Fotó: Haáz Vince
A pénteki után hétfőn délután ismét több száz diák tiltakozott a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetemen. Ezúttal a magyar karért tüntetnek, amiről egyeztetések kezdődtek a Maros Megyei Prefektúrán.
2019. január 28., 18:452019. január 28., 18:45
2019. január 28., 22:182019. január 28., 22:18
Leonard Azamfirei rektor a megbeszélésről távozva annyit mondott a sajtónak, a magyar tagozat vezetői nem fogadták el azt, amit ő ajánlott, vagyis, hogy a diákok vizsgázzanak le úgy, ahogy a szenátus legutóbb azt megszavazta.
A magyar kar létrejöttéről már nem is tárgyaltak, ahogy Szabó Béla professzor tudatta, ha egy ilyen ügyben, mint a vizsgarendszer, nem tudnak megegyezni, mi várható, ha egy karról kell dönteni.
Szabó Béla azt is kijelentette, a vizsgáztatás továbbra is úgy fog történni, ahogy eddig. Ha nem írhatják be a jegyeket az elektronikus naplóba, akkor papírra vetik azt, lepecsételik. Azt nem teheti meg az egyetem vezetősége, hogy egy egész tagozatot lezáratlanul hagy, nem ismeri el a jegyüket.
A pénteki spontán tüntetést az egyetemen hirtelen bevezetett új vizsgarend váltotta ki. Leginkább azt nehezményezték, hogy a hétfőn kezdődött vizsgaidőszak előtt két héttel
A szabályozást a magyar tagozat képviselőinek távollétében fogadta el az egyetem szenátusa.
Mintegy háromszáz diák tiltakozott péntek este a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) előtt. Noha a spontán tiltakozó akciót az egyetemen hirtelen bevezetett új vizsgarend váltotta ki, sok mindent sérelmeznek a felsőfokú tanintézmény román, magyar és angol tagozatos hallgatói.
A magyar kar létrehozásáról kezdtek tárgyalásba hétfőn délután fél 4-től az egyetem magyar oktatói az intézmény rektorával. Ennek apropóján szerveztek tüntetést a diákok, ami miatt az egyeztetés helyszínét megváltoztatták, és a Maros Megyei Prefektúra épületébe tették át.
A Facebookon közzétett felhívásában a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség képviselői arra kérték az egyetem magyar hallgatóit, hogy hétfőn délután jelenjenek meg az épület folyosóin, lépcsőin egy könyvvel, köpennyel, orvosi maszkkal, így fejezve ki egyet nem értésüket az egyetemen zajló folyamatokkal szemben. Ennek nyomán
Az esti órákba nyúló tárgyaláson a Maros megyei tanács küldöttsége egyeztet a magyar kar létrehozásáról Leonard Azamfirei rektorral, amin jelen van Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, Vass Levente parlamenti képviselő, Novák Csaba Zoltán szenátor és Mircea Dușa, Maros megye prefektusa.
A tüntetés miatt a tárgyalást a Maros Megyei Prefektúra épületében tartják, de a diákokat arra kérték, hogy maradjanak az egyetem épületében, mert a magyar tanárok oda fognak menni, hogy elmondják, mire jutottak az egyeztetések.
Fotó: Haáz Vince
Mint ismert, a MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az állami egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait.
Intézkedése miatt 2012 májusában a szociáldemokrata ellenzék bizalmatlansági indítványt terjesztett be a parlamentben, és megbuktatta a kormányt. A MOGYE román királyi rendelettel kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Az elmúlt években az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működtek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekedtek.
A MOGYE tavaly egyesült a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetemmel, és a fúzió által létrejött a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem (MOGYTTE).
Távolmaradásukkal az ellen tiltakoztak, hogy álláspontjukat rendszeresen figyelmen kívül hagyta az egyetem vezetése.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
3 hozzászólás