Távfűtés vagy kiskazán? – megfelelő hatékonyság mellett előbbi a jobb választás

Nagyon sok kazánház és távhőrendszer elavult, sokba kerülne ezek felújítása •  Fotó: Kristó Róbert

Nagyon sok kazánház és távhőrendszer elavult, sokba kerülne ezek felújítása

Fotó: Kristó Róbert

Noha évekig arról lehetett hallani, hogy a távhőszolgáltatás lassan a múlté, és a legtöbben az egyéni hőközpontokat részesítették előnyben, az utóbbi időszakban azonban ismét szóba kerültek a közös rendszer pozitívumai. Szakemberek szerint a távhő mind környezeti, mind pedig hatékonyság és költség szempontjából is jobb megoldásnak számít – de csak abban az esetben, ha megfelelően működik, és a fogyasztók többsége rácsatlakozik. Ehhez azonban fejlesztésekre van szükség.

Iszlai Katalin

2022. május 08., 22:162022. május 08., 22:16

Az energiahordozók árának drasztikus növekedése és a környezeti hatások miatt ismét előtérbe került az elmúlt időszakban sokat „szidott” távhőszolgáltatás. Abban szinte mindenki egyetért, hogy a központosított fűtésrendszer több szempontból is hatékonyabb, mint az egyéni kiskazánok, ám rögtön hozzáteszik: sok múlik azon, hogy a fogyasztók közül hányan csatlakoznak a rendszerre, és azt miként működtetik.

Tanulmány készül

Az egyéni kiskazánok és a központosított fűtésrendszer előnyeit és hátrányait taglaló hatástanulmányt készíttet a marosvásárhelyi városháza, hogy kiderüljön: érdemes-e abban gondolkodni és arra pályázni, hogy visszatérjenek a központosított rendszerre. Az RMDSZ-es tanácsosok egy része – Frunda Csenge, Kelemen Márton, Portik Vilmos, Szabó Árpád és W. Szabó Péter – által kezdeményezett tanulmányra 75 ezer lejt hagytak jóvá.

„Az ötlet már régóta megszületett. Nyilván megtudtuk, hogy készül egy törvénytervezet, amelyben a hőközpontok helyzetét fogják valamilyen módon szabályozni, de úgy gondoltuk, hogy nem várjuk meg ennek a megjelenését, hanem elejébe »futunk« a dolgoknak. Egy olyan tanulmány kivitelezését szavaztuk meg a testületi ülésen, amelyben egyrészt választ kapunk arra, hogy mekkora a szén-dioxid-kibocsátás, és mekkorák az ezzel járó költségek, illetve mi éri meg jobban: a közös vagy az egyéni hőközpont működtetése, és gázzal vagy elektromos árammal érdemes inkább fűteni. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy melyik a hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldás a hőközpontok esetében. A tanulmány elkészítésének határideje szeptember vége” – részletezte megkeresésünkre Frunda Csenge.

Hozzátette:

a távhőszolgáltatásnak és az egyéni hőközpontoknak is megvannak a maguk előnyei és hátrányai, de környezeti szempontból sokkal jobb megoldás a közös fűtés.

Marosvásárhelyen a 2000-es évek elején gyakorlatilag egyik egyik napról a másikra megszüntették a távhőközpontokat, ismertebb nevükön a kazánházakat, és elkezdték bevezetni a tömbházlakásokba az egyéni hőközpontokat. „Ez kényelmesebb megoldás, mert mindenki saját magának állítja be a kívánt hőmérsékletet, illetve csak a saját fogyasztását fizeti, de ugyanakkor a környezetünkre nézve rendkívül káros. Ez meglátszott az Azomureș vegyipai kombinát bezárását követően is, hiszen a szén-dioxid mértéke minimálisat csökkent a városban” – jegyezte meg a képviselő.

Arra is kitért, hogy az akkori megoldás a mostani helyzetben már idejemúlt, azóta annyit fejlődött a technológia, hogy már nem kazánházakban oldják meg a szolgáltatást, hanem a tömbházakban alakítanak ki egy-egy helyiséget a hőközpont számára. „A tervezetben is az szerepel, hogy a hatnál több lakásból álló tömbházakban már közös hőközpontot kell létrehozni, és mi is ezt szeretnénk. Nyilván az egy hosszas eljárás, míg ebből tanácsi határozat lesz, de ha majd oda jutunk, és a tanulmány is azt igazolja, akkor kérheti a polgármesteri hivatal, hogy az érintett tömbházakban közös hőközpontokat szereljenek be.

