Rengeteg káros hatása van, mégis meggyújtják. Jó lenne elfelejteni a száraz növényzet felégetését
Fotó: Pinti Attila
A számos figyelmeztetés ellenére évről évre visszatérő problémát jelent az avar, a gyepterületek és a nádasok égetése, pedig amellett, hogy törvénytelen, és a bírság mellett támogatások megvonásával is járhat, számos egyéb káros hatása is van. Az illetékesek folyamatosan ellenőrzéseket végeznek, de nehéz visszaszorítani a jelenséget.
2021. április 16., 22:032021. április 16., 22:03
2021. április 16., 22:132021. április 16., 22:13
Alig telt el úgy nap az elmúlt időszakban, hogy ne riasztották volna kigyulladt száraz növényzet oltásához a Hargita megyei tűzoltókat, egyes napokon egyik eset történt a másik után. Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője megkeresésünkre elmondta, idén eddig 35 mezőgazdasági terület meggyújtásával kapcsolatos esethez riasztották a megyei tűzoltókat (ebből 16 áprilisban történt, közülük 11 Csíkszeredában), de az esetek száma még ennél is magasabb, mivel többször az önkéntes tűzoltó-alakulatok avatkoztak be.
A tűzoltósági szóvivő emlékeztetett, hogy a száraz növényzet meggyújtása törvénytelen Romániában, kivéve, ha az illető rendelkezik a polgármesteri hivatalok által kiállított tűzgyújtási engedéllyel. Ebben az esetben is be kell tartani azonban néhány alapszabályt. Többek között meg kell bizonyosodni, hogy biztosítva van a legkevesebb száz méteres távolság a tűz és a különböző épületek vagy az erdő között, az égetés továbbá tilos éjszaka vagy szeles időben. Hozzátette,
A nádasok, bozótok vagy a füves területek környezetvédelmi hatósági beleegyezés és előzetes tűzvédelmi hatósági bejelentés nélküli égetése kihágásnak minősül, és 3000-től 6000 lejig terjedő pénzbírsággal büntethető a természetes személyek esetében, a jogi személyek pedig 25 és 50 ezer lej közötti pénzbírságra számíthatnak. Emellett
és három hónaptól egy évig terjedő szabadságvesztéssel vagy bírsággal sújtható, amennyiben a keletkezett tűz az emberi életet vagy egészséget, az állatok vagy a növényzet épségét veszélyezteti. Az is fontos továbbá, hogy
A protokoll szerint a tűzoltóság minden hasonló esetben ismerteti az APIA-val a tűz helyszínét, így könnyen ki tudják deríteni, hogy támogatásra jogosult gazda területéről van-e szó.
A szigorú fellépésre azért van szükség a tűzoltósági szóvivő szerint, mivel egy ártalmatlannak ítélt tarlótűz gyorsan tragédiába torkollhat. Noha Hargita megyében erre eddig nem volt példa, az ország más megyéiben már emberéleteket is követelt a száraz növényzet felgyújtása.
Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője a téma kapcsán ismertette megkeresésünkre a nádasok, bozótok vagy füves területek égetésének fent említett következményeit, majd azt is kiemelte, hogy az intézmény rendszeresen ellenőrzéseket végez a gyújtogatások visszaszorítása érdekében, de a személyzethiány miatt nagyobb hangsúlyt fektetnek a védett területen történő égetésekre.
„Idén csak felügyelet nélkül hagyott égetésekkel szembesültünk, de voltak olyan alkalmak az előző években, amikor sikerült rajtakapnunk a tettest. Idén önkormányzatoktól is kaptunk olyan örvendetes visszajelzést, hogy beszálltak az illegális égetések elleni harcba, és hatáskörüknek megfelelően igyekeznek ezeket megfékezni, tetteseket beazonosítani és bírságolni” – sorolta Balla Izabella, majd kitért a jelenség káros hatásaira is.
A száraz növényzet meggyújtása az érintett helyen légszennyezést okoz.
Az égetések szén-dioxid és további káros égéstermékek, szálló és ülepedő részecskék, mint korom, por és más veszélyes anyagok keletkezésével járnak.
Egy égetés során a vegetáció eltűnése révén az erózió fokozódik, különösen olyan területeken, amelyek természetes módon is ki vannak téve az eróziónak.
Ugyanakkor nőhet az árvízveszély is.
Az égetésnek az élőhelyekre gyakorolt hatása pusztító lehet. A növényzet mellett károsodnak a madárfészkek, az emlősök és a hüllők.
Az égetésből származó füst az emberi egészségre is káros hatással van, hiszen különböző, a szemet, a bőrt vagy a légzőszerveket érintő panaszokhoz vezethet.
Nem utolsósorban az égetések a magántulajdonban levő javakat is veszélyeztetik.
Az APIA, a környezetőrség és a tűzoltóság között lévő együttműködést Haschi András, a Hargita megyei APIA igazgatója is kiemelte, hangsúlyozva, hogy ennek köszönhetően senki sem kerülheti el a felelősségre vonást. Az igazgató szerint számos példa volt már arra az elmúlt években, hogy a mezőgazdasági területek felégetése miatt nem részesültek területalapú támogatásokban a gazdák, évente több száz ilyen esetet jegyeznek. Kifejtette,
Ráadásul nem csak a felgyújtott területre kapott juttatástól esik el, hanem a teljes területalapú támogatástól, amelyre jogosult volt.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
szóljon hozzá!