
Az országban forgalomba írt járművek átlagéletkora a 10,5 évről 13,5 évre nőtt.
Fotó: Gecse Noémi
Rekordot döntött tavaly a járműbejegyzések száma az országban: a regadóként ismert regisztrációs díj februári eltörlése után főleg a külföldről behozott használt autók száma emelkedett meg, ezekből több mint félmilliót írattak forgalomba, emellett pedig közel 107 ezer új autót is bejegyeztek. A folyamat alól Hargita megye sem kivétel: nálunk 2016-hoz képest közel hétezerrel több járművet jegyeztek be.
2018. január 27., 22:202018. január 27., 22:20
Bár a teljes 2017-es évben megfigyelhető volt az autóvásárlási kedv látványos növekedése, az éves összesítés ennek ellenére is meglepő és beszédes számadatokkal szolgál: mint kiderült,
Jelentősen megnőtt tavaly az országban forgalomba írt használt autók száma, miután február elsejétől egy parlamenti döntés értelmében eltörölték a külföldről behozott gépjárművek után fizetendő regisztrációs díjat.
A használtautó-eladások mellett az új autók is kelendőbbek voltak, mint 2016-ban, ezért egyes szakemberek már tavaly tavasszal arról beszéltek, hogy amennyiben a tapasztalt növekedési hullám egész évben kitart, december végéig az országban forgalomba írt új autók száma elérheti a 110 ezret, a külföldről behozott használt autók, illetve az újra forgalomba írt járműveké pedig a 600 ezret. A gépkocsik beíratásáért és a jogosítványok kibocsátásáért felelős igazgatóság (DRPCIV) legfrissebb statisztikája szerint nem sokat tévedtek.
Fotó: Barabás Ákos
Az igazgatóság múlt heti adatai szerint tavaly 520 878 használt autót írattak forgalomba az országban, 2016-ban viszont mindössze 297 290-et, ez pedig 75,21 százalékos növekedést jelent.
Az éves adatok szerint az új járművek esetében a népszerűségi lista élén toronymagasan a Dacia áll 29 973 eladott darabbal, második a Volkswagen (9891), ezt követi a Škoda (9353), a Ford (8154) és a Renault (7719). A használt autók tekintetében is hangsúlyos előnyre tett szert a népszerűségi lista élén álló márka: tavaly 136 666 használt Volkswagent jegyeztek be az országban, ezt követi az Opel (64 069), a Ford (51 049), az Audi (46 850) és a BMW (46 437).
A jelentős növekedés Hargita megyében is megfigyelhető volt: Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője megkeresésünkre elmondta, a regisztrációs díj eltörlése után nőtt meg jelentősen a járműbejegyzések száma. Tőle tudjuk, hogy tavaly közel hétezerrel több autót írattak forgalomba a megyében, mint egy évvel korábban:
Az ideiglenes rendszámokkal kapcsolatosan a szóvivő elmondta, tavaly 10 068-an igényelték azt, 2016-ban pedig 10 150-en. Fontos megjegyezni azonban, hogy
Fotó: Barabás Ákos
A használt autók népszerűségének növekedése ugyanakkor nem hatott negatívan az új autók piacára Hargita megyében sem, ezt Balogh István, a csíkszeredai Eco Car Škoda márkaképviselet vezérigazgatója is megerősítette. Mint mondta, tavaly 20-22 százalékkal nőtt az eladásaik száma a megyében 2016-hoz képest, és az Octavia, illetve a Rapid típusok voltak a legkeresettebbek. „A használtató-piac fellendülésének ennek ellenére nagy hatása volt, hiszen a regisztrációs díj eltörlése óta oda jutottunk, hogy már öt használt autó kel el egy újhoz viszonyítva. Ez a trend Hargita megyére is érvényes, és nem azt mondom, hogy a regisztrációs díj jó volt, de kétségtelen, hogy ideje lenne bevezetni egy új adót a környezetszennyezés függvényében, hiszen a közlekedésbiztonság jelenleg nagy veszélyben van.
A kialakult helyzetre csak egy új adó nyújthat megoldást, és nem egy illeték, hiszen az adó nagyrészt helyben marad, ezt pedig az infrastruktúra fejlesztésére lehetne fordítani” – emelte ki Balogh.
Fotó: Pál Árpád
Gyenge átmenési arány
Adrian Pănescu a Hargita Megyei Gépjárművezetői Engedélyeket Kibocsátó és Járműbejegyzési Közszolgálat friss statisztikája kapcsán arról is beszélt, hogy tavaly összesen 18 955 jogosítványt bocsátottak ki, ebből 4414 első jogosítvány volt, 14 196 esetben pedig csere történt. Emellett tavaly a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez szükséges vizsgákra jelentkezők átmenési arányát is nyomon követték. A statisztika szerint 14 594 személy jelentkezett elméleti vizsgára, de közülük mindössze 5854 személy érte el az átmenő pontszámot, ami 40,11 százalékos átmenési arányt jelent. Az elméleti vizsgán átmenők összesen 7141 alkalommal vágtak bele a gyakorlati vizsgába, de csak 4414 esetben sikerült megszerezni a szükséges pontszámot. Az adatok azt is jelzik, hogy többen többször is próbálkoztak, akár több vezetői kategóriában. A probléma az, hogy a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati vizsgán való átmenési arány összességében 20,15 százalék volt tavaly, ami még a 2016-os – szintén nagyon alacsony – 23 százalékos aránynál is gyengébb.
Lakóház gyúlt ki kedd este a csíktaplocai Hársfa utcában.
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
Kilép az RMDSZ bukaresti képviselőházi frakciójából Zakariás Zoltán, az EMSZ elnöke, és a továbbiakban független képviselőként folytatja tevékenységét. A Szövetség részéről becsületbeli lemondásra szólították fel.
Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.
Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.
A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.
Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.
Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
5 hozzászólás