Csíkszereda felszabadulásának 70. évfordulója napján, szeptember 11-én ifj. Tompó László irodalomtörténész tartott előadást a hargitai megyeszékhely Szakszervezetek Művelődési Házának Márványtermében, ahol a számos megjelent érdeklődő előtt a második bécsi döntésről és Horthy Erdélybe történő bevonulásáról értekezett.
2010. szeptember 13., 14:452010. szeptember 13., 14:45
2010. szeptember 13., 14:582010. szeptember 13., 14:58
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) szervezésében ifj. Tompó László erdélyi előadássorozata szeptember 6-án kezdődött Nagybányán, majd ezt követte a nagyváradi, bánfihunyadi, kolozsvári, marosvásárhelyi és Csíkszeredát követően szeptember 12-én és 13-án a gyergyószentmiklósi és a kézdivásárhelyi.
Az irodalomtörténész előadásának fő üzenete volt Tamási Áron egykori kijelentése, miszerint „az igazságot is meg lehet szokni”. Többek között Deák Ferenc szavaival hangsúlyozta: „Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszaadhatják, de amiről a nemzet félve a szenvedésektől önként lemond, annak visszaszerzése mindig nehéz és kétséges”. Észak-Erdély visszatérését a 20. századi magyar történelem legdicsőségesebb pillanatának nevezte.
A részletes történelmi áttekintés közben szavalatokkal, idézetekkel elevenítette meg a kor hangulatát és Horthy nagyságát. Felvázolta Észak-Erdély felszabadulásának mozzanatait és a rabbilincstől megszabadult magyarság mérhetetlen örömét. Többek között elhangzott Reményik Sándor Nem nyugszunk bele című költeménye, valamint Horthy Miklós kormányzó a kincses városba történő bevonuláskor elhangzott beszéde.
A történelmi előadás elején és végén Bajkó Kinga kolozsvári énekesnő tette emelkedettebbé az estet. Gyönyörű hangján előadott nemzeti érzelmű dalait a közönség vastapssal jutalmazta.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!