A Hargita megyei gyermekvédelmi rendszerben a hivatásos nevelőszülők továbbképzése lenne a legfontosabb teendő, hogy a problémás helyzeteket megfelelően kezeljék, hiszen a rendszerben lévő gyerekek nevelése sok esetben teljesen más, mint a saját családjukban felnövő gyermekeké – véli a megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője. Helyi megoldásokra is szükség lenne, hogy például a meleg ebéd hiánya miatt ne kelljen egy gyermeket kiemelni családjából.
2011. július 20., 17:582011. július 20., 17:58
2011. július 20., 18:082011. július 20., 18:08
Júliusban országos szintű felmérésbe kezdett egy gyermekvédő szervezet, partnerségben a munkaügyi, család- és szociális védelmi minisztériummal, melynek során minden gyermekvédelmi igazgatóságon, illetve ezek alárendelt intézményeiben gyűjtenek adatokat.
A kérdőíves felmérés során az állami intézményekben nevelkedő gyermekek véleményét is megkérdezik, illetve azt is, hogy mit változtatnának azon a rendszeren, amelyben nevelkednek. A gyermekvédelmi igazgatóságok vezetőit is megkérdezik, illetve javaslatokat is kérnek tőlük arra vonatkozóan, hogyan lehetne jobbá tenni a rendszert.
A felmérést végző szervezet a régi típusú nevelőotthonok helyzetét is elemzi, megvizsgálva ezek együttes befogadóképességét és a rendszer működésének pénzügyi hatékonyságát. A felmérés szeptemberben ér véget, az adatgyűjtés alapján elkészített jelentést október végén teszik közzé, és a minisztérium ez alapján készíti majd el a régi, árvaház típusú intézmények bezárásának tervét, de felhasználják a felmérés eredményeit a gyermekelhagyások megelőzésére kidolgozandó stratégia elkészítésénél is.
Hargita megyében még nem kezdődött el a felmérés, a gyermekvédelmi igazgatóság még nem kapott erről hivatalos értesítést a minisztériumtól. Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Hatóság vezetője még csak a sajtóból értesült a felmérésről, de támogatja az ötletet, és reméli, hogy számukra is hasznos információkkal fog majd szolgálni az adatgyűjtés.
A megyei gyermekvédelmi rendszerben a nevelőszülők folyamatos képzése és segítése lenne a legfontosabb teendő, hogy helyt tudjanak állni a gyermeknevelés mindennapjaiban, mert ott dől el, hogy mennyire sikeres a rendszer – mondta el kérdésünkre Elekes Zoltán. Az, hogy milyenek az irodák, és ezek tevékenysége miként van megszervezve, a végeredmény szempontjából nem olyan fontos, mint az, hogy a nevelő, aki a gyermekkel van, mennyire képzett, és mennyire tud helytállni – mondta el a megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője.
„A gyermeknevelésben nagyon sok konfliktushelyzet van, vagy olyan helyzet, amikor nehezen eldönthető, hogy mi lenne a jobb megoldás – ezekre fel kell készíteni az embereket. Mindenki azzal jön, hogy hát ő felnevelt két-három gyermeket, és tudja, hogy ez mit jelent, de ezek teljesen más szituációk. Teljesen más helyzetű gyermekek azok, akik a rendszerben vannak. Különböző szakadásokon mentek át életükben, teljesen más múlttal jönnek, mint egy saját családjában felnőtt gyermek, és másfajta információkat igényel az ő ellátásuk” – mondja a nevelőszülők továbbképzésének szükségességével kapcsolatban Elekes Zoltán.
A gyermekvédelmi rendszer fejlesztése szempontjából fontos lenne az is, hogy probléma esetén ne a gyermekvédelmi igazgatóságnak kelljen elsőként intézkednie, hogy például a meleg ebéd hiánya miatt ne kelljen egy gyermeket kiemelni családjából. A polgármesteri hivatalok szociális osztályait kellene segíteni abban, hogy hasonló esetekben helyi szintű megoldást találjanak a problémára, mert így sokszor megelőzhető lenne a gyermekek családból való kiemelése – véli az igazgató, hozzáfűzve, hogy településenként megfelelő intézményrendszerre, nappali és tanácsadóközpontokra is szükség lenne.
A Hargita megyei gyermekvédelmi rendszerben nagyjából 1500, többségében szülei által elhagyott gyermek van, közülük körülbelül 400-at rokonok, ismerősök, esetleg szomszédok vettek magukhoz, de nem alkalmazottakként, viszont ezek a gyermekek is az igazgatóság látókörében maradtak – tájékoztatott Elekes Zoltán.
Nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Huși volt ortodox püspökét, Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát.
Cáfolta szerdán az energiaügyi miniszter azokat a közösségi médiában terjedő híreszteléseket, miszerint az elnökválasztás első fordulója idején áramkiesés várható – számolt be az Agerpres.
A járóbeteg-rendelők zárva tartanak a május elsejei hosszú hétvégén – adta hírül a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kórház.
Idén is lehet igényelni az Euro200-as programban a 200 euró értékű számítógép-vásárlási támogatást. Azok a diákok részesülhetnek benne, akiknek családjában az egy főre eső havi bruttó jövedelem nem haladja meg az 500 lejt.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025–2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
Egy gyorshajtó lefülelésével és a rá kiszabott bírság elrettentő erejével igyekszik a rendőrség a száguldó sofőrökre hatni a május 1-jei hosszú hétvége előtt.
A terv szerint halad az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának előkészítése – nyilatkozta szerdán a kormányszóvivő.
Lelkiismereti döntésre biztatja a szavazókat május 4-én a Magyar Polgári Erő. Álláspontjuk szerint az eddigi államfők sorra visszaéltek az erdélyi magyarság bizalmával, ezért a párt nem támogatja egyik jelöltet sem az elnökválasztáson.
Naponta mintegy 26 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a május 1-jei hosszú hétvégén – tájékoztatott szerdán a belügyminisztériumi szóvivő.
Újabb egy hónapot kell várni az ítélethirdetésre a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, mert ezt a Maros Megyei Törvényszék a szerdára kitűzött időpontról ismét elhalasztotta.
szóljon hozzá!