Az új napközi
Fotó: Veres Nándor
Két megvalósítást adnak át rendeltetésének Lövétén vasárnap: a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programja keretében létrehozott napközit, illetve a régi szépségében tündöklő népiskolát. A létesítményeket a község szülötte, Fazakas Zoltán Márton csornai premontrei apát áldja meg a délután négy órától kezdődő szentmise és átadó ünnepség keretében.
2019. május 30., 15:412019. május 30., 15:41
2019. május 30., 15:432019. május 30., 15:43
Megtekintettük a szemet is gyönyörködtető, a plébánia, valamint a Kisboldogasszony-templom környezetében található új napközit, illetve a felújított, és a helyi szükségleteknek megfelelő szerepeket betöltő épületegyüttest, a népiskolát.
Az utolsó simításokat végzik az egyházi területre épített, kétszintes épületben, amely egyike annak a százötven új létesítménynek, amelyet a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programban vállalt a felelős magyar kormány, és amelynek célja az óvodai oktatás bázisának bővítése és a Kárpát-medencei magyarság önazonosságának erősítése.
Lövétén is nagy szükség van a napközire, amely egyben segítség a szülőknek a munkavállalásnál is. A templom észak-nyugati szomszédságában, a plébánia felőli lépcső feljáratánál fekvő épületben ősztől harminc gyermek számára biztosítanak hosszabbított óvodai programot.
Fotó: Veres Nándor
Míg bejártuk a védett helyen fekvő, tágas, világos és álomszép kilátást nyújtó termeket, László István plébános örömmel emlékezett vissza a napközi építésének kezdeteire.
Négyszáz négyzetméter hasznos felülettel rendelkezik a kétszintes, tájba- és környezetbe illő épület. Ott jártunkkor már megérkezett a csoport- és hálótermek, valamint a kiszolgálóhelyiségek bútorzata, kulcsra készek a vizesblokkok – mutatta meg a Székelyhonnak Tódor Loránd, a projekt plébániai felelőse. Hétvégére elkészülnek a tereprendezési és gyepesítési munkálatok, valamint a játszótér. Átadás után szerzik be a működési engedélyeket, az étkeztetést a helybéli ingyenkonyha végzi majd.
A felújított népiskolai épület
Fotó: Veres Nándor
Az egyház tulajdonában lévő népiskola épületének felújításával és használatba adásával a közösség megerősödését és az örökség megőrzését tűzte ki céljául a lövétei Zöld Erdély Egyesület és Márton József elnök, akinek munkáját mindvégig támogatta ötleteivel Mihály János helybéli történész. A nagyléptékű terv megvalósulásáért
a megyei és a helyi önkormányzat, a közbirtokosság, illetve cégek, magánszemélyek. A földszinten egybenyitható közösségi termeket rendeztek be, és mutatós kiállítófelületet kaptak az egyházközség becses értékei. Ugyanakkor turisztikai információt nyújtó iroda is működik majd az épületben.
Várday Zsolt székelyudvarhelyi építész tervei alapján vették használatba a tetőteret: hatvan fő befogadására alkalmas ifjúsági szállást, vizesblokkot és százötven fős rendezvényhelyszínt, konferenciatermet alakítottak ki benne.
A falakon archív fotóanyag és az iskola építésének régi tervrajzai, illetve az intézmény korábbi állapotát dokumentáló fényképek tekinthetők majd meg. Az udvarokon két parkoló és pihenőtér várja a zarándoklatokra, illetve a Határtalanul program keretében érkezőket. A zöldövezetekben harminc tuját ültettek el a pápalátogatás emlékére.
Fotó: Veres Nándor
Egyházközség-történeti tárlat
Egyházközség-történeti tárlatot rendeztek be a hajdani népiskola különálló szárnyában. A belépő elsőként Lövéte panorámaképét, Egyed József fotóját látja. Kiemelt helyet kapott Lönhárd Ferenc püspök portréja – az ő idejében és támogatásával jött létre a népiskola. Kiállították továbbá a Lövétét érintő eredeti okleveleket, Apafi Mihály-korabelieket és későbbieket is – részletezte Mihály János történész. Az interaktív falon képnézegetőt és nagyméretű LCD-képernyőt helyeztek ki. Két különálló térben láthatjuk egy valahai papi szoba berendezését, korabeli bútorzattal. A régi egyházközségi könyvtár néhány kötete is látható a könyvszekrényben. A sekrestyerészben megtekinthető a templom sekrestyéjének régi bútora, miseruhák, körmeneti és templomi lobogók, szakrális célokra használt textíliák, valamint a környék legszebb szentsírja, helyi nevén gyöngyös koporsó.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!