Teljesen más lehet pár év múlva az érettségi – mindenki jól járna ezzel?

Megosztó elképzelés. A négy érettségitípus közül csak három adna lehetőséget az egyetemi továbbtanulásra •  Fotó: Pál Árpád

Megosztó elképzelés. A négy érettségitípus közül csak három adna lehetőséget az egyetemi továbbtanulásra

Fotó: Pál Árpád

A középiskolai képzés jellegének megfelelően négy érettségitípus bevezetését tervezi a tanügyminiszter. Az elképzelés szerint az érettségi típusa határozná meg a végzős középiskolások által választható felsőoktatási szakot is. A javaslatról megoszlik az általunk megkérdezett oktatási szakemberek véleménye.

Széchely István

2019. április 02., 11:292019. április 02., 11:29

2019. április 02., 11:302019. április 02., 11:30

Ecaterina Andronescu tanügyminiszter négy érettségitípus bevezetésére tett javaslatot pénteken, egy, a bukaresti Központi Egyetemi Könyvtárban megtartott konferencián. Az elképzelés értelmében a szakmai képzésre jelentkező diákok a hároméves szakiskolai oktatás után negyedikként elvégezhetnék a négyéves szakközépiskolai képzés utolsó évét, így lehetőséget kapnának az úgynevezett T típusú érettségire. A vizsgán megszerzett diplomával azonban egyetemen nem, csak posztliceális képzésen tanulhatnának tovább. A vokacionális (képzőművészeti, zene, sport) középiskolai szakok végzősei V típusú érettségire jelentkezhetnének, ez esetben román nyelv és irodalomból, idegen nyelvből, valamint a szakterület-specifikus tantárgyból vizsgáznának, de egy általános, a kreativitást, képességeket és készségeket felmérő vizsgán is részt kellene venniük. A javaslat szerint a reál szakok érettségizői az A1-es típusú érettségin román nyelv és irodalomból, idegen nyelvből, matematikából és a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznának, de az ő esetükben is volna egy kreativitást felmérő vizsga. Az A2-es vizsgát a humán szakos végzősöknek szerveznék meg, ezen a társadalom- vagy humántudományi tantárgyakban szerzett tudásukról adnának számot az érettségizők, továbbá ők is részt vennének egy kreativitást felmérő vizsgán. A T típusú érettségi vizsgatantárgyait nem részletezi pontosan az elképzelés, amelyben a románon és az idegen nyelven kívül csupán a „tudományok” címszó szerepel a vonatkozó résznél.

A tanügyminiszter javaslata értelmében az érettségi típusa meghatározná azt, hogy milyen felsőoktatási szakra jelentkezhetnének a sikeresen érettségizett végzős középiskolások.

Kulcskérdés lehet az átjárhatóság

A bemutatott javaslat alapján „lesz átjárhatóság” az érettségitípusok között, vagyis a különböző szakok végzőseinek lehetőségük lesz más típusú, nem az adott képzéshez rendelt érettségin részt venni – tájékoztatta lapunkat az elképzelésre vonatkozó egyik legkomolyabb aggállyal kapcsolatban Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője, aki jelen volt a pénteki konferencián. A javaslatról alapvetően jó véleménnyel voltak az eseményen részt vett szülők, illetve az egyetemi hallgatók képviseletei is, egy fontos elvárásként pedig azt fogalmazták meg a hozzászólásokban, hogy

az érettségi vizsga feldarabolása mellett a tananyagra is fordítson figyelmet a szaktárca, vagyis a diákok olyan tudást kapjanak az oktatás során, ami közelebb áll a munkaerőpiaci szükségletekhez

– számolt be az elhangzottakról a főtanfelügyelő.

Az érettségi módosítására vonatkozó elképzeléssel egyetért Görbe Péter is, de mint mondta, érdemi vitát akkor lehet majd kezdeményezni a témában, amikor a javaslatot részleteiben is kidolgozza a szaktárca. Akkor derül majd ki például az is, hogy a gyakorlatban teljesíthető lesz-e egy végzős diák számára egy másik típusú érettségi, vagyis hogy mennyire lesz átjárhatóság a vizsgatípusok között – véli a főtanfelügyelő.

