Történelmi körutazás az Őszi Hadjárat

•  Fotó: Tóth Péter Gödöllő

Fotó: Tóth Péter Gödöllő

Másfél évszázadnyi időt és sok ezreket kapcsolt lélekben össze a nyolcadik Őszi Hadjárat. Bár útvonala az eddigiekhez képest az egyik legrövidebb, üzenetében minden bizonnyal a legközelebb áll az 1848–49-es „szentegyházasoláhfalusi és kápolnásoláhfalusi” eseményekhez. 2013. októberének 5. napján Mihály József huszárkapitány 70 huszár és 56 lovas szekérnyi utazó számára kért bevonulási és verbuválási engedélyt a két település polgármesterétől.

Molnár Melinda

2013. október 06., 18:282013. október 06., 18:28

2013. október 11., 19:412013. október 11., 19:41

Erdély legnagyobb katonai hagyományőrző rendezvényének nyitó szentmiséjén a Szent András-plébániatemplomban a tábori lelkész, Hatos Mihály altorjai plébános azt kérte: akik az emlékhadjáratra vállalkoznak, úgy viselkedjenek, hogy Istennek kedves legyen. Erre köteleznek az egykori huszárok tettei, a forradalom és szabadságharc hős honvédjei, a nemzetőrök helytállása, illetve azok a személyi veszteségek és anyagi áldozatok, amelyeket a haza oltárára helyeztek elődeink. A templomi együttlétet a Szőcs András szentegyházasfalvi huszár emlékének szentelt koszorúzási ünnepség zárta. 

A laktanya környékén katonás rendben sorakoztak a hadi zászlók, barátokként paroláztak a szélrózsa minden irányából érkezők. A korábbi Hadjáratok emlékeiből el-elkaptunk egy-egy foszlányt: „Az egy másik esztendőnél vót…” 

Az idei fotókiállításon a szarvasi Demeter László a Kárpát-medence turulszobrainak képeit mutatta be; erre rímelt rá a sepsiszentgyörgyi faragó, Balázs Antal kopjás-turulfotós ajándéka. A gálaest keretében a szervező szentegyházi Hagyományőrző Huszáregyesület és a Gyermekfilharmónia nagy érdeklődés mellett adott koncertet, amit jóízű nótázgatás, koccintgatás követett – a takarodón túl is.

„Amíg a szekerekre felkokocálódtak…”

A sziporkázó napnak nem sikerült felmelegítenie a frissen fagyott földet szombat reggel. Lassan mozdult a hadi nép a felsorszámozott szekerekhez, a vonulást várók nyújtogatták nyakukat az út mellett hosszan: „Mikor érkeznek?”

Míg várakoztunk, számba vettük, kik foglaltak helyet a kettős fogatokon. A huszárlányoktól érdeklődtünk, és a teljesség igénye nélkül iderójuk: a bükkaranyosi, hódmezővásárhelyi, nagykanizsai huszárok; a dunaalmási, hosszúhetényi, gyöngyöspatai, sándorfalvi, szarvasi hagyományőrzők, a bicskei és bélafalvi, a nagykátai tüzérek mellett a filis dalosok, a rezesbanda, honleányok, vöröskeresztesek… – sorolhatnánk a majd’ ezerfős, korhű öltözékű „hadat”.

A megidézett múlt a bámész kisgyermekeknek és a vonulás részvevőinek egyaránt élmény volt. A tüzes lovak látványa, a délceg, színpompás viseletű huszárok, a Vesztergám Miklós tárogatóművész által megszólaltatott hangszer, a rezesbanda hangja és Haáz Sándor csákóján a friss muskátlibokréta egy-egy mozaikdarab a nagy egész élményéhez.

Hagyományaikat és a zászlót megtartják

Mihály József huszárkapitány Domokos Lászlótól, Magyarország Állami Számvevőszékének elnökétől kért engedélyt Szentegyházasfaluban az indulásra, majd útra kélt a „hosszú magyar menet”. A hadtest Szentkeresztbánya felé vette az irányt: az aszfalton ütemesen csattogtak a patkók, messze szállt az ének – félreverték a csengettyűt is. „Az erdélyi és magyarországi hadtest” számára kért engedélyt a huszárkapitány Rus Sándor polgármestertől a bevonulásra, illetve toborzásra. Amikor pedig átvette az ajándékba kapott székely zászlót, a díszsorban álló hadfik nevében is ígéretet tett: nem hoznak szégyent a népre; a zászlót megtartják; kiharcolják „jogainkat és az önrendelkezést”.

Aztán a víg zenészek talpalávalójára járták a Hüpörcsös-legények a verbunkot, majd behívták az asszonynépet is. A jókedv és búcsúzás tetőfokra hágott, hogy felcsapjanak Kossuth seregébe! Kínálgatás után a kürtszóra ismét felkerekedtek Rákospatak, Határpatak irányába – egyik barázdától a másikig zötykölődtek a szekerek. „Ment a harcba az elszánt nép: hazáért, szabadságért.”

A rohamra a Katonák dombján került sor. Delelőre járt a nap, amikor a finom kápolnási hadtápot fogyaszthatták. Folytatódhatott a verbuváló hadjárat, a pirkadatig tartó bál, majd a szelterszi gyakorlótéri családias toborzózáró.

A krónikás még feljegyezte: a Szarvasi Gazdák Hagyományőrző Egyesülete mozgókonyhát ajándékozott a szentegyháziaknak, a hadjáraton részt vevő hadi nép élelmezését megkönnyítendő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 03., szombat

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján

A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján
2025. május 03., szombat

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében

Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében
2025. május 02., péntek

Két autó ütközött össze Szentegyháza határában

Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.

Két autó ütközött össze Szentegyháza határában
2025. május 02., péntek

Tizenkét középületre szerelnek napelemet Galambfalva községben

Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.

Tizenkét középületre szerelnek napelemet Galambfalva községben
2025. május 02., péntek

Rendbe hozzák a régi iskola és a kultúrotthon épületét Székelymagyaroson

Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.

Rendbe hozzák a régi iskola és a kultúrotthon épületét Székelymagyaroson
2025. április 30., szerda

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen

Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen
2025. április 28., hétfő

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs

Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs
2025. április 28., hétfő

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában

Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában
2025. április 27., vasárnap

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában

A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában
2025. április 26., szombat

Tavasz a fagy nyomában – cseresznyevirágzás Farcád és Sükő között

Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.

Tavasz a fagy nyomában – cseresznyevirágzás Farcád és Sükő között