Másfél év után visszakaphatja eredeti rendeltetését a sportlétesítmény
Fotó: Veres Nándor
Mivel meghiúsult a csíksomlyói tűzkárosultak Erőss Zsolt Arénából a krízisközpontba való átköltözése, ezért rövid időn belül más lakhatási megoldásokat kell keresnie a csíkszeredai városvezetésnek. A bizonytalan helyzet feszültséget szült a két fél között. Egy dolog azonban világos: az önkormányzat továbbra sem hagyja magára a több mint húsz családot.
2022. április 05., 09:032022. április 05., 09:03
2022. április 05., 09:342022. április 05., 09:34
Gyakorlatilag mindent megtett a csíkszeredai önkormányzat a tavaly január hetedikei csíksomlyói tűzvész után fedél nélkül maradt családokért, azt azonban mindenki tudta, hogy az Erőss Zsolt Arénából előbb-utóbb ki kell költözni.
Erre lett volna egyfajta átmeneti megoldás a Hajnal utcába tervezett krízisközpont, ám annak április átvétele előtt kiderült: a tervezett krízisközpont létrehozása ellen tiltakozók pereket indítottak, ezért a bíróság elnöki rendelettel leállította a létesítmény kialakításának folyamatát.
Tiltakozó pereket indítottak a tervezett csíkszeredai krízisközpont létrehozása ellen, ezért a bíróság leállította a létesítmény kialakításának folyamatát. A arénában lakó családok így nem költözhetnek oda, de április végéig el kell hagyniuk a csarnokot.
Így érkeztünk el 2022 márciusának végére, illetve áprilisának elejére, és egyre többeket érdekel, hogy a kiköltözés kérdését hogyan oldja meg az önkormányzat. A romákkal foglalkozó egyik civil szervezet képviselőjének, Csányi Attilának tudomása szerint
„Szomorú azt hallani, miszerint megromlott a kapcsolat a két fél, (vagyis a városháza és a cigányság) között. A költözés híre megzavarta őket. Nem vezet jóra, ha nem kommunikálnak velük egyenesen” – osztotta meg álláspontját.
Rákérdeztünk a csíkszeredai városvezetésnél, mennyire érte váratlanul őket, hogy bírósági úton támadták meg a krízisközpont létrejöttét. Sógor Enikő alpolgármester lapunkkal közölte, számítottak erre az eshetőségre, hiszen mindenkinek jogában áll érdekeit peres úton is védeni.
„Biztosak voltunk abban, hogy jó úton járunk, és ha be is perelnek, folytathatjuk a krízisközpont kialakítását, hogy április végén használatba vehessük. Volt egy előzetes panaszlevél is, amit megválaszoltunk és ezután jött a feljelentés. A meglepetés a per kapcsán született bírósági döntés volt, amely teljesen felfüggesztette a munkálatokat. A pert 2–3 év után meg is nyerhetjük, de nekünk most van szükségünk a krízisközpont elindítására” – fejtette ki álláspontjukat. Az alpolgármester szerint az arénában lakó családok nagyon várták a kiköltözést, nagyon nehéz egy közös térben ennyi embernek ennyi ideig együtt létezni.
– tájékoztatott. Fontosnak tartotta jelezni lapunkon keresztül is, hogy a fentebb említett Csányi Attilának nincs semmilyen roma közösség vagy hivatalos szerv részéről felhatalmazása a képviseletre. Ennek ellenére civilként szervezett akcióit szívesen fogadták. „Biztosítottam személyesen őt is, de a sajtó közvetítésével is ugyanazt tudom mondani: segítjük a családokat a lakhatási kérdés megoldásában, sőt a felzárkózásukat segítő programokat továbbra is folytatni fogjuk. Nem kérdés, hogy a városvezetést és a közösséget is váratlanul és eléggé kellemetlenül érintette a jelenlegi helyzet. Ugyanakkor
– tette egyértelművé.
A lakhatási problémák kapcsán három családnak sikerült már bérlakást, két családnak pedig szociális lakást szerezni. További három család pedig rokonoktól kapott segítséget. „A többségi lakosság jelentős hányada is bérlakásban él, ez egy fenntartható lakhatási módszer, és ebben az esetben kisebb fenntartási költségű lakásokról van szó. A további esetek megoldásában civil szervezetek, vállalkozók, magánszemélyek segítségét is igénybe vesszük. Minden javaslat, ötlet, felajánlás jól jön” – tért ki az alpolgármester.
Mint megtudtuk, az elmúlt héten két egyeztetés is történt a városvezetés és az aréna lakói között. Mint jelezték, a lehetőségek és tervek konkretizálása mellett fontos szempont volt a kölcsönös bizalom megerősítése, hiszen rengeteg olyan inger és információ éri a közösséget, amelyek nem feltétlenül pozitív irányba terelik az együttműködést a városháza és a roma közösség között. „Annak ellenére, hogy a bejelentés pillanatában a pánik elindulását megelőző céllal is biztosítottuk a közösséget, hogy senkit nem teszünk az utcára, mivel a korábban vállalt kiköltözési határidőt nem változtattuk meg, ez ijesztően hangzott.
Nagyon nagy felelősség van a véleményformálók kezében, hogy merre alakul egy-egy kényes helyzet. Végül csak annyi történt, hogy egyesek ott akarnak farkast kiáltani, ahol nincs” – hangsúlyozta az elöljáró. Mint hozzátette, a nehéz és egyben szép másfél évet az összes kiküzdött eredménnyel nem akarják a kútba dobni, a lakosságban felmerülő kérdésekkel pedig továbbra is forduljanak a városvezetéshez.
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.
2 hozzászólás