Fotó: Haáz Vince
Dr. Czakó József nevét viseli kedd óta Marosvásárhelyen a korábbi Sportolók utcája.
2018. október 30., 19:322018. október 30., 19:32
2018. október 30., 19:332018. október 30., 19:33
Mintegy megkésett történelmi igazságtételként került fel Marosvásárhely egykori egyházi szanatóriumának falára az intézmény alapító főorvosának, Czakó Józsefnek a neve, akiről a Sportolók utcáját keresztelték át. A kedd délelőtti eseményre Czakó doktor Magyarországon élő leszármazottjain kívül számos nyugalmazott orvos, tanár, ügyvéd ellátogatott.
Erről tanúskodik az a tény is, hogy 1930-ban a németországi Drezdában megrendezett nemzetközi egészségügyi kiállításon a Román Királyság pavilonjában három nagyméretű fényképen úgy mutatták be, mint az ország legmodernebb kórházát.
Fotó: Haáz Vince
Miután Czakó a Kolozsvári Ferencz József Egyetem orvosi karán 1921-ben letette utolsó szigorlatát és ugyanaz év májusában Budapesten az orvostudományok doktorává avatták, négy évig a magyar fővárosban maradt. A budapesti II. számú sebészeti klinikán dolgozott, ahol megszerezte a műtő orvosi oklevelet, majd hazatért Marosvásárhelyre.
Bernády György polgármestersége alatt részvénytársaságot hoztak létre, melyben a város és a vármegye képviselői mellett a római katolikus, a református, az unitárius, a magyar evangélikus, az ortodox, a görög katolikus egyházak valamint a zsidó hitközség képviselői kaptak helyet. Az 1929. december 16-án megnyíló hetven ágyas kórház igazgatói tisztségét maga az intézmény megálmodója, Czakó József nyerte el.
Fotó: Haáz Vince
A második háború idején az épületet előbb a magyar állam bérelte, és hadi kórházként működtette, majd a lágerek ’45-ös felszabadítása után itt ápolták a visszatérő zsidó deportáltakat. A háború kitörése nem csak a szanatórium fejlesztését gátolta, de az itt dolgozó zsidó orvosok életét is megkeserítette.
A román vagy zsidó orvosoknak a kamarából való kizárásához sem járult hozzá, ugyanakkor a munkaszolgálatos orvosok itthoni további alkalmazását szorgalmazta. Mindennek dacára az 1945 után felálló új rendszer, koholt vádak alapján, emberi méltóságában megalázta, családját meghurcolta, orvosi pályáját kettétörte. Nem sokkal a háború után,
ahol súlyosan bántalmazták. Az ügyészség antiszemita és antiszociális vádakkal illette és öttől húsz esztendeig terjedő büntetést indítványozott, majd elrendelte a marosvásárhelyi egyetem tantestületéből való kizárását, valamint az orvosi kamarából való eltávolítását. 1950-ben a Duna-csatorna gyűjtőlágerébe hurcolták. Miután igazolta, hogy a vásárhelyi szanatóriumnak, a közhiedelemmel ellentétben ő soha nem volt tulajdonosa, de még csak részvényese sem, egy évi raboskodás után, hazaengedték. Eközben – és mindezek ellenére – az egykori Deák Farkas utcai magánházát elvették, családjával együtt utcára tették.
Fotó: Haáz Vince
Az első nekifutásra az önkormányzat román nemzetiségű tanácsosai azért nem támogatták az RMDSZ kezdeményezését, mert Sergiu Papuc szociáldemokrata alpolgármester azt az álhírt hintette el, hogy a magyarok az ASA egyik volt futballistájáról és edzőjéről, a még életben lévő Czakó Jánosról akarnak utcát elnevezni. Miután sikerült a román politikusoknak elmagyarázni, hogy ez a Czakó nem az a Czakó, a következő tanácsülésen szinte valamennyien támogatták a névcserét.
Ezentúl Czakó József nevét viseli az utca
Fotó: Haáz Vince
Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.
Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.
Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
szóljon hozzá!