
Fotó: Haáz Vince
A magas energia- és gázárak miatt ideiglenesen leállítja a termelést Románia legnagyobb műtrágyagyártója, a Marosvásárhely mellett működő Azomureș – közölte hétfőn a cég sajtóosztálya.
2021. december 06., 19:222021. december 06., 19:22
A vállalat közleménye szerint a leállás átmeneti ugyan, de az alkalmazottak továbbra is dolgozni fognak, illetve később a megszokott módon visszatérnek a munkájukhoz.
– jelentette be a tájékoztatás szerint Harri Kiiski, az Azomureș vezérigazgatója. Hozzátette, Európa-szinten más ipari platformok is leállították, vagy korlátozták tevékenységeiket, az újraindítás pedig a metángáz árától, valamint a piacon való elérhetőségétől függ.
A vállalat döntésének nincs azonnali hatása a munkavállalóikra, továbbra is fenntartják a megszokott munkarendet, valamint nagy hangsúlyt fektetnek a téli karbantartási munkálatokra és folyatják a projektek kivitelezését.
– fogalmazott a vezérigazgató.
Az Azomureș Románia egyik legjelentősebb földgázfogyasztója, a hazai fogyasztás mintegy 10 százalékát teszi ki, ugyanakkor a romániai gazdaságok 50 százalékát látja el műtrágyával.
A vállalat közleményében arra kéri a kormányt és a bukaresti parlamentet, hogy a magas gáz- és az energiaárak okozta nehézségeket idejében enyhítsék Románia jövő évi élelmezésbiztonsága érdekében.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
2 hozzászólás