Közel ötven pácienst kezelnek a a csíkszeredai kórház belgyógyászati osztályán
Fotó: Veres Nándor
Változatlanul négyszáz fölött alakul a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita megyében, Maros megyéken viszont már az 550-et is meghaladta ez az érték. A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályok minden kórházban tele vannak. A betegek többsége kritikus vagy súlyos állapotban van, és továbbra is sokan szorulnak légzéstámogatásra.
2021. november 03., 11:422021. november 03., 11:42
2021. november 03., 12:132021. november 03., 12:13
Hargita megyében kevéssel csökkent a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma az elmúlt héten: míg múlt kedden 410 személy volt beutalva az egészségügyi intézményekbe, keddre 405-re csökkent ez az érték. Az intenzív osztályok viszont továbbra is tele vannak, és a betegek többsége súlyos állapotban van. Maros megyében ezzel szemben növekedést jegyeztek: bár múlt héten is arról számoltunk be, hogy soha nem látott számú koronavírusos beteg szorult kórházi ellátásra, a számok keddre tovább nőttek, a múlt keddi 466-ról 565-re.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 173 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak kedden, közülük 133-an szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. Az intézmény Covid intenzív terápiás (ATI) osztálya továbbra is tele van, tíz beteget kezelnek ott. A legtöbb, 47 páciens a belgyógyászati osztályon van, de sok pácienst ápolnak a fertőző betegségeket kezelő (34) és a tüdőgyógyászati osztályon is (36). A gasztroenterológiai osztályon 15, a neurológián kilenc, a gyermekosztályon pedig egy kiskorút kezelnek.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban kevesebb, 143 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek kedden Zörgő Noémi sajtószóvivő elmondása szerint. Mint részletezte, közülük mindössze négyen rendelkeznek enyhe tünetekkel, a többség, vagyis 139 páciens középsúlyos- vagy súlyos állapotban van. Az intenzív osztály ebben az intézményben is tele van, az ott kezelt 10 beteg közül hatot intubáltak. Az oxigénnel történő légzéstámogatásra szorulók száma az osztályokon is nagyon magas, 83-an vannak ebben a helyzetben. A kórházba beutalt 143 fertőzött közül mindössze 13-an vannak beoltva, ami a páciensek mindössze kilenc százalékának felel meg.
– számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Hozzátette: öten kritikus állapotban vannak, és a bennfekvők több mint fele a betegség súlyos tüneteit tapasztalja. Oxigénes légzéstámogatásban összesen 39-en részesülnek az oxigéngenerátorukon keresztül vagy palackos orvosi oxigén segítségével.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban – mint Gáll Boglárkától, az intézmény sajtószóvivőjétől megtudtuk – az elmúlt héten nem volt szükség a meglevő ágyak növelésére, továbbra is 225 helyet biztosítanak a koronavírussal fertőzött személyek számára. Ebből tíz az intenzív terápiás osztályon található, és folyamatosan foglaltak.
Az elmúlt napokban a Maros Megyei Klinikai Kórház 4 lélegeztetőgépet, 200 noninvazív lélegeztetéshez szükséges maszkot és 300 doboz Favipiravir gyógyszert kapott adományként a magyar kormánytól. A nagylelkű támogatásnak köszönhetően emellett a Maros Megyei Sürgősségi Kórház is 4 lélegeztetőgéphez, illetve 200 CPAP maszkhoz és 300 doboz Favipiravir gyógyszerhez jutott. A szászrégeni Dr. Eugen Nicoara Városi Kórház 2 lélegeztetőgépet, 30 CPAP maszkot és 100 doboz Favipiravir gyógyszert vehetett át, a segesvári városi kórház egy lélegeztetőgépet, 100 doboz Favipiravir gyógyszert és 30 CPAP maszkot, a dicsőszentmártoni Dr. Gheorghe Marinescu Városi Kórház pedig egy lélegeztetőgépet, 100 doboz Favipiravir gyógyszert és 50 CPAP maszkot.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!