Fotó: Tuchiluș Alex
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában. A volt környezetvédelmi miniszter reményét fejezte ki, hogy miután ezt a tényt tudományosan is igazolták, a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
2025. április 11., 09:172025. április 11., 09:17
A jelenleg a pénzügyminisztériumot vezető politikus annak kapcsán nyilatkozott erről az Agerpres hírügynökségnek, hogy Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter ismertette az országos medvevédelmi akcióterv keretében végzett populációfelmérés eredményeit. Ezek szerint
„Egyes szakembereknek és civil szervezeteknek tíz évre és tízmillió euróra volt szükségük, hogy meggyőződjenek, igazat beszéltünk” – fogalmazott Tánczos. Emlékeztetett, az RMDSZ javaslatára tették lehetővé a veszélyes medvékkel szembeni azonnali fellépést, és a medvevadászat újbóli engedélyezéséről szóló törvénytervezetet is az RMDSZ nyújtotta be.
„Most a környezetvédelmi minisztérium és a civil szervezetek is meggyőződhettek, hogy további intézkedésekre van szükség az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében. Remélem, hogy a szaktárca végre meghozza ezeket” – jelentette ki.
– hangsúlyozta Tánczos, hozzátéve, hogy az intézkedés eredményei vélhetően csak néhány év múlva látszanak meg, mert
„Amikor azonnali döntéseket kell hozni, határozottságra és politikai bátorságra van szükség” – jelentette ki.
Mircea Fechet csütörtöki sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy míg eddig a medvepopulációval kapcsolatos becslések többnyire a vizuális megfigyelésekre alapoztak, a medvevédelmi akcióterv keretében tudományos módszert alkalmaztak, genetikai minta gyűjtésével mérték fel az állományt. A szakemberek 25 megyéből több mint 24 ezer mintát gyűjtöttek, az ezekből leszűrt adatok megbízhatósági szintje 95 százalék. A projekt összköltségvetése 57,3 millió lej volt.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Őrizetbe vette a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a Maru becenéven ismert drogdílert, Tudor Dumát. A hatóságok azzal gyanúsítják, hogy ő adott el metadont a 20 éves fiatalnak, aki kedden kábítószer-túladagolásban meghalt.
Három medvebocsot ütött el egy autós kedden a Kovászna megyei Csernáton község határában, a 11-es országúton.
Nagypéntektől az erdélyi közönség is megnézheti Vörösmarty Csongor és Tünde drámája alapján készült animációs filmet. A mű mesés világa Dargay eredeti figuráival és mai képi nyelven kel életre, a gyerekekhez is szólva.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
8 hozzászólás