Fotó: Fatkas Antal
Több évszázados hagyománya van Oroszhegyen a gyümölcstermesztésnek, az idei termés nem bőséges, viszont a közepesnél nagyobb gyümölcshozamot két napon át ünnepelte a község. A Brüsszeltől Kanadáig méltán híres oroszhegyi szilvapálinka mellett helyi étkekkel és számos kulturális programmal várták az érdeklődőket szeptember 7–9. között a VI. Oroszhegyi Szilvanapokra.
2012. szeptember 09., 19:362012. szeptember 09., 19:36
2012. szeptember 09., 20:182012. szeptember 09., 20:18
Oroszhegy község polgármesteri hivatala, valamint az Oroszhegyi Kulturális és Ifjúsági Egyesület 2007 óta szervezi meg a szilvafesztivált, mely az egyre növekvő látogatószám ellenére nem veszített családias hangulatából. A háromnapos szilvaünnep ezúttal pénteken a gyümölcs termesztéséről és feldolgozási módjáról szóló tudományos konferenciával vette kezdetét, melyet szombaton és vasárnap számtalan kulturális rendezvény és koncert követett. A főzőverseny mellett – melyre ezúttal tizennégy belföldi és anyaországi csapat nevezett be – a pálinkamustra volt a fesztivál fénypontja.
„A szilvapálinka és maga a gyümölcs is elsősorban megélhetés az embereknek, pénzforrási lehetőség. Azt, hogy gyógyszer is a szilvapálinka, még az orvosok sem tagadják. Nem tudom, hogy Oroszhegyen van-e olyan család, amely nem foglalkozik szilvaíz- vagy szilvapálinka-főzéssel” – magyarázta Pál-Székely Sándor szervező.
A versenyre egy-egy liter pálinkával nevezett be a negyvenkét versenyző. A jelentkezők neve titkos listára kerül – tudtuk meg Ambrus Zoltántól, az öttagú zsűri elnökétől –, így a mustrán csupán számozott palackok kerültek a zsűri asztalára. „Idén két kategóriában is folyt a verseny: a főzdések és a gazdák külön-külön mérték össze tudásukat” – magyarázta a szervező.
A gazdák kategóriájában 28-féle mintát kapott a zsűri, ebből hét Oroszhegyen kívülről, három pedig a határon túlról származott. A főzdések csoportjába 19-féle pálinkát neveztek be három Oroszhegyen működő pálinkafőzőből. A zsűri négy kritérium alapján döntött: figyelembe vették a technikai korrektséget, a pálinka gyümölcsjellegét, tisztaságát és az ízek harmóniáját.
„Rengeteg jó pálinkát kóstoltunk meg, a gazdák kategóriában hét arany-, öt ezüst- és hat bronzérmet, a főzdések csoportjában pedig kilenc arany-, nyolc ezüst- és egy bronzérmet osztottunk ki” – avatott be a részletekbe Ambrus Zoltán. A „Pálinkák pálinkájává” Bálint Albert Gábor oroszhegyi szilvapálinkáját, illetve Ambrus Levente főzetét választották.
„Valamikor sok gyümölcsöt eladtak az oroszhegyiek, szekérszámra hordták a szilvát Gyergyószentmiklósra és Csíkszeredába. Manapság a helybéliek maguk készítik el a szilvaízt és a pálinkát, és ezt értékesítik” – magyarázta a szervező. A szilvatermesztést és -feldolgozást egyébként intézményesen is támogatják a községben: a kétéves futamidejű projekt által tudományos konferenciákra és előadásokra, figyelemfelkeltő akciókra és a témába illő kiadványok megjelentetésére is sor kerül majd.
„Az oroszhegyi pálinka a régi rendszerben is híres volt, akkor még nem Brüsszeltől Kanadáig, de Udvarhelytől Csíkszeredáig mindenki ismerte. Ez a fesztivál arra akart ráerősíteni, hogy érdemes szilvatermesztéssel foglalkozni, így egyik kiemelt célunk az oroszhegyi szilvapálinka márkanév levédése” – tudtuk meg az illetékestől.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
szóljon hozzá!