Fotó: Haáz Vince
Napra – és talán órára – pontosan százötven évvel azután árasztotta el a parajdi sóbányát a víz, hogy az 1875. május 27-én délelőtt 11 órakor kitört zápor hatására létrejött a szovátai Medve-tó.
2025. május 27., 22:022025. május 27., 22:02
2025. május 27., 22:092025. május 27., 22:09
Érdekes lehet a történelmet kedvelők számára az a tény, hogy százötven évvel ezelőtt, a korábban Pálné gödre néven ismert területen egy kiadós zápor hatására jött létre az a tó, amelyet 1910 óta hívták Medve-tónak, a kiterített medvebőrre hasonlító alakja miatt. A Wikipédia enciklopédia emlékeztet: a tónak van egy legendája is, miszerint egy tündérlány viszonzatlan szerelme miatt jött létre, amely szerelmet egy pásztorlegény iránt érzett.
Szomorú dátumként fog bevonulni a térség történelmébe 2025. május 27-e, amikor a parajdi sóbányát elöntötte az esőzések nyomán megduzzadt Korond-patak.
hiszen a parajdi sóbánya Székelyföld talán leglátogatottabb turisztikai helyszíne, amelyet évente százezrek keresnek fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban ajánlott volt időt tölteni, mivel jótékony mikroklímája segítette a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségügyi panaszra is javallott volt. Azt egyelőre nem tudni, hogy használható lesz-e egyáltalán még a parajdi sóbánya az eredeti formájában.
Gyászos kép fogadja a Parajdra érkezőket, az egész település hangulatára rányomta bélyegét a bányabezárás.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
A normálisnak a százszorosára nőtt vízhozammal tört be a parajdi sóbányába a Korond-patak, ami a nagy esőzések következtében utat tört magának a mélybe. Már a látogatói szintről is kimentették, amit lehetett.
Csak kétségbeesett és csalódott helybéliekkel, illetve néhány szörnyülködő turistával lehetett találkozni szerdán délelőtt Parajdon. Beszéltünk ugyanakkor a község egykori polgármesterével is, aki szerint mulasztás miatt ömlik be a víz a sóbányába.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Veszélyessé vált a munkálatok helyszíne, beszakadhat a patakmeder, ezért nem közelíthetik meg a patak vizét elnyelő rést a szakemberek. A víz továbbra is megállíthatatlanul ömlik a bányába, szerdán elérheti a kedden kiürített turisztikai részleget.
Felfüggesztett jogosítvánnyal és ittasan vezetett egy férfi Felsőboldogfalván kedden reggel, de nem jutott messzire, a rendőrök megállították és alkoholszondás vizsgálatnak vetették alá.
Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.
Egyelőre nem tehetnek semmit, kivárnak, amíg eláll az eső, hogy tovább folytathassák a parajdi sóbánya megmentéséért a munkálatokat. Addig nem engednek senkit a bánya fölötti területre, mert életveszélyes.
A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola tornatermébe is szerda reggelre. Mintegy két-három cm mély víz gyűlt össze két helyiségben, összesen mintegy 50 négyzetméternyi területen.
Közleményben reagált az Országos Sóipari Társaság (Salrom) a parajdi sóbánya beázásával kapcsolatos keddi, rendkívül rossz fordulatra. Ők sem tudják felbecsülni a kár mértékét, ami „a parajdiak mindennapi életét is súlyosan befolyásolja”.
Petres Sándor Hargita megyei prefektus a parajdi sóbányában kialakult helyzetre utalva, ahol a víz ellenőrizhetetlen ütemben kezdett ismét beömleni a tárnákba, kijelentette: jelen esetben a természettel vívott harc elveszett.
szóljon hozzá!