A Hargita megyei gyermekvédelmi rendszerben a hivatásos nevelőszülők továbbképzése lenne a legfontosabb teendő, hogy a problémás helyzeteket megfelelően kezeljék, hiszen a rendszerben lévő gyerekek nevelése sok esetben teljesen más, mint a saját családjukban felnövő gyermekeké – véli a megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője. Helyi megoldásokra is szükség lenne, hogy például a meleg ebéd hiánya miatt ne kelljen egy gyermeket kiemelni családjából.
2011. július 20., 17:582011. július 20., 17:58
2011. július 20., 18:082011. július 20., 18:08
Júliusban országos szintű felmérésbe kezdett egy gyermekvédő szervezet, partnerségben a munkaügyi, család- és szociális védelmi minisztériummal, melynek során minden gyermekvédelmi igazgatóságon, illetve ezek alárendelt intézményeiben gyűjtenek adatokat.
A kérdőíves felmérés során az állami intézményekben nevelkedő gyermekek véleményét is megkérdezik, illetve azt is, hogy mit változtatnának azon a rendszeren, amelyben nevelkednek. A gyermekvédelmi igazgatóságok vezetőit is megkérdezik, illetve javaslatokat is kérnek tőlük arra vonatkozóan, hogyan lehetne jobbá tenni a rendszert.
A felmérést végző szervezet a régi típusú nevelőotthonok helyzetét is elemzi, megvizsgálva ezek együttes befogadóképességét és a rendszer működésének pénzügyi hatékonyságát. A felmérés szeptemberben ér véget, az adatgyűjtés alapján elkészített jelentést október végén teszik közzé, és a minisztérium ez alapján készíti majd el a régi, árvaház típusú intézmények bezárásának tervét, de felhasználják a felmérés eredményeit a gyermekelhagyások megelőzésére kidolgozandó stratégia elkészítésénél is.
Hargita megyében még nem kezdődött el a felmérés, a gyermekvédelmi igazgatóság még nem kapott erről hivatalos értesítést a minisztériumtól. Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Hatóság vezetője még csak a sajtóból értesült a felmérésről, de támogatja az ötletet, és reméli, hogy számukra is hasznos információkkal fog majd szolgálni az adatgyűjtés.
A megyei gyermekvédelmi rendszerben a nevelőszülők folyamatos képzése és segítése lenne a legfontosabb teendő, hogy helyt tudjanak állni a gyermeknevelés mindennapjaiban, mert ott dől el, hogy mennyire sikeres a rendszer – mondta el kérdésünkre Elekes Zoltán. Az, hogy milyenek az irodák, és ezek tevékenysége miként van megszervezve, a végeredmény szempontjából nem olyan fontos, mint az, hogy a nevelő, aki a gyermekkel van, mennyire képzett, és mennyire tud helytállni – mondta el a megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője.
„A gyermeknevelésben nagyon sok konfliktushelyzet van, vagy olyan helyzet, amikor nehezen eldönthető, hogy mi lenne a jobb megoldás – ezekre fel kell készíteni az embereket. Mindenki azzal jön, hogy hát ő felnevelt két-három gyermeket, és tudja, hogy ez mit jelent, de ezek teljesen más szituációk. Teljesen más helyzetű gyermekek azok, akik a rendszerben vannak. Különböző szakadásokon mentek át életükben, teljesen más múlttal jönnek, mint egy saját családjában felnőtt gyermek, és másfajta információkat igényel az ő ellátásuk” – mondja a nevelőszülők továbbképzésének szükségességével kapcsolatban Elekes Zoltán.
A gyermekvédelmi rendszer fejlesztése szempontjából fontos lenne az is, hogy probléma esetén ne a gyermekvédelmi igazgatóságnak kelljen elsőként intézkednie, hogy például a meleg ebéd hiánya miatt ne kelljen egy gyermeket kiemelni családjából. A polgármesteri hivatalok szociális osztályait kellene segíteni abban, hogy hasonló esetekben helyi szintű megoldást találjanak a problémára, mert így sokszor megelőzhető lenne a gyermekek családból való kiemelése – véli az igazgató, hozzáfűzve, hogy településenként megfelelő intézményrendszerre, nappali és tanácsadóközpontokra is szükség lenne.
A Hargita megyei gyermekvédelmi rendszerben nagyjából 1500, többségében szülei által elhagyott gyermek van, közülük körülbelül 400-at rokonok, ismerősök, esetleg szomszédok vettek magukhoz, de nem alkalmazottakként, viszont ezek a gyermekek is az igazgatóság látókörében maradtak – tájékoztatott Elekes Zoltán.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
szóljon hozzá!