
A romániai protokoll szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával
Fotó: Haáz Vince
A szülés előtt álló kismamákban sok kérdés merül fel koronavírustól függetlenül is, de a járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt még bizonytalanabbak. Sok kismamában kelt szorongást az egészségügyi minisztérium által kiadott protokoll, amely szerint az igazolt pozitív édesanyáktól elkülönítik az újszülöttet. A gyakorlat azonban azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés.
2020. október 15., 22:002020. október 15., 22:00
A baba érkezését nem lehet elhalasztani még a koronavírus teremtette körülmények miatt sem, az érvényben lévő protokoll viszont szorongást vált ki sok kismamából. Eszerint
Azt ajánlják, a frissen szült édesanya fejje ki a tejét, amelyet veszélyes hulladékként elöntenek a kórházban. A hazai protokoll szerint a romániai szülészetek infrastrukturális helyzete miatt a pozitív kismamát el kell különíteni a negatív újszülöttjétől, akit tápszerrel kell táplálni – jegyzik meg a protokollban. Ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával is, amely szerint
Szabó Béla orvosprofesszor, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályának vezetője is megerősítette:
Marosvásárhelyen már a járvány kezdete óta a régi szülészetre, vagyis a Maros Megyei Klinikai Kórház szülészeti osztályára irányítják szülni a már igazolt koronavírusos várandósokat. „A kórházba bekerült várandósokat azonban nem tesztelik szülés előtt, nincs ez egy protokollban se leírva, sem nálunk, sem máshol.
– tájékoztatott a protokollról Szabó Béla. Hozzátette, kötelező tesztet végeztetni az igazolt onkológiai betegek kezelése előtt, de másnak nem. A szülés közbeni maszkviselésről kifejtette, az orvosnak, személyzetnek természetesen kötelező a maszkviselés, de
Közben kedden kiderült, hogy koronavírus-fertőzések miatt a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház szülészeti osztályát lezárták, ezért a szülés előtt álló kismamákat máshová irányítják. A sürgősségi kórház vezetője, Claudiu Puiac tájékoztatása szerint
A sürgősségi eseteket továbbra is ellátják, de a természetes fiziológiai szüléseket a Maros Megyei Klinikai Kórház szülészetére irányítják, illetve a környező települések kórházaiba.
Gáll Boglárka, a Maros Megyei Klinikai Kórház kommunikációjáért felelős munkatársa tájékoztatott bennünket az intézmény jelenlegi működéséről. A szülészeten júniustól újraindították a munkát, és másfajta betegeket is fogadnak, nem csak szüléseket. „Megnőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma Maros megyében, de ne legyenek megijedve, mert van elég hely a kórházban, pont azért van több klinika, ahol csak koronás betegekkel foglalkoznak. A felszerelés is megvan, a gyógyszerkészlet is fel van töltve, ez a kismamákra és másokra is vonatkozik.
– tolmácsolta a kórház vezetőségének üzenetét az intézmény kommunikációs munkatársa. Jelenleg
a szülészeten nincsenek jelenleg koronavírusos fertőzöttek, az utóbbi hónapokban nem is volt fertőzött kismama – tudtuk meg Gáll Boglárkától. Kérdésünkre, hogy tesztelik-e a kismamákat, határozott választ kaptunk: nem tesztelik le, hiszen az rengeteg munkával és kiadással járna, hogy mindenkit leteszteljenek, aki belép a kórházba. Kevés koronavírusos kismama volt eddig itt, és minden eset sajátságos, ezért
– tolmácsolta a Maros Megyei Klinikai Kórház vezetőjének, Ovidiu Gârbovan szülész-nőgyógyásznak az álláspontját a pozitívan tesztelt kismamák esetével kapcsolatban Gáll Boglárka.
Az érvényben lévő protokoll azonban az ország többi részében is sajátságos eseteket eredményez, és nem minden alkalommal döntenek úgy a kórházban, hogy nem kell elválasztani a kismamát az újszülöttől.
Pozitív teszt esetén pedig két hétig is elválaszthatják tőlük a babát a protokoll szerint. Éppen ezért egy csapat édesanya nyomásgyakorlásba kezdett azért, hogy változzon az országos protokoll, elektronikus leveleket írnak az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben kérik, hogy változtassanak az érvényben lévő előírásokon, és ne válasszák el a pozitív kismamát a babától, hiszen az traumával járhat mindkettőjük számára.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!