Lövétén is lejárt a szerződés, de a polgármester szeretné, hogy tovább működjön az iroda, még ha csak időszakosan is
Fotó: Barabás Ákos
Közel húsz turisztikai információs irodát hoztak létre Hargita megyében az elmúlt néhány évben. Az önkormányzatok uniós pályázati alapból részben új épületeket emeltek e célra, részben pedig értékmegőrzésként régieket újítottak fel. A szerződés öt évre szólt, azt követően akár be is zárhatják az irodákat, azonban az udvarhelyszéki önkormányzatok többsége ezt szeretné elkerülni.
2018. augusztus 26., 11:302018. augusztus 26., 11:30
Udvarhelyszék hét településének önkormányzata pályázott néhány éve turisztikai információs irodák létrehozására, új épületeket emelt, vagy éppen régieket újított fel e célra – a pályázati kiírás értelmében ezek működtetését két alkalmazott látta, látja el, fizetésüket az önkormányzatok saját költségvetésből kell biztosítsák. A projekt futamideje öt évre szól, ami azt jelenti, hogy ez idő után megszűnik az ellenőrzés, tehát
Szentegyháza, Oroszhegy, Farkaslaka és Kápolnásfalu polgármeterei ragaszkodnak az irodákhoz, a közösségi tér fontos részeként tekintenek azokra, így ha helyenként egy alkalmazottal is, de igyekeznek előteremteni a szükséges bért.
Az öt év Homorodalmás esetében idén járt le, a szűkös költségvetés miatt felvetődött az iroda bezárásának lehetősége. „Mindkét hölgy elment gyermeknevelési szabadságra, helyettük időközben felvettünk egyet, de
A nyári időszakban az Almási-barlang és a Sóskút miatt is elég sok a turista. Az épületben lévő Szabó Gyula múzeum ha nem is állandó szolgálattal, de mindenképpen működni fog. Azonban az iroda sorsa ősszel dől el, az augusztusi költségvetés-kiegészítés függvényében”– mondta lapunknak Tikosi László, Homoródalmás polgármestere.
A szomszédos Lövétén is lejárt a szerződés, itt is egy alkalmazott maradt, a másik gyermeknevelési szabadságon van. Bár
Hasonló a helyzet Máréfalván is. „Más település jobban profitál az irodából, mint mi. Székelyföldet népszerűsítjük, nálunk a turisták nem szállnak meg.
– közölte Kovács Imre polgármester.
Fotó: Barabás Ákos
„Kérdés, hogy az önkormányzatok, ha saját pénzből kellett volna létrehozzák ezeket az irodákat megtették volna? Amint az is, hogy van-e kapacitásuk két alkalmazottat napi nyolc órában foglalkoztatni, mit csinálnak ez idő alatt?
Gyergyótekerőpatakon például soha nem láttam működni. Szovátán, Parajdon más a helyzet, sok turista megfordul, de Parajdon mégsincs iroda, pedig nagyon kellene. Úgy gondolom, sok helyen az volt a hozzáállás, hogy ha már adták a pénzt, utólag majd kitalálják a helyi turizmust is – ez történhetett Ozsdolán és Kápolnáson. Az sem ritka, hogy el vannak dugva egy-egy épület közé, nehéz észrevenni őket, legtöbb helyen nincsenek nyitva. Ez egyébként országos jelenség, így van például a móc-vidéken is.
– véleményezte a helyzetet Horváth Alpár turisztikai szakember, kutató, a Babeș-Bólyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának oktatója.
Hozzátette, hogy mindent figyelembe véve az irodák létrehozása megfelelő hozzáállással hasznos lehet, hiszen azokban
Emellett fontos, hogy az iroda a központban legyen, állandó ügyfélszolgálattal. „A munkaköri leírást kell legyúrni a polgármesterek torkán.
Az információs táblákban óriási a hiányosság még magyar nyelven is, pedig a román is kellene. Emellett nem azt a turistát kell megfogni, aki már itt van, hanem azt elérni, aki még álmodozik arról, hova menjen. Ehhez kapcsolatot kell kiépíteni a kereskedelmi kamarákkal, részt venni szakmai rendezvényeken. Bákó és Suceava megyéket is be kell vonni a csomagötletekbe,
Ami a külföldi turista benntartását illeti, ha már átutazik a régión, érdekeltté kell tenni, hogy legalább egy ebédet elfogyasszon például a Fenyő szállodában, vagy meglátogassa a múzeumot. Ebben látom a turinfokban dolgozók hasznát, dolgát. Nem kell hozza más, csak egy kis fantázia, a fejlesztéseket, tárlatokat, fesztiválokat belefoglalni az ajánlatokba. Megjegyzendő, hogy Hargita megyében nagy fejlesztés nem történt a szállásadások terén, csak két szálloda nyújt négycsillagos szolgáltatást a 24-ből, míg Kovászna megyében hat ilyen van. Ami jó, hogy Borszéken jelenleg komoly beruházás van folyamatban” – vetett fel néhány megoldást a szakember. Mindezek mellett meglátása szerint
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!