Munkagépek a kifutópályán. Látványos végeredményt ígérnek
Fotó: Haáz Vince
Rohamtempóban zajlanak a munkálatok a marosvásárhelyi Transilvania nemzetközi repülőtéren. Az ígéretek szerint kitűnő lesz a kifutópálya. A hétvégén kilátogattunk a munkatelepre.
2017. október 23., 15:092017. október 23., 15:09
A légikikötőt ügykezelő Maros megyei önkormányzat október 5-én bocsátotta ki a felújítási munkálatokhoz szükséges engedélyt. A feladatfüzet szerint a versenytárgyaláson győztes cégtársulásnak ettől számítva 108 nap áll rendelkezésére, azaz
Korszerű kifutópálya készül a marosvásárhelyi repülőtéren
Fotó: Haáz Vince
Az E60-as úton, a reptér melletti benzinkút mellett és mögött a munkálatok idejére új, technikai bejáratot létesítettek a munkagépek számára. Értelemszerűen
A menetrend szerinti járatok tavaly őszi felfüggesztése óta ugyanis kisrepülőket továbbra is fogadott az intézmény, egészen mostanáig.
– mondta Peti András igazgató.
A kivitelező cégtársulás munkásai eltávolították a jelzőberendezést, a munkagépek pedig jelenleg a kifutópálya már korábban műszakilag felmért és felújításra „ítélt”, 26–30 centiméter vastag betonlapjait törik fel, megtisztítják a területet és előkészítik az új alapot. Emellett feltúrták az 1-es repülőgép-parkolót és az azt a kifutópályával összekötő útszakaszt is.
Fotó: Haáz Vince
„A vidrátszegi repülőtér kifutópályáját 1968-ban építették, 1300 méter hosszan. Tíz év múlva, 1978-ban ezt 700 méterrel bővítették, így lett a jelenlegi hossz 2000 méter. Ez mind tömör, vasmentes betonból készült, aszfaltréteg nélkül. A két munkálat között jelentős a minőségi eltérés, a 700 méteres szakasz ma is majdnem tökéletes, a régi 1300 méteren viszont nagyon sok a kijavítani való. Továbbá a leszállópálya eredetileg 30 méter széles volt, majd mindkét oldalán 7,5 méteres sávval bővítették, így elérte a jelenlegi 45 méteres szélességet. Csakhogy a kétszer 7,5 méteres sávok alapja sokkal gyengébb, így azt most teljesen újra kell építeni. Az említett szakaszokon új betonréteget öntenek, majd a teljes felületre a napjainkban a világ repülőterein használatos, speciális aszfaltburkolat kerül” – mondta helyszíni szemlénk során Peti András.
Ez tehát azt jelenti, hogy a felújítás végeztével, azaz 2018 tavaszára 2000 méter hosszú és 45 méter széles, jó, többnyire új alappal és 26–30 centiméteres betonréteggel, valamint korszerű aszfaltréteggel rendelkező kifutópálya lesz Vidrátszegen.
Az már csak hab a tortán, hogy információink szerint
Ez pedig a közelben elhaladó autópálya magasabb pontjairól, a hidakról látható lesz.
A reptérigazgató azt is elmondta, hogy a Maros megyei önkormányzat hosszú évekkel ezelőtt megvásárolta az esetleges terjeszkedéshez szükséges telket, mintegy 80 hektárt, annak érdekében, hogy a kifutópályát további 200 méterrel, azaz összesen 2200 méterre bővítsék. Ezt azonban európai uniós forrásokból kívánják majd finanszírozni, mint ahogy más átrendezési terveik is vannak. A járatokról annyit tudtunk meg, hogy a Wizz Airrel kötött szerződés érvényes, a légitársaság kolozsvári átköltözése csak időszakos, amint lehet, visszatérnek Marosvásárhelyre, így június 27-ével kezdődően már most lehet jegyeket foglalni.
– ismertette Peti András.
Fotó: Haáz Vince
Vonatjárat indítását tervezik
A napokban Marosvásárhely főépítésze hozta ismét szóba azt a régi tervet, miszerint vasúti szerelvényt működtetnének a Szászrégen – Marosvásárhely – vidrátszegi repülőtér útvonalon. Dana Miheț szerint a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal kezdeményezte, hogy a Román Államvasutak (CFR) több mint 50 kilométeres infrastruktúráját felhasználva, egyelőre kísérleti jelleggel indítsák be az ország első városi vonatát. A városi mobilitási terv értelmében a „reptéri járat” a jelenlegi személy- és tehervonat-menetrendhez alkalmazkodna, 2020-ig beindítanák. Igény van rá, a szakemberek is támogatják, a reptéri állomás viszont komoly beruházási akadályba ütközik, ugyanis a vasút jelenleg az ipari park mögött halad el – tehát új vasúti nyomvonalat kellene építeni, például a nyárádtői állomásról a reptérre.
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
szóljon hozzá!