Továbbra is szárazság sújtja a Hargita megyei mezőgazdaságot, a termőföldek egy részén lehetetlen elvégezni az őszi szántást, de még ha sikerül is, nem lehet vetni, mert a földben lévő nedvesség csak arra elég, hogy tönkretegye a magvakat. A gazdák szerint a két héttel ezelőtti eső csak egy „jó nagy harmat” volt, az idősek szerint '46 óta nem volt ekkora szárazság.
2011. október 26., 20:062011. október 26., 20:06
2011. október 26., 20:352011. október 26., 20:35
Gondterheltek a gazdák. Cseke Károly szerint \'46 óta nem volt ekkora szárazság
Súlyos vízhiány sújtja a Hargita megyei mezőgazdaságot, Udvarhelyszéken a legrosszabb a helyzet, ugyanis itt hónapok óta mindössze egyszer esett az eső, ez azonban szinte semmire nem volt elég, megkéstek az őszi mezőgazdasági munkálatok, a gazdák esőért imádkoznak, ugyanis enélkül sok helyen még az őszi szántást sem tudják elvégezni.
A homoródszentmártoni Cseke házaspár a szerencsések közé tartozik, ugyanis az ő „mezei földjük” nem száradt kőkeményre, így szerdán délután el tudták végezni a szántást, vetésről azonban egyelőre nem is álmodhatnak. A fogadott traktor még az ő földjükkel is alig tud megbirkózni, kínlódva szakítja fel a kiszikkadt talajt, egyes, kettes sebességben vonszolja magát, de még így is elakad, időnként helyben forognak a kerekei.
A település Bögözi dűlőnek nevezett részében még rosszabb a helyzet, ott, mint ahogy más „hegyi földeken”, lehetetlen lenne most szántani – magyarázza Cseke Károly. A 81 éves gazda szerint \'46 óta nem volt ekkora szárazság.
Egyes, kettes sebességben is elakad a traktor, időnként helyben forognak kerekei
Hónapok óta mindössze egyszer esett az eső, október 8–9-én, de az idős férfi szerint „az csak egy jó nagy harmat volt”. Harminc áras földjük felszántása két órába telik.
Csak a pusztuláshoz elég, az élethez nem
Búzával szeretnék bevetni, ám egyelőre erre semmi remény nincs. A földben lévő nedvesség legfeljebb arra elegendő, hogy tönkretegye a magvakat, ahhoz már kevés, hogy életre keltse azokat – tudjuk meg Cseke Elizától.
A száraz év ellenére is mindent megtermeltek maguknak, boltba szinte csak sóért, borsért járnak, mondja az idős asszony. Igaz, ehhez kétnaponta kellett öntözni, de cserébe olyan paprikái lettek idén, hogy kiállításra lehetett volna vinni.
Gazdálkodni még akkor sem kifizetődő, ha nincs szárazság, hiszen abból a pénzből, amiből megművelik a földet és megtermelik a búzát, kétszer akkora mennyiséget lehet vásárolni. Abban viszont nem bíznak. Azt tudják, hogy saját földjüket még nem érte vegyszer, ezért a nehézségek ellenére megtermelik maguknak a szükséges mennyiséget. A búza elvetésére azonban egyelőre nincs esély. Vagy az esőt, vagy a havat kell megvárni, különben nem lesz elegendő nedvesség a talajban, hogy a magok kihajtsanak – mondja az idős házaspár.
Kínlódás
A Hargita megyei mezőgazdaság számára csak pillanatnyi „felszusszanást” jelentett a két héttel ezelőtti eső, továbbra is nagy a vízhiány, különösen Udvarhely környékén – mondja Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Nagyon kellene az eső a vetések elvégzéséhez, de a már elvetett magoknak is kellene a csapadék, hogy egyenletesen tudjanak kikelni – fűzte hozzá az igazgató.
Azt is elmondta, hogy a szárazság miatt az őszi mélyszántást sok helyen nem lehet elvégezni, de még ha ez sikerül is, a szokásosnál legalább 30–40 százalékkal több üzemanyagot igényel a föld megművelése, és még így is csak lassan, kínlódva lehet elvégezni. Annyira száraz a föld, hogy leginkább csak nagy teljesítményű traktorral érdemes rámenni vagy kevesebb ekefejjel – három helyett kettővel –, ha kis teljesítményű a munkagép.
Állatkínzás lenne
Noha Hargita megyében már egyre kevesebben használnak igavonó állatokat földművelésre, azért még előfordul, hogy lóval szántanak, most viszont ez egyenesen állatkínzás lenne, annyira kemény a föld – véli az igazgató. A gond egyébként már a krumpliszedés idején is tapasztalható volt, sok gazda sajnálta befogni lovait a burgonya kiforgatására.
A hosszan tartó csapadékmentes időszak miatt a Hargita megyei gazdák megkéstek az őszi vetésekkel, a szokásos mennyiségnek csak 60 százaléka van elvetve jelenleg – tudtuk meg Török Jenőtől. Ahhoz, hogy az őszi munkálatokat megfelelően el lehessen végezni, négyzetméterenként 25–40 liter esőre lenne szükség, a legnagyobb mennyiségre – 30–40 literre – Udvarhelyszéken, ugyanis ez a térség a legszárazabb.
Ebben az esetben a szántás mélységéig, nagyjából 30 centiméteres mélységig jól fel tudna ázni a talaj – mondja az igazgató, kihangsúlyozva, hogy a csapadékra most már napokon belül sürgősen szükség lenne, hiszen nemsokára beállnak a fagyok, és szántatlan marad a földek egy része, ha addig nem lesz eső.
A szárazság okozta károk esetére egyébként jelenleg nincs állami kártérítés, ez csak akkor jár a gazdának, ha korábban a természeti kár ellen biztosítást kötött. A biztosítótársaságok nem szívesen kötnek szerződést a csapadékhiány okozta károk megtérítésére, erre a gazdák részéről sincs túl nagy igény – tudtuk meg Török Jenőtől.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
szóljon hozzá!