Tarisznyás Márton szobrát két korábbi múzeumigazgató leplezte le
Fotó: Gergely Imre
90. életévét töltötte volna be szerdán, november 29-én Tarisznyás Márton. Az évfordulón a tudósnak szobrot avattak az ő nevét viselő gyergyószentmiklósi múzeum udvarán. A tiszteletadás néprajzi konferenciával és könyvbemutatóval folytatódott.
2017. december 01., 20:042017. december 01., 20:04
2017. december 01., 20:052017. december 01., 20:05
Szimbolikus jelleggel a múzeum egykori vezetőjét, Tarisznyás Mártont a mai utód, Csergő Tibor méltatta, és két korábbi múzeumigazgató, Lukács Mária és Kovács Domokos leplezték le a mellszobrát.
Mindkét korábbi igazgatónak is sokat köszönhet a mai intézmény – hangzott el – hiszen
Úgymond ketten voltak a múzeumalapítók, Tarisznyás Márton a tudomány terén dolgozva, Kovács Domokos pedig a vezetés, irányítás terén járult ehhez hozzá – hangzott el.
Lukács Máriának pedig – aki 1994 és 2004 között vezette az intézményt – azt köszönheti a múzeum, hogy önállóságát visszakapta, nem csak egy alegysége egy megyei központnak, és az ő érdeme az is, hogy a múzeum Tarisznyás Márton nevét vette fel.
Fotó: Gergely Imre
A szoboravatón Csergő Tibor múzeumigazgató foglalta össze néhai elődje életpályáját, tevékenységét. Elhangzott, többszörösen nehéz volt számára a tudományos kutatómunkát folytatni, amire életét tette fel, hiszen kisvárosban (Budapesthez, Bukaresthez vagy akár Kolozsvárhoz képest periférián) kellett ezt végezze, levéltáraktól távol,
Ő volt az egyedüli személy, akire tudósként tekinthetett a közösség. Neki köszönhető, hogy Gyergyó néprajzi, történeti értékeit megismertette, bekapcsolta az erdélyi és országos körforgásba. A város építészeti öröksége is sokat köszönhet neki.
Fotó: Gergely Imre
Munkájának alaposságát, minőségét jelzi, hogy a későbbi évtizedekben alig változott ez a lajstrom, 1989 után, 27 év alatt csak egy épület, a zsinagóga került még fel a listára.
A szerdán leleplezett büszt a magyarországi, dombóvári Varga Gábor keramikus művész pirogránitból készült alkotása. Az adományozója pedig gyergyószentmiklósi születésű, Dombóváron élő orvos, Nagy Miklós. Varga Gábornak ez már a harmadik Gyergyószentmiklóson látható alkotása, a Virág negyedi parkban található Orbán Balázs szobor és a Salamon Ernő Gimnázium homlokzatán látható angyalos magyar címer után. Csergő Tibor javasolta, hogy idővel a Tarisznyás-szobor is kerüljön ki a város egy másik, forgalmasabb pontjára, ahol többen láthatnák, mint a múzeum udvarán.
Fotó: Gergely Imre
A múzeum és a Kriza János Néprajzi Társaság közös szervezésében kétnapos konferenciával lett teljes a Tarisznyás-évforduló. Szerdán alapvetően Gyergyóhoz kötődő témájú előadásokat hallhattak az érdeklődők. Köllő Miklós építész az épített örökség megőrzéséről és 21. századi alkalmazhatóságának témájában értekezett, Vass Noémi egyetemi hallgató pedig Ditró székelykapuit bemutató tanulmányát ismertette. Szőcs Levente előadása több szempontból is figyelemfelkeltő volt: ebből vált nyilvánossá, hogy
Aki még nem látta, vagy aki újra megtekintené, annak még pár hónapig lesz erre lehetősége. Az ok: felújításra készül az épület. Szőcs Levente hozzátette, reméli, amikor az épület újra fogadhatja látogatóit, akkor újra nyílik – egy még jobb – néprajzi tárlat. Csergő Tibor igazgató elképzelése szerint addig sem fognak ládákban heverni a tárgyak, hanem vándorkiállításokon, például Gyergyószentmiklós testvérvárosaiban mutatják majd be.
Szőcs Levente mutatta be a múzeum frissen megjelent kiadványát is, amit ő, valamint Borsos Gyöngyi és Abrudbányai-Győri Tamás néprajzkutatók állítottak össze. A Gyergyói viseletek a Tarisznyás Márton Múzeum gyűjteményében kötet címe önmagában elmondja, hogy mit is talál benne az olvasó. Ebből kiderül, hogy
A turizmus és a közösségi élet fellendítése a célja egy új fejlesztési projektnek, amely előreláthatólag jövő tavasszal kezdődik el Borszéken. Megújul a felső-borszéki piac, bővül a Millennium Park és egy makettpark is létesül új látványosságként.
Kézdivásárhely úttörőnek számít Erdélyben, ami az online városlexikonokat illeti. A kezdilexikon.ro címen elérhető tudástárt a helyi önkormányzati képviselő-testület ülésén mutatták be a döntéshozóknak és a sajtónak.
Tűz keletkezett szombat délután egy marosludasi lakóházban. A ház tulajdonosát orvosi ellátásban kellett részesíteni.
Közösséget épít és meghittebbé teszi az ünnepek előtti készülődést a csíkszentmártoni Antalffy János Művelődési Házban szervezett mézeskalácssütő programsorozat, amelynek csúcspontján, a vasárnapi Szeretetnapon a jótékonyság kerül a középpontba.
A Juventus Színházi Fesztivál tizenkettedik kiadását tartják szombaton Kovásznán. A kulturális sokszínűség napján három erdélyi városból várnak diákszínjátszókat a fürdővárosba.
A védelmi minisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy félrevezető információk terjednek a nyilvánosságban a Romániai légteréről, illetve az országban végrehajtott katonai műveletekről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatban.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyeztek egy dévai férfit, aki a Facebookon közzétett videóüzenetben az alkotmánybíróság tagjainak meggyilkolására buzdította követőit – tájékozatott pénteken a Hunyad megyei ügyészség.
Egy személygépkocsi volt érintett abban a közúti balesetben, amely péntek délután történt a Maros megyei Náznánfalván.
Szombaton kezdődik a Karácsonyi Vásár Sepsiszentgyörgy főterén. A december 23-ig tartó rendezvénysorozat programjába a szervezők egy látványos disznóvágást is beiktattak.
Távolabbi pontokról is el lehet jutni városi busszal a karácsonyi vásárba Székelyudvarhelyen, két járat a Bocskai Háznál, egy a Tompa László Általános iskolánál áll meg – tájékoztat az Urbana Rt. Facebook-bejegyzésében.
szóljon hozzá!