Fotó: Farkas Antal
Az Ilona-völgyében építendő vízi erőmű ellen tiltakoztak a homoródfürdőiek kedden délben: a mintegy százfős csoport azt nehezményezte, hogy a befektető nem tájékoztatta kellőképpen a helybélieket. A helyszínen kialakult heves szóváltásból kiderült: a homoródfürdői lakók úgy érzik, csőbe húzták őket, a befektető viszont nyugtatgatta őket, hisz véleménye szerint semmi ok a pánikra.
2013. július 23., 19:002013. július 23., 19:00
2013. július 23., 20:112013. július 23., 20:11
2011-ben épült meg az első vízi erőmű a Hargitán, a beruházást végző cég újabb létesítmény építésébe fogott Homoródfürdőn, az Ilona-völgyében. Az európai szinten elterjedt zöldenergia-előállítási modellt Lénárd András csíkszeredai vállalkozó honosította meg Székelyföldön, a református egyház mellett (melynek részesedése mintegy tíz százalék) a beruházásokat végző cég többségi tulajdonosa is ő maga.
„A vízi erőmű működési elve egyszerű, a vízszintkülönbségre épül: a patak vizét magasabb szintről elvezetjük az alacsonyabbra, ez esetben 150 méternyire lévő turbináig” – magyarázta a beruházó. Az Ilona-völgyében az építkezési munkálatok már javában zajlanak, jelenleg az ún. vízbefogó készül, majd kilenc kilométernyi csövet fektetnek le a földút mentén, melyben a turbinaházig vezetik a patakvizet. A munkálatoknak a tervek szerint év végére kellene elkészülniük. „Az alapvető probléma az, hogy a helybéliek azt hiszik, a 800-as csőbe be fogjuk vezetni a patakot. Holott csupán a fölösleges, az élővilág számára nem szükséges vízmennyiség kerül a rendszerbe” – fejtette ki.
A vizet begyűjtő gát mellett ún. hallépcső van – mondta el Lénárd András –, melyen a patak hivatalosan mért minimális vízhozamainak átlagmennyisége mindig lefolyik, tehát a patakot egyáltalán nem veszélyezteti a kiszáradás. „Az erőmű nem fog egész évben működni, a termelés mintegy háromnegyede tavasszal történik, amikor bő víz van: hóolvadáskor vagy nagyobb esőzés idején. Nagy eső vagy hóolvadás esetén van olyan vízmennyiség, ami az élővilág számára nem szükséges” – hangsúlyozta. Cáfolta, hogy magyarországi üzletembereknek és belföldi vagy külföldi politikusoknak érdekeltségük lenne a cégben, és arról biztosította a jelenlévőket, hogy a kivitelező cég a beruházáshoz szükséges minden engedéllyel rendelkezik. A beruházást végző csíkszeredai H2O Energy Kft. képviselője, Roxana Enescu elmondta: a helybéli lakókat megfelelő időben értesítették a beruházás részleteiről, az építkezés elkezdésének időpontját pedig a helyi sajtóban közölték. „Nyilván csúnyán néz most ki ez az építőtelep, de nem marad örökre így” – tette hozzá.
„Most, az építkezés elkezdésekor értesültünk egy olyan projekt létrejöttéről, amely közvetlenül érint minket is. Első lépésben engedélyt kellett volna kérni a helyi lakóktól. Továbbá a patak vízhozama nem lesz elég a lakóknak és az erőműnek is. Nem hinném, hogy egy befektetőnek kifizetődő az, hogy aszályos időszakban a beruházása ne hozzon nyereséget. Az, hogy mindennek ki lesz a vesztese, szerintem nyilvánvaló” – fejtette ki Demény Gábor helybéli lakos.
Ambrus László, az Agora Alapítvány elnöke ellentmondásosnak nevezte a hegyi patakokra építendő vízi erőművek kérdéskörét: az erőmű ugyan zöldenergiát állít elő, viszont ha nem megfelelő helyen épül, negatív hatással van a környezetre. „Meg kell találni a középutat, hisz nem mindenhol lehet vízi erőművet létrehozni. Szemmel láthatóan kicsi a patak hozama, aszályos években az élővilág biztosan megsínyli majd az erőmű működtetését” – tette hozzá.
A tiltakozáson egyébként jelen volt Jakab Attila, a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület vadászati elnöke is. Mint kiderült, az egyesület évente, így idén is 5–10 ezer pisztrángot telepít a patakba, amennyiben azonban ennek hozama csökken, a haltelepítés teljesen felesleges lesz.
„Ismerjük az összes szélhámosságot, amellyel a befektetők ámítják a helybélieket. Az összes ilyen beruházás törvénytelenül történik, hisz nincs urbanisztikai engedély és részletes rendezési terv, de környezetvédelmi hatástanulmányra is szükség lenne. A beruházók kikerülik ezt a lépést, hisz arra hivatkoznak, hogy jelentéktelen az erőmű környezetre gyakorolt hatása, így kiválthatják az építkezési engedélyt. Itt is ugyanazon hazugságok hangzottak el, akárcsak más hasonló erőművek építésénél” – adott hangot felháborodásának Hans Hedrich, a Fenntartható Segesvár Egyesület alelnöke, azt tanácsolva a homoródfürdőieknek: tegyenek panaszt, és fellebbezzék meg a kibocsátott engedélyeket az illetékes hatóságoknál.
A homoródfürdőiek mellesleg nem mind ellenzik a beruházás létrejöttét, Benedek Lukács helyi vállalkozó szerint a vízi erőművet már régen meg kellett volna építeni, ezúttal nem magával a beruházással, hanem a helyszínválasztással van baj. „Nem ipari jellegű létesítmény kell erre a területre. A vállalkozó nyilván kitalált valamit, a részletekre, szándékosan vagy sem, nem biztos, hogy kiterjed a figyelme. Ne csináljunk itt bohócot magunkból és belőle, az ügyben az engedélyeket kibocsátó hatóságokat kell felelősségre vonni” – jelentette ki.
A tiltakozók a beruházás törvényességének tisztázásáig az építkezési munkálatok leállítását követelték, az üggyel kapcsolatosan a H2O Energy Kft. képviselője elmondta: az elkövetkező egy-két napban derül ki, hogy milyen következményekkel járt a közösségi megmozdulás. A közel kétórás tiltakozáson egyébként sem a szentegyházi, sem a Hargita megyei önkormányzat képviselői nem vettek részt.
Lénárd András fontosnak tartotta megjegyezni, hogy egy olyan személy szervezte ezt a megmozdulást, akinek a kommunizmus idején kapcsolata volt a Securitatéval. „Demény Gavril tulajdonképpen Lupu fedőnév alatt írt jelentéseket a titkosszolgálatnak” – közölte Lénárd András.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
Le kell győzni a kishitűséget, nem szabad engedni a nyugat csábításának, élettel kell megtölteni a felújított és felépített tanintézeteket – mondta el Soltész Miklós államtitkár pénteken Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron Gimnázium épületének átadásán.
Egy fiatalokból álló társaság két tagja rongálta meg szilveszter éjjelén a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont (HMHF) által kiállított fényképeket a székelyudvarhelyi Sétatéren – kedden sikerült beazonosítani az elkövetőket.
szóljon hozzá!