
2019. május 30., 21:572019. május 30., 21:57
2019. május 30., 22:012019. május 30., 22:01
Erdély Bálint Előd járt már gyalogosan Csíksomlyóra, hogy megtapasztalja, melyek a zarándoklat lelki tartalmai. Érlelte magában, és keresgélte, hogy fotósként kiket kísérjen el a későbbiekben. Aszfalton gyaloglókhoz nem kívánt csatlakozni, olyan csoportot keresett, akik a természetben és népviseletben teszik meg az utat.
2017-ben tízéves volt a Zetelaki Huszáregyesület. Ők a Mária-úton haladnak, ezért hozzájuk csatlakozott.
Előtte sokat beszélgettek, össze is állt a terv, jelesül, hogy ATV-vel követi a lovasokat, aztán utolsó percen ez módosult. Saját autójával vágott neki a lovas zarándoklat-fotózásnak.
Állomások
A lovas zarándokok bevárják egymást a falu központjában, hogy együtt induljanak a zetelaki Lázra. Reggel hét órakor a lovas és gyalogos zarándokok együtt imádkoznak a Láz-tetőn. Ezt követően szétválnak, a lovasok a Mária-úton indulnak a Szűzanyához. Az első pihenőt a máréfalvi patak völgyében tartják. Hegyeken és víz partján vezet az útjuk – átkelnek a Vargyas-patakán, később az Olt árvízvédelmi töltésén haladnak. Az első napi végcél Csíkcsomortán, s közel 12 óra lovaglás után érkeznek a szálláshelyre. Másnap részt vesznek a Hármashalom oltárnál a búcsús szentmisén, majd haza indulnak. A gyalogos és lovas zarándokok bevárják egymást, hogy együtt vonuljanak be Zetelakára, ahol a tiszteletükre készített, szimbolikus kapu alatt áthaladnak. A plébános megáldja az érkezőket, majd imádkozva és énekelve vonulnak a templomba.
A fotós másképp zarándokolt
Eléjük ment autóval, majd visszagyalogolt. Sokszor csak sejtette, hol bukkannak majd fel. A lovasok Csíksomlyóra mindig kelet felé mennek, visszafelé pedig nyugatra – ez meghatározta a színeket. Előd szerencsének és áldásnak tartja, hogy nem esett az eső. Ez látványban és hangulatban is visszatükröződött:
Térerő sem volt mindenhol, nem is mindig hallották meg a hívását – gyakorta kellett várakoznia a lovasokra. Ez idő alatt személyesen is alkalma volt az elmélyülésre. Találkozott más zarándokokkal is, jó volt látnia, milyen sokan használják a Mária-utat.
Nem a búcsút, hanem azokat az emberek akarta fotózni, akik megteszik a csíksomlyói Szűzanyához vezető zarándokutat. A három pap jelenléte azokat a főbb mozzanatokat jelzik, ami a búcsú elnyerésnek a lelki feltétele: a gyónás és szentáldozás a Nyeregben, illetve a hazatérőket fogadó papi áldás.
A dokumentarista fotózás elvárásainak figyelembe vételével fényképezett: a valóságot és csakis a valóságot mutatja be. Az indulástól a zetelaki Lázon tartott, zarándoklatindító imán át az éjszakai pihenőn keresztül a hazatérésig.
A képtörténetben kiemelt helye van a huszáregyesület vezetőjének, Gergely Attilának és fiának, az akkor 13 éves Mátyásnak.
Gergely Attila és fia, Gergely Mátyás
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jó időben, jó helyen volt akkor is, amikor megtörtént az ingcsere – vallja Előd. Mátyás véletlenül édesapja ingét vette fel, ami majdnem talált rá, nem úgy Attilára a Mátyás inge. Az érkezés előtti vágtát az ő kérésére tartotta a huszár zarándokcsapat – akkor már nem féltették a lovakat. Nagyon erős élmény volt mindannyiuk számára, amikor a 94 éves egykori huszár, László Gábor bácsi tisztelgett előttük a kapujában. Sajnos azóta már elhunyt – tudtuk meg a fotográfustól.
Apa és fia véletlen ingcseréje a pünkösdi öltözésnél
Fotó: Erdély Bálint Előd
Erdély Bálint Előd úgy vágott neki az útnak, hogy lelkileg legyen más ez a fotózás, mint amikor a fotóst szabályok, elvárások kötik. Ez a vágya beteljesült: a helyzetekhez alkalmazkodnia kellett. Olyan élmény részese lehetett a lovas zarándoklat során, ami a lelkének is jól esett. Érdekességképpen azt is elmondta: közel 300 kilométer utazott a fotózás alatt. 1740 képkocka készült, ebből előbb maga válogatott, majd szakmai segítséget kért hazai és magyarországi fotóművészektől.
A kiállítást Ádám Gyula és Balázs Attila fotóművészek valamint a zetelaki polgármester nyitják meg Csíkszeredában. Június 10-éig, a pünkösdi búcsú utánig tekinthető meg.
Erdély Bálint Előd
Székelyudvarhelyen, 1976-ban született, a fényképezéssel már a 90-es évek elején próbálkozott, de az első fotókiállításon való részvételétől számítja a szakmával való kapcsolatát, ami 1995-ben volt. A középiskola után öt éven keresztül (1999–2004) a helyi tévének dolgozott, mint operatőr. Ekkor kezdett kísérletezni, mint témával, a test szépségével. 2002-ben a Playboy-fotópályázatán művész kategóriájában 2. helyezés ért el, és ennek kapcsán születik meg az első egyéni tárlata Székelyudvarhelyen.
Továbbra is érdekelte a stúdión kívüli fotózás, illetve az emberközpontú témák, ezeket folyamatosan műveli, ugyanakkor a szociofotózás műfaja is kedves számára. 2001 óta több mint tizenöt fotótáborban vett részt. Képei főként a falusi élet mindennapjairól szólnak. A magyar nagyjátékfilm-gyártásba is belekóstolt (2001–2006).
Az egyik legnagyobb kihívásnak tartja, hogy az önfenntartás, megélhetés valamint a művészet között mindig megtalálja az egyensúlyt.
Erdély Bálint Előd
Fotó: Barabás Ákos
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
szóljon hozzá!