Kezdődhet a területalapú támogatás igénylése

Március elsején kezdődik a területalapú támogatás (SAPS) igénylési időszaka, idéntől első alkalommal már csak elektronikus formában nyújthatják be a kéréseket a gazdák. Az elmúlt öt évben majdnem kétezerrel nőtt a támogatást kérő Hargita megyei gazdák száma, a támogatott területek mértéke viszont valamelyest csökkent.

Széchely István

2012. február 29., 16:182012. február 29., 16:18

2012. február 29., 16:552012. február 29., 16:55

Március elsején kezdődik a 2012-es évi területalapú támogatások (SAPS) igénylési időszaka, a gazdák május 15-éig nyújthatják be kéréseiket a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökséghez (APIA), ellenkező esetben a késés mértékétől függően megvonják tőlük a támogatás egy részét. Újdonság, hogy ettől az évtől már csak elektronikus formában fogadja a kéréseket az APIA, de ez nem fog gondot okozni, hiszen az igénylők 99 százaléka már tavaly is így kérte a támogatást – tudtuk meg Haschi Andrástól, az ügynökség Hargita megyei vezetőjétől. Többnyire minden községben van valamilyen szerveződés, gazdaképviselet, amely segít a gazdáknak az űrlapok kitöltésében, illetve az igénylési dossziék összeállításában és leadásában.

Haschi Andrástól megtudtuk azt is, hogy az elmúlt öt évben majdnem kétezerrel nőtt a területalapú támogatást igénylő Hargita megyei gazdák száma, a támogatott területek mértéke viszont valamelyest csökkent, miközben éppen ennek a fordítottja lenne az ideális. 2007-ben 27.858 Hargita megyei gazda kérte a területalapú támogatást, összesen 193.320 hektárnyi mezőgazdasági területre. Ehhez képest 2008-ban enyhén nőtt a juttatást igénylők száma (27.964), a kérésekben feltüntetett földek összterülete viszont 15.000 hektárral csökkent az előző évhez viszonyítva, akkor ugyanis összesen 178.632 hektárnyi területre kértek támogatást a megyében. 2009-ben szinte semmi nem változott: 27.925 SAPS-kérést nyújtottak be a Hargita megyei APIA-nál, 178.478 hektárnyi földterületre. Az azt követő évben, azaz 2010-ben az igénylések száma és a támogatott mezőgazdasági területek mértéke is megugrott, a területalapú támogatást igénylő gazdáké 29.082-re nőtt, a földterületeké pedig 185.158 hektárra. Múlt évben kisebb mértékben, de tovább emelkedett a SAPS-t igénylő gazdák száma (29.697), a kérésekben megjelölt területek mértéke viszont nem változott számottevően – tudtuk meg Haschi Andrástól.

A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője azonban elmondta, ennek a jelenségnek éppen a fordítottja lenne ideális, vagyis az volna a jó, ha a támogatott területek mértéke nőne és a gazdáké csökkenne. Hargita megyében ugyanis jellemzően sok az úgynevezett nadrágszíjparcella, köztük sok olyan van, amelyre nem is igényelhető a támogatás, ugyanis méretük nem éri el a 30 árat, ez pedig kizáró oknak számít. Az lenne a jó, ha ezeket a kis parcellákat valahogyan összevonnák tulajdonosaik, akár cserélgetésekkel vagy bérbeadással, így például két 25 áras földterületből lehetne egy 50 áras, amire már igényelhető lenne a területalapú támogatás – fejtette ki Haschi András. Mint azt az ügynökség vezetőjétől megtudtuk, részben a sok nadrágszíjparcella miatt Hargita megyében a megművelhető mezőgazdasági területeknek csak 60 százalékára igényelnek támogatást tulajdonosaik. A szakember példaként egy bögözi rekordot említett, ahol két hektárnyi mezőgazdasági területen összesen 100 parcella található.

Ami a 2012-es SAPS-támogatást illeti, a múlt évi, hektáronkénti 92,2 eurónál várhatóan 10 euróval lesz magasabb a juttatás értéke idén, ám ez a kérések számától is függ – mondta el kérdésünkre Haschi András. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a kedvezőtlen adottságú területekre járó támogatás értéke nem változik idén sem, 107 euró maradt, szintén változatlan maradt (124 euró) az agrár-környezetgazdálkodási támogatás egyes csomagjának értéke, a kettes csomagé pedig 58 euró.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei