Újév első hónapjában tele az edzőtermek, aztán sokakban alábbhagy a lendület. A profi sportolók ez alól kivételek. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Szilveszterkor, az óévbúcsúztatón sokan fogadalmat tesznek, hogy az új évben megváltoznak, „új életet” kezdenek. Ilyenkor szokták megfogadni a dohányosok, hogy abbahagyják a cigarettázást, mások, hogy kevesebb alkoholt fogyasztanak, esetleg kedvesebbek és türelmesebbek lesznek embertársaikhoz, többet olvasnak, jobban dolgoznak stb.
2020. január 05., 20:062020. január 05., 20:06
Aztán ahogy szűnik az újév varázsa, a fogadalmak is sorra elbuknak, nem lehet azokat betartani, vagy egyszerűen megfeledkezik a fogadalmat tevő, és minden megy tovább, mint az előző esztendőben. A pszichológus szerint fogadalmat mindannyian teszünk, hiszen mindegyre elhatározásaink vannak, amelyek valójában fogadalomként működnek: holnaptól nem eszem csokit, korán kelek, nem kiabálok, sportolni fogok, és rengeteg hasonló. Embere válogatja, hogy betartja-e az elhatározásait vagy sem.
– magyarázza Albert Ildikó klinikai pszichológus, a Csíkszeredai Sürgősségi Megyei Kórház szakembere.
A fogadalom nem haszontalan, nem fölösleges elhatározás, hiszen van, akinek szükséges valamilyen ceremónia, külső lökés ahhoz, hogy meghozzon egy döntést. Régebben hagyománya is volt ennek, a vallások, rítusok erről (is) szóltak, de ezek közül sok minden kikopott az életünkből, és egyre kevésbé tartjuk kötelezőnek a fogadalmak, ígéretek betartását, akár magunknak, akár másnak tesszük azokat – mondja a pszichológus, aki szerint egy évben legalább egyszer valóban szükséges mérleget vonni. „Úgy gondolom, mindennap meg kell(ene) ezt tennünk, mert úgy sokkal egyszerűbb lefeküdni és másnap derűs lélekkel felkelni. Én magam például ezt így szoktam meg. De ha nem is ennyire gyakran, legalább bizonyos időközönként, egy jelentős megvalósítás, egy kudarc, egy fontos esemény, különleges élmény, váratlan állapotváltozások után vagy ezekre való készülődés előtt feltétlenül szembe kell néznünk önmagunkkal, saját jól felfogott érdekünkben” – állítja a szakember.
Aki eldönti és legalább megpróbálja másképp csinálni azt, amivel addig elégedetlen volt, megpróbál változtatni addigi életén, esetleges sikertelenségén, az már megtette az első lépést egy „új élet” felé. A saját tetteinkkel, önmagunkkal, a napunkkal, hetünkkel vagy az éppen záruló esztendővel való szembenézés ugyanis azt jelenti, hogy következtetéseket vonunk le.
– hangsúlyozza a pszichológus, hozzátéve, hogy „ami jó volt, annak örvendjünk”, amit ügyesen végeztünk el, azért dicsérjük meg magunkat, a hibát azonban javítsuk ki, azaz következő alkalommal más stratégiát alkalmazzunk, másképp cselekedjünk vagy jobban figyeljünk. „Ilyenkor az volna a legfontosabb, hogy attól a pillanattól igyekezzem mindezeket végiggondolni, megtalálni az utakat, módokat arra, hogy kivitelezhessem őket” – summázta Albert Ildikó.
Nicușor Dan megválasztott államfő konzultációra hívja a pártokat, majd eldönti, hogy kit bíz meg kormányalakítással – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan, amikor arról kérdezték az újságírók, hogy vállalja-e a miniszterelnöki megbízatást.
A magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a csángómagyar közösség helyzetéről szóló konferencián szerdán az Országházban.
Gyergyószentmiklóson újraindulhat a tömegközlekedés: aláírták a beszállítói szerződést két elektromos autóbusz vásárlásáról. Ezek a közeli községeket is összekötik majd.
Cáfolta szerdán a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) az elnökválasztás informatikai rendszereinek rendellenes működésére vonatkozó vádakat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea TV egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
Elfogadta szerdán a képviselőház azt a törvényjavaslatot, amely értelmében ingyenes HPV elleni védőoltásra jogosultak a 11 és 26 év közötti lányok és fiúk.
Idén is zarándokok tízezrei indulnak útnak Csíksomlyóra, ahol 2025-ben is megtartják a hagyományos pünkösdi búcsút. A rendezvény mottója – „A remény zarándokai!” – hívószóként szól mindazokhoz, akik lelki megújulásra, vigaszra és megerősödésre vágynak.
Daniel David oktatási miniszter szerdán azt nyilatkozta, hogy nem áll szándékában változtatni az érettségi vizsgán.
Szépen felmelegedett az időjárás szerdán délre a hargitai megyeközpontban, pedig jó mélyről indult.
szóljon hozzá!