Az új módszertan szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
A jelenleg érvényben levő minisztériumi rendelet szerint el kell különíteni az igazoltan pozitív kismamát az újszülöttől, és az anyatej is veszélyes hulladéknak minősül, ezért el kell önteni azt. A most módosított módszertan alapján ez megváltozik: az anyatej nem minősül veszélyes hulladéknak, és szoptathatja babáját a pozitív, tünetmentes anya. A módszertan azonban még önmagában nem elég, a rendeletnek is módosulnia kell. Az új protokoll azonban még inkább esetfüggővé teszi a szüléseket.
2020. október 28., 22:162020. október 28., 22:16
2020. október 28., 22:182020. október 28., 22:18
Egy csapat kismama, édesanya – köztük ügyvéd és pszichológus – nyomásgyakorlásba kezdett országos szinten azért, hogy az egészségügyi minisztérium szülészet-nőgyógyászati-, illetve újszülött osztályokért felelős bizottságai változtassanak a módszertanban leírtakon, amely szerint igazoltan pozitív koronavírusos kismamáktól, illetve fertőzött-gyanús esetektől – a negatív teszt megérkezéséig – elválasztják az újszülöttet.
A szülés előtt álló kismamákban sok kérdés merül fel koronavírustól függetlenül is, de a járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt még bizonytalanabbak. Sok kismamában kelt szorongást az egészségügyi minisztérium által kiadott protokoll.
Ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásával is, amely szerint nincs bizonyíték arra, hogy az anyatejen keresztül fertőződhet a baba, ezért nem ajánlják a fertőzött kismama és az újszülött szétválasztását. Hazai civil szervezetek már március óta kérik a módszertan összehangolását a WHO ajánlásaival a COVID–19-cel fertőzött anyák szoptatásának megkönnyítéséért, hiszen több kutatás is bizonyítja, hogy a szükséges óvintézkedések megtételével a szoptatás előnyei meghaladják a fertőzés kockázatát.
A hazai egészségügyi minisztérium bizottságai az elmúlt napokban módosítottak a módszertanon, azonban sok kiskaput hagyott az új ajánlás.
Változást hozott ugyanakkor a módszertan azon pontja, miszerint
Továbbá a pozitív anya teje nem minősül veszélyes hulladéknak, szoptathatja babáját, ha tünetmentes, illetve lefejt anyatejet is kaphat a baba. Abban az esetben, ha az anya pozitív és tünetei is vannak, elviszik a babát, és a babát is letesztelik. Amennyiben pozitív lesz a baba eredménye, megfigyelés alatt tartják az újszülötteket ellátó intenzív osztályon, és 48 órán belül ismét letesztelik, vagy bármikor, ha tünetei lesznek. Negatív teszteredmény esetén az újszülött-osztályon marad inkubátorban, és a kórházi személyzet etetheti az anyától lefejt tejjel – ha ezt megengedi az anya egészségi állapota, ellenkező esetben tápszerrel eteti a személyzet. Ugyanakkor ha a baba két egymást követő tesztje negatív lesz, akkor az édesapával, családdal való megbeszélést követően lehetőség van arra, hogy kiengedjék a babát a kórházból – olvashatjuk a módosított módszertanban.
Ez a módszertan egy ajánlásnak számít, akárcsak a márciusi, azaz
Ebben a rendeletben az áll, hogy minden esetben a pozitív kismamák babáját elkülönítik, de sokszor indokolatlanul történik mindez. Ebben a rendeletben nem árnyalják azt, hogy a kismama tünetmentes vagy sem, kivétel nélkül mindenkire érvényes – világít rá a törvény visszásságára Péter Krisztina ügyvéd. „Arra gondolunk, hogy valószínűleg a rendeletet is fogjak módosítani, és nagyjából ez lesz benne, ami a módosított módszertanban is megtalálható. Van benne némi engedmény, ami az előzőhöz képest jobb, de sok minden változatlan maradt. Az új szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is, ez jelenti a fejlődést a régihez képest. De ugyanakkor nem elég az, hogy negatív tesztje legyen a kismamának, hanem tünetmentesnek is kell lennie, mert számolnak azzal, hogy sok a hamis teszteredmény” – magyarázta az ügyvéd, aki
Az új protokoll szerint most már együtt lehetnek, de csak ha tünetmentes, és ha az orvos úgy ítéli meg, hogy nincs tünete.
Péter Krisztina szerint ez még inkább esetfüggővé teszi a szüléseket, hiszen az orvos jóindulatán, szakértelmén, hozzáállásán múlik, hogy a pozitív kismama megkapja-e a babát vagy sem. „Sok orvos viszont túlzottan elővigyázatos, ezért külön tartják őket, anélkül, hogy a fertőzés reális esélyeit figyelembe vennék. Mi összeállítottunk egy petíciót, amiben kértük, hogy engedjék meg, hogy együtt legyen a baba és a mama, függetlenül attól, hogy pozitív vagy negatív az anya, ugyanis ezt ajánlják a nemzetközi egészségügyi szervezetek is.
– fejtette ki Péter Krisztina.
Az ügyvéd arra is rávilágított, a betegjogok megsértése is aggasztó, hiszen a törvény értelmében a betegnek kell az engedélye mindenféle beavatkozás esetén, a szülő nő is jogilag betegnek számít, és a babával történő beavatkozások esetében is kell a szülő nő beleegyezése. Ha el vannak választva, akkor a betegjogok megsértésének számít, ha nem kérik a szülő írásos beleegyezését a babán történő beavatkozásokkor.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!