
A romániai protokoll szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával
Fotó: Haáz Vince
A szülés előtt álló kismamákban sok kérdés merül fel koronavírustól függetlenül is, de a járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt még bizonytalanabbak. Sok kismamában kelt szorongást az egészségügyi minisztérium által kiadott protokoll, amely szerint az igazolt pozitív édesanyáktól elkülönítik az újszülöttet. A gyakorlat azonban azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés.
2020. október 15., 22:002020. október 15., 22:00
A baba érkezését nem lehet elhalasztani még a koronavírus teremtette körülmények miatt sem, az érvényben lévő protokoll viszont szorongást vált ki sok kismamából. Eszerint
Azt ajánlják, a frissen szült édesanya fejje ki a tejét, amelyet veszélyes hulladékként elöntenek a kórházban. A hazai protokoll szerint a romániai szülészetek infrastrukturális helyzete miatt a pozitív kismamát el kell különíteni a negatív újszülöttjétől, akit tápszerrel kell táplálni – jegyzik meg a protokollban. Ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával is, amely szerint
Szabó Béla orvosprofesszor, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője is megerősítette:
Marosvásárhelyen már a járvány kezdete óta a régi szülészetre, vagyis a Maros Megyei Klinikai Kórház szülészeti osztályára irányítják szülni a már igazolt koronavírusos várandósokat. „A kórházba bekerült várandósokat azonban nem tesztelik szülés előtt, nincs ez egy protokollban se leírva, sem nálunk, sem máshol.
– tájékoztatott a protokollról Szabó Béla. Hozzátette, kötelező tesztet végeztetni az igazolt onkológiai betegek kezelése előtt, de másnak nem. A szülés közbeni maszkviselésről kifejtette, az orvosnak, személyzetnek természetesen kötelező a maszkviselés, de
Közben kedden kiderült, hogy koronavírus-fertőzések miatt a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályát lezárták, ezért a szülés előtt álló kismamákat máshová irányítják. A sürgősségi kórház vezetője, Claudiu Puiac tájékoztatása szerint
A sürgősségi eseteket továbbra is ellátják, de a természetes fiziológiai szüléseket a Maros Megyei Klinikai Kórház szülészetére irányítják, illetve a környező települések kórházaiba.
Gáll Boglárka, a Maros Megyei Klinikai Kórház kommunikációjáért felelős munkatársa tájékoztatott bennünket az intézmény jelenlegi működéséről. A szülészeten júniustól újraindították a munkát, és másfajta betegeket is fogadnak, nem csak szüléseket. „Megnőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma Maros megyében, de ne legyenek megijedve, mert van elég hely a kórházban, pont azért van több klinika, ahol csak koronás betegekkel foglalkoznak. A felszerelés is megvan, a gyógyszerkészlet is fel van töltve, ez a kismamákra és másokra is vonatkozik.
– tolmácsolta a kórház vezetőségének üzenetét az intézmény kommunikációs munkatársa. Jelenleg
a szülészeten nincsenek jelenleg koronavírusos fertőzöttek, az utóbbi hónapokban nem is volt fertőzött kismama – tudtuk meg Gáll Boglárkától. Kérdésünkre, hogy tesztelik-e a kismamákat, határozott választ kaptunk: nem tesztelik le, hiszen az rengeteg munkával és kiadással járna, hogy mindenkit leteszteljenek, aki belép a kórházba. Kevés koronavírusos kismama volt eddig itt, és minden eset sajátságos, ezért
– tolmácsolta a Maros Megyei Klinikai Kórház vezetőjének, Ovidiu Gârbovan szülész-nőgyógyásznak az álláspontját a pozitívan tesztelt kismamák esetével kapcsolatban Gáll Boglárka.
Az érvényben lévő protokoll azonban az ország többi részében is sajátságos eseteket eredményez, és nem minden alkalommal döntenek úgy a kórházban, hogy nem kell elválasztani a kismamát az újszülöttől.
Pozitív teszt esetén pedig két hétig is elválaszthatják tőlük a babát a protokoll szerint. Éppen ezért egy csapat édesanya nyomásgyakorlásba kezdett azért, hogy változzon az országos protokoll, elektronikus leveleket írnak az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben kérik, hogy változtassanak az érvényben lévő előírásokon, és ne válasszák el a pozitív kismamát a babától, hiszen az traumával járhat mindkettőjük számára.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!