Idézet
Azt szeretnénk megtudni, hogy ez fenntartható megoldás-e?

– hangsúlyozta ismételten Frunda Csenge.

Több előnye is van

Nagyon jó kezdeményezésnek tartja a marosvásárhelyi tanulmányt Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter. Mint érdeklődésünkre kifejtette, bízik abban, hogy a tanulmány eredményeként az önkormányzat támogatni fogja azokat a családokat, akik vissza szeretnének kapcsolódni a távfűtésre, vagy lehetőséget teremt arra, hogy az új tömbházak rácsatlakozhassanak a rendszerre. „Ezek mind olyan intézkedések, amelyekkel a városban, főleg télen, a levegő minőségére vigyáznak, mert egyrészt a várostól viszonylag távol eső részeken történhet majd a hőenergia előállítása, ha pedig a városban is van, olyan berendezések által valósul meg, amelyeket könnyebb ellenőrizni, és amelyek a szennyező anyagok szűrése szempontjából sokkal hatékonyabbak. Másrészt a füst, ami elhagyja egy-egy ilyen hőközpont kéményét, sok tíz méterre a járda felett kerül a levegőbe, így a szórás sokkal nagyobb” – magyarázta a miniszter.

Meglátása szerint a régi, megszüntetett rendszert vissza lehetne építeni, illetve újakat is el lehet indítani. „A 21. században vannak olyan módszerek, amelyekkel sokkal hatékonyabban, olcsóbban és kevésbé szennyező módon lehet előállítani a hőt az egyéni kazánokhoz képest.

Idézet
A távhőrendszerről való leválás mindig kényszermegoldás volt, mert évtizedeken át Romániában nem történtek meg a megfelelő beruházások ahhoz, hogy a hőveszteséget minimálisra csökkentsék, a hatékonyságot növeljék, és ezáltal megfelelő szolgáltatást tudjanak nyújtani.

Soha nem volt hatékonyabb az egyéni fűtés a városi környezetben abban az esetben, ha a távhőrendszer megfelelően volt működtetve.

Idézet
A visszatérés nehéz, de örülök annak, hogy egyáltalán foglalkoznak a kérdéssel Marosvásárhelyen

– emelte ki Tánczos.

Fejlesztésekre lenne szükség

Hasonlóképpen vélekedik Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke is. Mint lapunknak elmondta, környezeti, hatékonyság és költség szempontjából egy jól működő távhőrendszer, amelynek nemcsak a termelése hatékony, hanem a szállító- és elosztó hálózata is, mindenképpen jobb, mint az egyéni kazánok. „Kisebb szennyezéssel jár, alacsonyabbak a költségei, de ahhoz, hogy hatékonyan tudjon működni egy településen, a fogyasztók túlnyomó többségének mindenképpen rá kell csatlakoznia. Minél többen vannak a rendszeren, annál előnyösebb helyzetben van a távfűtés. Manapság viszont nem ez a helyzet, és minél többen lecsatlakoznak, annál kevésbé hatékony egy ilyen városi rendszer. Emellett minél régebbi a hálózat, minél rosszabban vannak szigetelve a szállítórendszerek, minél több a veszteség, tovább romlik a költségszámítás.

Idézet
Romániában a legtöbb távhőrendszer régi, a '60-'70-'80-as években épültek, és beruházások, karbantartás szintjén mindig is voltak gondok, hiányosságok, úgyhogy nem tudjuk azt mondani, hogy a Romániában létező távhőrendszerek hatékonyabbak lennének, mint az egyéni megoldások

– ismerte el Nagy-Bege Zoltán, aki szerint a rendszerek felújítása és fejlesztése jelenthet megoldást.

Bizonyos feltételek mellett a távhőrendszer hatékonyabb az egyéni fűtésnél •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Bizonyos feltételek mellett a távhőrendszer hatékonyabb az egyéni fűtésnél

Fotó: Haáz Vince

Sokat számítanak az anyagiak

A nagyobb Hargita megyei városokban is az látszik, hogy az elmúlt években sokan lecsatlakoztak a távhőrendszerekről.

