Egyszerűsödő ügyintézést várnak az informatikai rendszertől

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Negyvenöt Hargita megyei település lakói intézhetik nemsokára interneten keresztül papírügyeiket: többek között az építkezési engedélyek kérelmezését, illetékek befizetését. A gazdáknak a mezőgazdasági nyilvántartóra is naprakész rálátásuk lesz.

Szabó Kamilla-Mária

2015. december 17., 19:122015. december 17., 19:12

Teljesen megújult Hargita megye 45 önkormányzatának informatikai rendszere azoknak a projektnek köszönhetően, amelyre a Gazdasági Versenyképesség Növelése Operatív Program révén nyert társfinanszírozást Hargita megye – számolt be érdeklődésünkre Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata. Az országos kiírásra tavalyelőtt nyújtott be három pályázatot a megyei önkormányzat 15–15 megyei polgármesteri hivatal részvételével. A kivitelezéshez idén nyáron fogtak hozzá, azóta egy olyan integrált rendszert alakítottak ki, amely automatikusan frissül az ország fő hivatalaiban bekövetkezett formai változásokkal párhuzamosan.

Az első projekthez Csíkkarcfalva, Csíkszentdomokos, Csíkszentkirály, Szépvíz, Gyimesközéplok, Gyergyócsomafalva, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Gyergyótölgyes, Parajd, Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Szentegyháza, Vasláb, Zetelaka önkormányzata csatlakozott. A másodikhoz Csíkszentmárton, Csíkszentimre, Csíkszenttamás, Csíkcsicsó, Csíkpálfalva, Farkaslaka, Gyergyóholló, Gyergyószentmiklós, Gyergyóújfalu, Korond, Lövéte, Maroshévíz, Oroszhegy, Borszék, Bögöz polgármesteri hivatalai társultak. A harmadikban pedig Csíkdánfalva, Csíkszentsimon, Csíkszentmihály, Gyimesfelsőlok, Madéfalva, Tusnád község, Etéd, Fenyéd, Galócás, Gyergyóalfalu, Gyergyóremete, Máréfalva, Salamás, Siménfalva, Szentábrahám vett részt – sorolták tájékoztatójukban.

„Az egyenként másfél millió eurós pályázatok által 8 online közszolgáltatás áll az állampolgárok rendelkezésére, így lehetővé vált az internetes ügyintézés többek között építkezési engedélyek kérelmezésénél, illetékek befizetésénél, pályázatok lebonyolításánál. A kialakított számítógépes program az önkormányzatok mezőgazdasági nyilvántartásának kezelését is megkönnyíti. Ezenkívül az új rendszer egyszerűbbé teszi az intézmények közötti kapcsolattartást” – írta a sajtószolgálat.

Kifejtették, ennek nyomán felgyorsulhatnak a bürokratikus folyamatok: az adó- és mezőgazdasági adatbázisba külső helyszínekről is lehet adatokat feltölteni, ellenőrizni. Hordozható nyomtatóval pedig azoknak is tudnak nyugtát adni a hivatalnokok, akik nem tudnak bemenni a polgármesteri hivatalba fizetni. Míg korábban egyes bizonylatok megszerzéséhez fel kellett keresni az illetékes intézményeket, most már a rendszer révén az adott önkormányzat is ki tudja bocsátani a szükséges dokumentumokat. A rendszer tömörít minden adatot, így nagy előnye, hogy megkönnyíti a különféle kimutatások elkészítését.

Mivel zárt rendszerről van szó, amelybe felhasználónévvel és jelszóval lehet belépni, a hozzáféréshez a helyieknek fel kell keresniük a polgármesteri hivatalokat, és onnan igényelhetik a szükséges adatokat. A gazdák a jelszó alapján, azonosítószámuk szerint pontos helyzetképet kaphatnak a nyilvántartott vagyonukról, aktuális adózási helyzetükről. A lakosság és az önkormányzat közötti kapcsolat, illetve az ügyintézési folyamatok megkönnyítését hivatott szolgálni az e célból létrehozott elektronikus portál, amelyet a www.e-szolgaltatasokhr.ro címen már most is meg lehet tekinteni.

A programhoz elsők között csatlakozott Szépvíz község, ezért Ferencz Tibor polgármestert kérdeztük azzal kapcsolatban. „Azért láttam helyesnek a rendszer alkalmazását, mert egy átfogó, elsősorban mezőgazdasági vonatkozású egységes információs rendszer válik elérhetővé.” Az elöljáró továbbá elmondta, az informatikai rendszer működéséhez szükséges eszközöket már megkapták, beszerelték, alkalmazottaik a felkészítő után már ismerkednek a rendszerrel, a helyiek azonban még nem használhatják azt. Várhatóan jövő év elejétől lesznek kérhetőek a helyiek hozzáféréséhez szükséges felhasználónevek, jelszavak. Ferencz Tibor becslése szerint a község lakosságának 75 százaléka rendelkezik számítógéppel, internettel, amely által elérhető számukra a rendszer.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani

Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani
2025. július 16., szerda

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család

Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család
2025. július 15., kedd

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok

Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok
2025. július 15., kedd

Teljes egészében elkészült a város vázája

Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.

Teljes egészében elkészült a város vázája
2025. július 15., kedd

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár

A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár
2025. július 15., kedd

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ

A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ
2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt