Fotó: Veres Nándor
Negyvenöt Hargita megyei település lakói intézhetik nemsokára interneten keresztül papírügyeiket: többek között az építkezési engedélyek kérelmezését, illetékek befizetését. A gazdáknak a mezőgazdasági nyilvántartóra is naprakész rálátásuk lesz.
2015. december 17., 19:122015. december 17., 19:12
Teljesen megújult Hargita megye 45 önkormányzatának informatikai rendszere azoknak a projektnek köszönhetően, amelyre a Gazdasági Versenyképesség Növelése Operatív Program révén nyert társfinanszírozást Hargita megye – számolt be érdeklődésünkre Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata. Az országos kiírásra tavalyelőtt nyújtott be három pályázatot a megyei önkormányzat 15–15 megyei polgármesteri hivatal részvételével. A kivitelezéshez idén nyáron fogtak hozzá, azóta egy olyan integrált rendszert alakítottak ki, amely automatikusan frissül az ország fő hivatalaiban bekövetkezett formai változásokkal párhuzamosan.
Az első projekthez Csíkkarcfalva, Csíkszentdomokos, Csíkszentkirály, Szépvíz, Gyimesközéplok, Gyergyócsomafalva, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Gyergyótölgyes, Parajd, Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Szentegyháza, Vasláb, Zetelaka önkormányzata csatlakozott. A másodikhoz Csíkszentmárton, Csíkszentimre, Csíkszenttamás, Csíkcsicsó, Csíkpálfalva, Farkaslaka, Gyergyóholló, Gyergyószentmiklós, Gyergyóújfalu, Korond, Lövéte, Maroshévíz, Oroszhegy, Borszék, Bögöz polgármesteri hivatalai társultak. A harmadikban pedig Csíkdánfalva, Csíkszentsimon, Csíkszentmihály, Gyimesfelsőlok, Madéfalva, Tusnád község, Etéd, Fenyéd, Galócás, Gyergyóalfalu, Gyergyóremete, Máréfalva, Salamás, Siménfalva, Szentábrahám vett részt – sorolták tájékoztatójukban.
„Az egyenként másfél millió eurós pályázatok által 8 online közszolgáltatás áll az állampolgárok rendelkezésére, így lehetővé vált az internetes ügyintézés többek között építkezési engedélyek kérelmezésénél, illetékek befizetésénél, pályázatok lebonyolításánál. A kialakított számítógépes program az önkormányzatok mezőgazdasági nyilvántartásának kezelését is megkönnyíti. Ezenkívül az új rendszer egyszerűbbé teszi az intézmények közötti kapcsolattartást” – írta a sajtószolgálat.
Kifejtették, ennek nyomán felgyorsulhatnak a bürokratikus folyamatok: az adó- és mezőgazdasági adatbázisba külső helyszínekről is lehet adatokat feltölteni, ellenőrizni. Hordozható nyomtatóval pedig azoknak is tudnak nyugtát adni a hivatalnokok, akik nem tudnak bemenni a polgármesteri hivatalba fizetni. Míg korábban egyes bizonylatok megszerzéséhez fel kellett keresni az illetékes intézményeket, most már a rendszer révén az adott önkormányzat is ki tudja bocsátani a szükséges dokumentumokat. A rendszer tömörít minden adatot, így nagy előnye, hogy megkönnyíti a különféle kimutatások elkészítését.
Mivel zárt rendszerről van szó, amelybe felhasználónévvel és jelszóval lehet belépni, a hozzáféréshez a helyieknek fel kell keresniük a polgármesteri hivatalokat, és onnan igényelhetik a szükséges adatokat. A gazdák a jelszó alapján, azonosítószámuk szerint pontos helyzetképet kaphatnak a nyilvántartott vagyonukról, aktuális adózási helyzetükről. A lakosság és az önkormányzat közötti kapcsolat, illetve az ügyintézési folyamatok megkönnyítését hivatott szolgálni az e célból létrehozott elektronikus portál, amelyet a www.e-szolgaltatasokhr.ro címen már most is meg lehet tekinteni.
A programhoz elsők között csatlakozott Szépvíz község, ezért Ferencz Tibor polgármestert kérdeztük azzal kapcsolatban. „Azért láttam helyesnek a rendszer alkalmazását, mert egy átfogó, elsősorban mezőgazdasági vonatkozású egységes információs rendszer válik elérhetővé.” Az elöljáró továbbá elmondta, az informatikai rendszer működéséhez szükséges eszközöket már megkapták, beszerelték, alkalmazottaik a felkészítő után már ismerkednek a rendszerrel, a helyiek azonban még nem használhatják azt. Várhatóan jövő év elejétől lesznek kérhetőek a helyiek hozzáféréséhez szükséges felhasználónevek, jelszavak. Ferencz Tibor becslése szerint a község lakosságának 75 százaléka rendelkezik számítógéppel, internettel, amely által elérhető számukra a rendszer.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!