Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében mintegy 550, oktatási céllal működő épület szerepel a népegészségügyi igazgatóság nyilvántartásában. Ebből hatvanhét olyan ingatlan van, ahol nincs például vezetékes víz vagy vízöblítéses vécé.
2016. július 31., 17:472016. július 31., 17:47
Az egészségügyi működési engedélyt a megyék népegészségügyi igazgatóságai bocsájtják ki a tanintézetek, illetve alegységeik részére. Amennyiben egy iskolaépületnek nincs meg ez az engedélye, a helyi önkormányzat vonható felelősségre érte.
A mintegy 550, óvodákat, iskolákat befogadó épület közül hatvanhétre nincs egészségügyi működési engedély – közölte érdeklődésünkre Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Hozzátette, az intézmény munkatársai minden évben ellenőrzik az engedély nélküli épületek helyzetét, illetve felmérik, milyen állapotok uralkodnak az oktatási helyszíneken. Ősszel ismét átfogó ellenőrzéseket tartanak a tanintézetekben.
A központi iskoláknak van egészségügyi működési engedélye, az enélkül működő épületek általában peremvidéki, kis létszámú gyermekcsoportokat befogadó iskolák, óvodák – mondta Tar. Csíkszéken például Hidegségben és a Kászonokban vannak ilyen oktatási céllal működő épületek. Az engedély hiányának oka leggyakrabban, hogy az iskolaépületben nincs vezetékes ivóvíz vagy megfelelő vécé, de más tényezőket is számításba kell venni, például ha valahol nem alkalmas az iskolaépület a tanításra – jegyezte meg.
Bizakodásra ad okot, hogy az idén engedély nélkül működő iskola- vagy óvodaépületek közül már több esetben is jelezték a helyi önkormányzatok, hogy vannak tervek a fejlesztésekre, javításokra. A népegészségügyi igazgatóság két évvel ezelőtt rendelkezésére bocsátott adatai szerint 2014-ben még 106 olyan oktatási rendeltetésű épület volt a megyében, amelyeknek nem volt engedélye, idén már csak 67 van. „Más megyékhez képest nagyon jól állunk ilyen téren” – zárta Tar Gyöngyi.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!