Fotó: Iochom Zsolt
Kilenc év telt el ama emlékezetes pillanat óta, amikor Németh Zsolt külügyi államtitkár a Sapientia EMTE első csíkszeredai tanévnyitóján, 2001-ben kimondta, hogy „Győztünk!” A tizedik jubileumi tanévet nyitották meg tehát szeptember 19-én Csíkszeredában, és amint elhangzott, az idei tanév az évforduló és a fejlesztés jegyében zajlik.
2010. szeptember 19., 19:362010. szeptember 19., 19:36
2010. szeptember 21., 23:172010. szeptember 21., 23:17
Fotó: Iochom Zsolt
„Nagyon felemelő, ha egy egyetem négyszáz vagy épp nyolcszáz éves fennállását ünnepli - jelentette ki Dr. Dávid László, a Sapientia EMTE rektora – viszont azt is kell becsülni, ha valaki a semmiből egy új világot teremt.” A tizedik esztendő ismét az építkezés éve lesz, fejezte ki reményét Dr. Dávid László a tanévnyitó előtt tartott sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy a Sapientia Egyetem valós igényt elégít ki, és a húsz éve óhajtott önálló egyetem elodázása miatt támadt űrt próbálja pótolni.
Csak a politikai döntések vannak hátra
„Kiemelkedő ez az év, – mondta Dr. Dávid László – mert reméljük, hogy újból a kezdeti építkezés évei következnek, újból tudjuk fejleszteni az egyetemet, amelynek a fejlődése lelassult, és ugyanakkor azért is különös ez az év, mert első alkalom, hogy olyan mesterképzők indulnak az egyetem keretében, közös megegyezéssel, a magyarországi Corvinus Egyetemmel, amelyek biztosítják diákjainknak a továbbtanulás esélyét. Ez azt jelzi, hogy a Sapientia egyetem a teljes egyetemi képzést tud nyújtani. Megkaptuk immár a végleges választ a Román Minőségügyi Bizottságtól, amelyben elfogadja és javasolja az egyetem akkreditációját, és kijelenthetem, hogy csak a politikai döntések vannak hátra: nevezetesen a törvénytervezet kidolgozása, a vagyon átadása, illetve a parlamenti döntés.”
Dr. Dávid László bejelentette, hogy Csíkszeredában jelentős fejlesztést szeretnének eszközölni, az egyetem épületének az állagát feljavítani, illetve manzárdot és új épületszárnyat építeni.
Áldozatokat kell hozni
Amint a rektor elmondta, elégedettek az állandó működési támogatással, de nem elégedettek annak nagyságával, és hiányolják a fejlesztési támogatásokat. Jakab István, a Magyar Országgyűlés alelnöke viszont bíztatóan nyilatkozott. „A Kárpát-medence magyarságának mindenképpen szükséges az, hogy versenyképes tudással rendelkezzenek a fiatalok, mindenképpen szükséges a határon túliak, és mindenképpen szükséges az anyaország számára – mondta Jakab István – Csak egységben tudunk gondolkodni és ezért áldozatokat is hozni kell. Nos, ezt az áldozatot a magyar kormány meghozza. Megteremti a lehetőséget, hogy mindenképpen versenyképes tudást kapjanak a Sapientia Egyetem hallgatói. Természetesen ahhoz, hogy a jövő szempontjából semmilyen visszafordíthatatlan folyamat ne keletkezzen, a segítséget már most, az első lépésekben meg kell adni arányosan, úgy, hogy folyamatosan a fejlődés biztosított legyen. Természetesen rövid- közép- és hosszú távon, szoros együttműködésben, egymásért felelősséget vállalva dolgozik a határon túli és az anyaországbeli magyarság. Minden feltételben segíteni kívánjuk a határon túli magyar fiatalokat.”
Fotó: Iochom Zsolt
Az egyetem vezetői szerint az idén több hallgató jelentkezett a Sapientiára, mint tavaly. Új szakokat is indítottak. \"Azért volt szükség új szakok indítására, hogy gazdaságossá tegyük az oktatást, – magyarázta dr. Dávid László – egy elaprózott kiscsoportos oktatás nem működhet gazdaságosan, ezeknek ki kell alakítani egy közös törzset.\" Ugyanakkor a rektor különösen fontosnak tartja a kolozsvári magyar jogászképzés beindítását az erdélyi magyar társadalom számára.
A Corvinus Egyetem kihelyezett mesterképzése iránt is nagy volt az érdeklődés, jelentette be dr. Elek Sándor. Mind a huszonöt tandíjmentes hely betelt és még tandíjas helyekre is iratkoztak be hallgatók.
A jubileumi tanévnyitón többek között beszédet mondott Dr. Dávid László, a Sapientia EMTE rektora, Jakab István, a Magyar Országgyűlés alelnöke, Dr. Jávor András, a magyar Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnöke, Dr. Bakacsi Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem kihelyezett mesterképzőjének szakmai koordinátora. Az egyetem vezetői elismerő okleveleket nyújtottak át azoknak a kollégáknak, akik a román törvények értelmében koruk miatt már nem lehetnek aktív, főállású oktatók. Esküt tettek az elsőéves hallgatók, majd egyházi áldással és a himnusz eléneklésével zárult az ünnepség, amelyet követően a résztvevők átvonultak a Szakszervezetek Művelődési Házából a Sapientia EMTE épületébe.
A Flashdata április 24-26. között végzett közvélemény-kutatása szerint az elnökjelöltek közül George Simion és Crin Antonescu támogatottsága a legnagyobb.
A bákói rendőrség őrizetbe vett egy 19 éves nőt, aki a múlt hétvégén elvitt egy újszülött csecsemőt a megyei kórházból. Az elsődleges nyomozási adatok szerint a nő azt állította, hogy megállapodott a baba anyjával arról, hogy a babát rá bízzák.
A Marosvásárhelyi Tanács legutóbbi ülésén elfogadta a szemétszállítási díjak kiigazításáról szóló határozatot. Ennek értelmében emelkednek a hulladékszállítási költségek, drágább lesz az utcai takarítás is, de nem emelkedik a szemétszállítási adó.
Még az előzetesen becsültnél is sokkal nagyobb károkat okoztak az április eleji fagyok a gyümölcsöskertekben. A gazdák csak a virágbomlás után szembesültek a szomorú valósággal a fagykárok mértékét illetően.
Adócsalási ügyben nyomoznak a Maros megyei rendőrség gazdasági bűnözés elleni nyomozói – a Maros megyei ügyészség irányításával. Hétfő reggel öt házkutatási parancsot hajtottak végre a megyében az ügy kapcsán.
Anyákat, lányaikat, nagymamákat várnak április 28-án 17 órára a kovásznai Csoma-emlékközpontba. A műhelyfoglalkozást a csíkszeredai Bálint Magdolna vezeti, aki legújabb könyvét is magával hozza.
Megtalálta a rendőrség az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról vasárnap eltűnt újszülöttet egy 19 éves lány lakásán – tájékoztatott hétfőn a Bákó megyei rendőrség.
Részvételi felhívás a Maros megye 2025. évi saját költségvetéséből nyújtandó vissza nem térítendő támogatások igénylésére, megyei érdekeltségű nonprofit tevékenységek számára.
Május 4-én, vasárnap az urnákhoz várják a választópolgárokat, hogy megválasszák Románia elnökét.
A torjai Sólyom Zoltán sokoldalú ember. Nyúltenyésztő, emellett almafák növesztésével is foglalkozik. Tanárként történelemre okítja a következő nemzedéket, amiben segítségére van hobbija, a numizmatika is.