Nem tudtak megegyezni a két Srí Lanka-i pékmester „sorsáról”, ezért lakossági fórumot javasolt szombatra Gyergyóditró polgármestere. A helybéliek tapssal fogadták a salamoni döntést.
2020. január 29., 17:222020. január 29., 17:22
Fotó: Beliczay László
Nem tudtak megegyezni a két Srí Lanka-i pékmester „sorsáról”, ezért lakossági fórumot javasolt szombatra Gyergyóditró polgármestere. A helybéliek tapssal fogadták a salamoni döntést.
2020. január 29., 17:222020. január 29., 17:22
Fotó: Beliczay László
A gyergyóditrói katolikus templomban gyülekeztek a helybéliek szerdán délután, majd innen 16 órára a helyi művelődési ház udvarára vonultak.
Kelet-ázsiai munkásokat alkalmazott egy gyergyóditrói pékség, a Facebookon elszabadultak az indulatok. Többen a vállalkozót, mások a munkavállalókat fenyegetik. A cég egyelőre kitart.
Ott a helyi segédlelkész, Bíró Károly nyugalomra intette az összegyűlteket, majd negyedmagával átvonult az éppen elkezdődött önkormányzati ülésre; később még további kéttucatnyi helybéli is részt vehetett az ülésen.
Fotó: Beliczay László
Az ülésen Puskás Elemér polgármester azt kezdeményezte, hogy a különfélékkel kezdjék a napirendi pontok megtárgyalását – ezt el is fogadta a testület –, így hamarabb sorra kerülhet a nagy port kavart lakossági kérés: a polgármester indítványozzon népszavazást, amivel megakadályozható, hogy a község területén vendégmunkásokat alkalmazzanak.
– kezdte felszólalásában a polgármester, majd rögtön hozzátette, fura számára, hogy
Fotó: Beliczay László
Meglátása szerint az lenne igazán nagyszerű, ha ilyen kérdésekben is ugyanilyen lendülettel és ekkora számban összefognának a helybéliek.
„Egyeztettünk az érintett vállalkozás vezetőivel, akik azt mondták, nem találnak helyi szakmunkásokat.
– húzta alá az elöljáró.
Fotó: Beliczay László
Egy felszólaló fontosnak tartotta megjegyezni, hogy „nem kell a ditróiaknak új kultúra”, ugyanis elegendő az övék, a munkaerőt pedig „meg kell fizetni”. A polgármester – látván a meddőnek induló vitát – azt javasolta, hogy
Fotó: Beliczay László
Mint arról beszámoltunk, az utóbbi napokban rendkívüli módon felbolygatta a helyi közösséget Gyergyóditróban két Srí Lanka-i pékmester jelenléte, akiket a Ditrói Pékség sütőipari vállalat alkalmazott. A Facebookon külön csoport jött létre „Migránsmentes Ditrót akarunk” elnevezéssel, ahol
Időközben a két – katolikus vallású – szakmunkást az őket alkalmazó cég néhány napja el is költöztette a településről, és a szomszédos Gyergyószárhegyen béreltek nekik lakást.
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Fotó: Beliczay László
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
35 hozzászólás