A változás miatt azonban fölösleges aggódniuk a jelenlegi középiskolásoknak, de még az általános iskolák felső tagozatos diákjainak is, ugyanis véleménye szerint

leghamarabb a mostani elemista tanulók fognak az új érettségi rendszerben vizsgázni, ha az elképzelés megvalósul.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A T típusú érettségi csődbe viszi a szakközépiskolákat

A műszaki szakközépiskolák csődjéhez fog vezetni, ha az ott tanuló diákoknak nem adnak majd lehetőséget arra, hogy egyetemen tanuljanak tovább – jelentette ki érdeklődésünkre Szakács-Paál István a szakközépiskolai képzés esetében tervezett T típusú érettségi kapcsán. A székelyudvarhelyi Bányai János Szakközépiskola igazgatója elmondta,

igazságtalan és értelmetlen is volna, ha a szakközépiskolás diákok érettségizhetnének ugyan, de azzal a diplomával nem jelentkezhetnének egyetemre, csak posztliceális képzésre.

A posztliceális képzések egyáltalán nem keresettek Romániában, nekik is joguk volna ilyen jellegű oktatást indítani különböző szakokon, de nincs érdeklődés ezek iránt. Ellenben végzős diákjaik 20–25 százaléka egyetemre készül, így csak egy olyan módosítást tart elfogadhatónak, amely a műszaki szakközépiskolák diákjainak is lehetőséget ad arra, hogy olyan érettségitípust válasszanak, amely után egyetemre jelentkezhetnek – hangsúlyozta az iskolaigazgató.

Fáziskésésben a gyakorlati megvalósítások

Mint ötlet jó, de kíváncsi arra, hogy mi lesz belőle, véleményezte a miniszteri javaslatot Laczkó György, a Tamási Áron Gimnázium igazgatója. Nem veszi már komolyan és nem is foglalkozik az ilyen elképzelésekkel, hiszen már a 2011-es tanügyi törvénnyel bevezetett a szaktárca egy új típusú érettségit, amit a gyakorlatban azóta sem alkalmaznak – mondta érdeklődésünkre a székelyudvarhelyi tanintézet vezetője. Ő egyébként az emelt szintű érettségi bevezetését támogatná, amennyiben azt az egyetemi jelentkezéskor is figyelembe vennék.

Eltörölnék a nulladik tanévet
A tanügyminiszter módosítási javaslata nem csak az érettségire terjed ki: az elképzelés szerint nagycsoporttól kezdődően kötelezővé válna az oktatás, az előkészítő osztályt pedig átneveznék első osztálynak, így az elemi oktatás ötödikben, az általános iskola kilencedikben, a középiskola pedig tizenharmadik osztályban érne véget – tudtuk meg Görbe Pétertől. Hargita megye főtanfelügyelője azt is elmondta, az intézkedés csak az évfolyamok számozását érintené, a tanterv változatlan maradna, az elképzelés szerint minderre legfőképpen azért volna szükség, hogy megszüntessék az iskolai oktatás nulladiknak nevezett évfolyamát.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Az állam a kismamákon spórolna: egészségbiztosítást fizettetnének a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőkkel

Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító csomagja értelmében ezentúl a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek is éves 2430 lejes hozzájárulás ellenében kellene fenntartaniuk biztosítotti státuszukat. Az RMDSZ felháborítónak tartja az intézkedést.

Az állam a kismamákon spórolna: egészségbiztosítást fizettetnének a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőkkel
2025. július 07., hétfő

Bolojan: a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, az ösztöndíjak nem szűnnek meg

Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a

Bolojan: a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, az ösztöndíjak nem szűnnek meg
2025. július 07., hétfő

Mintha nekimenne: autójával heccelte az útszéli medvét – videó

A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.

Mintha nekimenne: autójával heccelte az útszéli medvét – videó
2025. július 07., hétfő

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról

Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról
2025. július 07., hétfő

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot

Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot
2025. július 07., hétfő

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló

Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló
2025. július 07., hétfő

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben

A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken

Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken

2025. július 07., hétfő

Fát döntött ki a viharos szél a csíkszeredai Márton Áron utcában

Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.

Fát döntött ki a viharos szél a csíkszeredai Márton Áron utcában
2025. július 07., hétfő

Miután megértettük, hasznosítanunk kell a mesterséges intelligenciát Székelyföldön is

A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.

Miután megértettük, hasznosítanunk kell a mesterséges intelligenciát Székelyföldön is