Tizenöt problémás medve kilövésére már engedélyt kértek és kaptak a vadásztársaságok Hargita megyében
Fotó: Beliczay László
Medvék okozták a legtöbb vadkárt az év eleje óta eltelt időszakban Hargita megyében, ám meglepő módon hódok által okozott károkról is kapott bejelentést a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség az utóbbi időszakban. A károkozó medvék ártalmatlanítására nemrég jóváhagyott országos prevenciós kvóta 25 százalékát Hargita megye részére különítették el.
2022. május 04., 11:402022. május 04., 11:40
2022. május 04., 12:292022. május 04., 12:29
Az idei vadkárok jó része az utóbbi időben történt, amióta a szarvasmarhákat és juhokat kihajtották a legelőkre. A múlt év azonos időszakához képest azonban idén, az első negyedévben nem változott lényegesen a vadkárok száma Hargita megyében – közölte érdeklődésünkre Domokos László József.
A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, év eleje óta 36 vadkárról kaptak bejelentést, ezek jelentős részét medvék okozták, a bejelentések közül 28 szólt a nagyvad-garázdálkodásokhoz köthető veszteségekről. A károk jellegéről az ügynökség vezetője elmondta, jórészt a háziállat-állományban tettek kárt a medvék, többnyire szarvasmarhákat, juhokat, bárányokat ejtettek el.
A károkozó medvék ártalmatlanítására a környezetvédelmi minisztérium nemrég jóváhagyott egy országos prevenciós kvótát, amely 140 problémás egyed kilövését vagy áttelepítését teszi lehetővé. A múlt hónap elején elfogadott kvótának a 25 százalékát különítették el a Hargita megyei medveproblémák megoldására, ez 35 példány ártalmatlanítását teszi lehetővé – tudtuk meg Domokos László Józseftől. A megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője ugyanakkor azt is elmondta, hogy
A jóváhagyásokat a múlt héten állították ki, azt nem tudják még pontosan, hogy azóta hány medvét sikerült ártalmatlanítaniuk a vádásztársaságoknak. Az engedélyek felhasználására 15 napja van a vadászterületek kezelőinek, tehát lerövidült az erre megszabott korábbi, 30 napos időszak – tájékoztatott az ügynökség vezetője.
– mondta el kérdésünkre Domokos László József. Elkezdődik ugyanakkor még idén egy genetikai alapú vizsgálat a medvepopuláció esetében, az európai uniós pályázati finanszírozású projektet a környezetvédelmi minisztérium bonyolítja majd le – közölte az ügynökség vezetője.
Gyakoribbá váltak a vadkárok, amióta a szarvasmarhákat és a juhokat kihajtották a legelőkre
Fotó: Haáz Vince
Noha az okozott károk gyakoriságát tekintve az év első részében rendszerint a farkasok állnak a vadkárlista második helyén, ezúttal nem így történt.
A hódok által épített várak patakokat zártak el és a víz elárasztotta a termőföldeket – közölte a károk jellegéről a Domokos László József, aki arra is kitért, hogy az első negyedév kárbejelentései között egy róka által egy gazdaság baromfiállományában tett kár is szerepel.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!