Fotó: Pál Árpád
Nincsenek az udvarhelyi ügyészségnek „döglött aktái”, vagyis olyan, évek óta megoldatlan bűnügyek, amelyek az elévülés határán vannak. Ennek részben az is oka, hogy a súlyosabb bűncselekményekkel a megyei ügyészség foglalkozik.
2017. március 01., 12:152017. március 01., 12:15
2017. március 01., 15:222017. március 01., 15:22
Nincs olyan megoldatlan ügye a székelyudvarhelyi ügyészségnek, amely öt évnél régebbi lenne. Súlyossági besorolásuk alapján kétfajta bűnügyet vizsgálnak akár évekig is az ügyészségeken: olyanokat, amelyeknek elévülési idejük hosszú, illetve olyanokat, amelyek sohasem évülnek el.
Utóbbiak (például gyilkosságok, emberiség ellen elkövetett bűntettek stb.) a törvényszéki ügyészség hatáskörébe tartoznak, sohasem a helyi ügyészség foglalkozik ezekkel. A kevésbé súlyos bűncselekmények megoldásában a statisztika szerint jó eredményei vannak az udvarhelyi ügyészségnek.
Paul Leontică főügyész szerint az udvarhelyi ügyészség azon kevesek közé tartozik Romániában, amelyeknek nincsenek öt évnél idősebb „döglött aktáik”, de – mint mondta – a megyei ügyészség által vizsgált, megoldatlan gyilkossági ügyek aktái sem kerülnek soha az irattárak mélyére. A régi ügyek dossziéi hat hónap után számítanak „döglött aktáknak”, de utána is állandó figyelemmel követik ezeket az ügyeket, és havonta legalább egyszer, vagy új információ esetén azonnal tovább dolgoznak rajtuk a hatóságok – fogalmazott a főügyész.
A „döglött aktákat” is két csoportra osztotta a szakember. Egyikük az, amelyben a feltételezett elkövető ismert a hatóságok előtt, de nagyon körülményes a bizonyítékok beszerzése. A másik csoportba azok tartoznak, amelyekben a bizonyítékok a rendelkezésükre állnak, de a tettesnek sikerül hosszú ideig kijátszania a nyomozó hatóságokat.
A főügyész szerint Székelyudvarhely környékén az utóbbi évtizedekben nem történt olyan bűncselekmény, amelynek elkövetője az elévülés miatt megmenekült volna a büntetőjogi felelősségre vonástól. Leontică szerint a legnehezebb más országok hatóságaitól megszerezni a döntő bizonyítékokat – nem lehetetlen, de rendszerint hosszú hónapokkal meghosszabbítja a nyomozást. A másik késleltető ok a szakértői vélemények beszerzésének elhúzódása – tudtuk meg Leonticătől.
A „döglött akták” fogalma a rendőrség számára sem ismeretlen, hiszen az ügyészség által vezetett nyomozás gyakorlati részét a rendőrség végzi. Ennek az együttműködésnek az eredménye, hogy a bűnözők megkapják méltó büntetésüket – mondta el Vasile Manghiuc, a székelyudvarhelyi rendőrség parancsnoka. A közelmúlt példái közül megemlítve néhányat elmondta, egy ilyen ügyben sikerült bizonyítékokat szerezni egy rongálásra való felbujtás bizonyításához, de egy maszkos rablás tettesének azonosításához is, noha az ügyek jóval a hat hónapos kezdeti időszakon túl voltak.
A parancsnok a döglött ügyekkel kapcsolatban is arra kéri az állampolgárokat, hogy az információikat ne tartsák vissza, segítsék a rendőrség munkáját. Egyébként a székelyudvarhelyi rendőrség az említetteken kívül az elévülhetetlen ügyekben is együtt dolgozik a törvényszéki ügyészséggel. Manghiuc példaként azt is elmondta, hogy a \'89-es forradalom idején elkövetett, el nem évülő emberiség elleni bűncselekmények ügyein is dolgoznak még.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!