Székelyudvarhelyen jelenleg 1855 család van rácsatlakozva a rendszerre, a 2000-es évek elején viszont még 8000 körül mozgott ez az érték

– tudtuk meg Hadnagy Gábortól, az Urbana Rt. igazgatójától, aki maga is úgy látja, hogy a távhő több szempontból is előnyösebb, viszont csak akkor eredményes igazán, ha integrált rendszerként tud működni. „Környezeti szempontból nem mindegy, hogy egy tömbházban húsz kémény füstöl, vagy tizenöt tömbházlakásnak egy. Számításaim alapján a rendszer akkor tud előnyös lenni, ha egy tömbháznak legkevesebb fele rajta van. Nálunk viszont mára nagyon foghíjas lett a hálózat, így már nem is tud annyira hatékony lenni. Székelyudvarhely esetében egy megoldást látok, ez pedig a vízszintes elosztású rendszer kiépítése, ami a 260 lépcsőházból 98-ban már megvalósult.

Idézet
Ha ezt fejlesztjük, és az emberek rájönnek, hogy saját maguk urai maradhatnak így is, tehát szabályozni tudják, hogy mennyi hő menjen be hozzájuk, akárcsak a kiskazánnal, az jelentheti a jövőt

– vélekedett az igazgató. Arra is rámutatott ugyanakkor, hogy a többség nem azért válik le a rendszerről, mert nincs megelégedve a szolgáltatással, hanem mert hosszú távon anyagilag nem engedheti meg magának a távhőrendszert. „Ezáltal el tudja érni azt, hogy télen felvesz »hat lajbit és két bundát«, és ül a 17 fokban. Több száz ilyen lakásban jártam. Oda akarnak jutni, hogy annyit fűtsenek, amennyi pénzük van. Ez azt jelenti, hogy Romániában nincs megfelelően szabályozva ez a típusú szolgáltatás” – zárta Hadnagy.

Ha tudják, bővítik

Csíkszeredában jelenleg a távhőrendszerre – már csak – 1765 lakrész, 19 intézmény és 15 cég van csatlakozva; tíz évvel ezelőtt, 2012-ben 7458 lakrész volt a rendszeren, azelőtt jóval meghaladta a tízezret is. Az utóbbi tíz évben a legtöbben 2012 és 2013 között váltak le a távhőrendszerről, utána csökkent az évi leválások száma, tavaly már csak nyolc lakrész csatlakozott le a rendszerről.

Az energiaválság hatására négy lakrész visszacsatlakozott a villanyfűtésről a távhőre

– sorolta a Székelyhonnak Biró Hajnalka, a Goscom Rt. igazgatója. Hozzátette: a hőenergia ára 2010. október elsejétől 30 százalékkal emelkedett, ami aztán elindított egy leválási hullámot, akkor 299 lej/Gcal volt a lakossági ár. A legmagasabb ár 335 lej/Gcal volt, ami aztán 2015-től csökkent több alkalommal, elérve a mostani 250 lej/Gcal-t, ami 2017 óta változatlan. Az egyik oka a leválásoknak ez volt, a másik pedig a melegvíz-szolgáltatás gyenge minősége, amit már sikerült orvosolni a legtöbb lakónegyedben, mert hőcserélő rendszereket szereltek be a tömbházak alagsorába, így helyben állítódik elő a meleg víz, ezáltal nem hűl ki a hosszú vezetékekben.

Idézet
Véleményünk szerint jelenleg Csíkszeredában a távhő a jobb választás. A szolgáltatás előnyei közé tartozik, hogy jelenleg olcsóbb, mint a gázzal vagy a villamos energiával való fűtés; biztonságos, mert nincs tűz- és robbanásveszély, illetve nem állhat fenn szén-monoxid-mérgezés; kényelmes, mert a fogyasztónak nincs gondja a rendszer karbantartásával, javításával; komfortos, mert egyenletes meleget biztosít az egész lakásban; és környezetbarát, mert megújuló energia hasznosítását is lehetővé teszi.

Ezzel szemben a távhőszolgáltatás hátránya az, hogy a fűtési programot közösségi szinten kell meghatározni, egyénileg csak a vízszintes elosztással ellátott tömbházakban szabályozható” – fejtette ki Biró Hajnalka. A városvezetéssel egyeztetve arra is kitért, hogy rövid távon a mostani szinten megtartják a távhőszolgáltatást, középtávon arra készülnek – ha lesznek erőforrásaik és a jövőbeli szabályozások is lehetőséget biztosítanak–, hogy bővítik. Annak a lehetőségét is elemzik továbbá, hogy nagy kapacitású megújuló energiaforrásokat rendeljenek az energiatermelés mellé. 

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig

Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig
2025. május 09., péntek

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján

Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján
2025. május 09., péntek

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán

Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán
2025. május 09., péntek

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését

Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

2025. május 08., csütörtök

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan

Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan
2025. május 08., csütörtök

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni
2025. május 08., csütörtök

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak

Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak
2025. május 08., csütörtök

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken

Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken